پرده کرکره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرده کرکره

پرده کرکره (به انگلیسی: Window blind) نوعی پوشش برای پنجره است که به‌طور معمول از تعداد زیادی تخته باریک از جنس وینیل، چوب یا فلز که به حالت افقی یا عمودی در کنار هم قرار گرفته‌اند و با اتصالاتی به یکدیگر متصل هستند و دارای طنابی برای جمع کردن تخته‌ها هستند تشکیل شده‌است. انواع مختلفی از پرده کرکره وجود دارد که یک نوع افقی آن که در ایران و سایر نقاط جهان بسیار مورد استفاده است «پرده کرکره فارسی» نام دارد که البته در ایران به همه انواع این پوشش پنجره، «پرده کرکره» گفته می‌شود.

از مزایای پرده کرکره نسبت‌به پرده‌های پارچه‌ای می‌توان به قابلیت تنظیم نور ورودی/خروجی، تمیزکردن راحت‌تر و عدم نیاز به بازکردن و قرار گرفتن درون آب برای شستشو به دلیل داشتن بافت سفت و محکم، و ظاهر مدرن اشاره کرد، به همین دلایل از پرده کرکره به‌طور وسیعی در سازمان‌ها، ادارات و دفاتر و مراکز تجاری و خدماتی استفاده می‌شود.

انواع پرده کرکره[ویرایش]

پرده کرکره در انواع و جنس‌های مختلفی وجود دارد.

پرده کرکره چوبی[ویرایش]

پرده کرکره چوبی از تعداد زیادی تیغه از جنس چوب فن آوری شده و در دو سایز ۵ و ۵۰ میلی‌متری به صورت افقی بر روی هم ساخته می‌شود. کرکره‌های چوبی قابلیت سایه روشن شدن را داراست و این نوع پرده کرکره‌ها جزو یکی از مدرن‌ترین و زیباترین پرده‌ها به‌شمار می‌رود.

پرده کرکره فلزی[ویرایش]

پرده کرکره فلزی از جنس آلومینیوم بوده و در دو سایز ۵ و ۱۶ میلیمتری تولید می‌شود. مکانیزم اینگونه پرده‌ها به خاطر تیغه‌های افقی است و مانند پرده کرکره چوبی قابلیت سایه روشن شدن را داراست.

پرده بامبو[ویرایش]

استفاده از پرده بامبو در بالکن

پرده بامبو یا حصیر بامبو نوعی پوشش برای پنجره است که از چوب بامبو بافته شده‌است. این نوع پرده قابلیت سایه روشن شدن را ندارد ولی گزینه مناسبی برای فیلتر کردن شدت نور محیط است.

پرده زبرا[ویرایش]

یکی از جدیدترین مدل‌های پرده، پرده زبرا است. جنس پرده زبرا از تور و پارچه که به صورت راه راه یک در میان (زبرا به معنی راه راه) یکی در میان پارچه و تور با ظرافت بافته شده‌است و با بالا و پائین کردن پرده درنتیجه جابجایی نوارهای پرده می‌توان مقدار نور عبوری از پرده را به صورت دلخواه از ۱۰ تا ۵۰ درصد تنظیم نمود و در صورت نیاز می‌توان پرده را کامل در قاب بالای پرده جمع نمود و از نور کامل استفاده کرد.[۱]

می‌توان گفت تنوع طرح‌ها و رنگ‌ها در این مدل پرده به وسعت تمام طرح‌های دنیا است چرا که به دلیل پارچه ای بودن امکان چاپ هر نوع طرحی بر روی این پرده‌ها وجود دارد.

می‌توان گفت این نوع پرده ترکیبی از پرده شید رول، پرده کرکره و پرده توری است.

معمولاً جنس این پارچه‌ها پلی استر می‌باشد

مکانیزم کنترل پرده زبرا[ویرایش]

مکانیزم دستی[ویرایش]

در این روش با استفاده از زنجیر تعبیه شده در کنار پرده می‌توان نور محیط را تنظیم نمود.

مکانیزم موتوری[ویرایش]

می‌توان با تجهیز پرده به یک موتور الکتریکی ظریف و کوچک از سیستم موتوری و ریموت کنترل استفاده کرد که بوسیله آن می‌توان از فاصله دور عمل بالا و پایین و سایه روشن کردن را به‌صورت اتوماتیک انجام داد. در این حالت با استفاده از ریموت می‌توان به آسانی از انواع حالتهای پرده زبرا استفاده نمود و نور محیط را تنظیم کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. معرفی کامل انواع پرده زبرا با شرح مزایا و معایب (۲۰۲۱-۱۰-۱۲). «پرده زبرا». pardebazar. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۱۳.