آباژور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Lühmann's Teestube in Blankenese.jpg

نورتاب[۱] یا آباژور (به فرانسوی: abat-jour) نوعی پوشش برای چراغ و مانند آن است که نور را به پایین افکند.[۲] آباژور معمولاً از یک پایه و یک کلاهک تشکیل می‌شود بطوری‌که لامپ به پایه وصل شده و کلاهک اطراف لامپ را می پوشاند تا مانع از مشخص شدن لامپ شود. بیشتر نور آباژور از بالا و پایین کلاهک خارج می‌شود.

آباژور به دو صورت رومیزی و ایستاده در بازار موجود است.

واژه شناسی[ویرایش]

واژهٔ آباژور از فرانسوی وارد فارسی شده و املای اصلی آن abat-jour است.

قطعات آباژور[ویرایش]

اجزای انواع آباژور شامل چندین قطعه اصلی و فرعی می شوند: لامپ، کلاهک، بدنه و سیم برق جزو اجزای اصلی و هارپ، سرپیچ لامپ، قفل هارپ، لبه گلدانی، گردن بدنه، لوله نای شکل و پایه جزو اجزای فرعی هستند. در آباژورهای ایستاده معمولا بدنه طول بلندتری دارد.

کاربرد در دکوراسیون[ویرایش]

انتخاب سبک و نوع روشنایی مناسب، تأثیر عمیقی بر زیبایی و دکور محل، علاوه بر تأمین روشنایی لازم دارد. در ایران مردم بیش‌تر روشنایی را متمرکز در محیط و به صورت چلچراغ و لوستر گزینش می‌کنند و در کنار آن از آباژور بیشتر برای تزئین بهره می‌جویند، در حالی که سامانه‌های روشنایی غیر-متمرکز مانند آباژور و چراغ‌های توکار هالوژن به زیباتر نشان دادن محیط و همچنین آرامش بخشی بر روی افراد ساکن در محل کمک زیادی خواهند کرد.

تفاوت آباژور و چراغخواب[ویرایش]

چراغخواب جنبه کاربردی دارد ، آباژور جنبه تزئینی و زیبایی در دکوراسیون دارد ، از آباژور ها علاوه برای روشنایی شب میتوان به عنوان یک مجسمه دکوری استفاده کرد .

پانویس[ویرایش]

  1. «نورتاب» [عمومی] هم‌ارزِ «آباژور» (به فرانسوی: abat-jour)؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر اول. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۶۴-۷۵۳۱-۳۱-۱ (ذیل سرواژهٔ نورتاب)
  2. فرهنگ واژهٔ معین