تشک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تشک فنردار دو لایه به‌کاررفته روی تخت‌خواب

تُشَک (که به اشتباه دُشَک گفته میشود) یک لایهٔ نرم از جنس پشم یا پنبه است که روی زمین یا روی تخت برای آسودگی خواب آدمی جای می‌گیرد؛ به گونه‌ای که همگی بدن را دربرمی‌گیرد.[۱] تشک ممکن است از مواد توخالی یا موادی همانند پارچه‌های سنگین، مو، نی، پنبه، فوم، و غیره تشکیل شده باشد. یا اینکه از یک چارچوب فلزی ساخته شده باشد و بر این مبنا انواع تشک‌ها بر دو گونه می‌باشند:

  1. تشک ساده
  2. تشک فنردار

همچنین، مواد درون تشک نیز ممکن است توسط هوا یا آب پر شوند.

کلمهٔ تشک مشتق شده از واژهٔ مطرح عربی، که به معنی «چیزی انداخته پایین» یا «مکان که در آن چیزی است انداخته پایین» و از این رو «حصیر، کوسن». در طول جنگ‌های صلیبی اروپایی به تصویب رسید روش عربی از خواب بر مخده بر روی زمین، و واژهٔ مطرح در نهایت به انگلیسی میانه از طریق زبان‌های عاشقانه فرود.[۲]

انواع تشک‌ها:


1.تشک‌های طبی: این نوع تشک‌‌ها از جنس ریباند 90 درصد ساخته شده است، که با 1 الی 2 سانتی متر فرو رفتگی، مناسب برای سالمندان و بیماران ارتوپدی می‌باشد.

2.تشک‌های فنری: تشک‌های فنری یا سوپر طبی فنری که در ارتفاع‌های متفاوت و کیفیت‌های مناسب، برای اکثر افراد استفاده می‌شود. این تشک‌ها، حالت مموری فوم را در بدن ایجاد کرده، و خوابی با آرامش فوق العاده را به شما عرضه می‌کند.

3.تشک های ارتپدیک با درصد سختی 100 درصد، مناسب افرادی که تشک‌هایشان نبایستی بیشتر از نیم سانتی متر فرو رفتگی داشته باشد.

تشک معمولاً در بالای پایگاه تخت که ممکن است جامد در مورد یک تخت پلت فرم قرار داده شده، به عنوان، یا الاستیک، به عنوان مثال، با چوب أبهلسترد و جعبه سیم بهار یا یک پایه ساخته شده از تکه‌های باریک. محبوب در اروپا، دیوان[۳] شامل هر دو تشک و پایه و اساس در یک أبهلسترد، واحد پا است. حداقل یک لایه و همچنین مواد زیر سازی. آن‌ها ممکن است با یک تشک ثانویه و / یا قابل حمل عرضه «دائم‌الخمر.»

تشک‌های اولیه شامل انواع مواد طبیعی از جمله نی، پر یا موی اسب. در نیمه اول قرن ۲۰، یک تشک معمولی فروخته شده در شمال آمریکا یک هسته و پنبه حلاجی شده یا بود. تشک‌های مدرن معمولاً شامل هر دو هسته بهار داخلی یا مواد مانند لاتکس، ویسکوالاستیک یا سایر فوم‌های پلی یورتان انعطاف‌پذیر است؛ و دیگر لوازم جانبی پر شامل پد عایق بیش از کویل که لایه‌های اثاثه یا لوازم داخلی تخت از حجامت کردن به، و همچنین پلی استر در لایه‌های اثاثه یا لوازم داخلی بالا بستر جلوگیری می‌کند. در سال ۱۸۹۹ جیمز مارشال معرفی اولین جداگانه بسته‌بندی بهار سوراخ تشک سیم پیچ در حال حاضر معمولاً به عنوان کویل مارشال شناخته شده‌است. تشک نیز ممکن است با هوا یا آب، یا انواع الیاف طبیعی، از جمله در پر شود. الیاف ابریشمی درخت پنبه یا درخت ابریشم به عنوان ماده تشک در جنوب شرقی آسیا، و سخت و زبر در جنوب آسیا است.

در شمال آمریکا تشک معمولی امروز فروخته شده‌است. با این حال افزایش علاقه در تخت همه فوم و تخت به اصطلاح ترکیبی است که شامل هر دو و بالا پایان فوم مانند ویسکو الاستیک یا لاتکس در لایه‌های راحتی وجود دارد. در اروپا، هسته فوم پلی اورتان و هسته لاتکس به مدت طولانی محبوب بوده‌است و بخش بسیار بزرگتری از تشک به فروش می‌رسد را تشکیل می‌دهند.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «Mattress». ویکی‌پدیای انگلیسی.
  2. "Mattress: Word History." بایگانی‌شده در ۲۳ مارس ۲۰۰۷ توسط Wayback Machine The American Heritage Dictionary.
  3. "Divan". Dictionary.com. Retrieved 2012-05-26.
  4. Nelles, Barbara. "The Inside Story." BedTimes Magazine. July 2009. Retrieved 2011-9-1