پرده کرکره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Venetian blinds

پرده کرکره (به انگلیسی: Window blind) نوعی پوشش برای پنجره است که به‌طور معمول از تعداد زیادی تخته باریک از جنس وینیل، چوب یا فلز که به حالت افقی یا عمودی در کنار هم قرار گرفته‌اند و با اتصالاتی به یکدیگر متصل هستند و دارای طنابی برای جمع کردن تخته‌ها هستند تشکیل شده‌است. انواع مختلفی از پرده کرکره وجود دارد که یک نوع افقی آن که در ایران و سایر نقاط جهان بسیار مورد استفاده است Venetian blinds نام دارد که البته در ایران به همه انواع این پوشش پنجره، «پرده کرکره» گفته می‌شود.

از مزایای پرده کرکره نسبت‌به پرده‌های پارچه‌ای می‌توان به قابلیت تنظیم نور ورودی/خروجی، تمیزکردن راحت‌تر و عدم نیاز به بازکردن و قرار گرفتن درون آب برای شستشو به دلیل داشتن بافت سفت و محکم، و ظاهر مدرن اشاره کرد، به همین دلایل از پرده کرکره به‌طور وسیعی در سازمان‌ها، ادارات و دفاتر و مراکز تجاری و خدماتی استفاده می‌شود.

انواع پرده کرکره[ویرایش]

پرده کرکره در انواع و جنس‌های مختلفی وجود دارد.

پرده کرکره چوبی[ویرایش]

پرده کرکره چوبی از تعداد زیادی تیغه از جنس چوب فن آوری شده و در دو سایز ۵ و ۵۰ میلی متری به صورت افقی بر روی هم ساخته می‌شود. کرکره های چوبی قابلیت سایه روشن شدن را داراست و این نوع پرده کرکره‌ها جزو یکی از مدرن‌ترین و زیباترین پرده‌ها به شمار می‌رود.

پرده کرکره فلزی[ویرایش]

پرده کرکره فلزی از جنس آلومینیوم بوده و در دو سایز ۵ و ۱۶ میلیمتری تولید می‌شود. مکانیزم اینگونه پرده‌ها به خاطر تیغه های افقی است و مانند پرده کرکره چوبی قابلیت سایه روشن شدن را داراست.

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]