بالکن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بالکن (به فرانسوی: Balcon) ایوانک[۱] یا ایوانگاه (در تالار سینما یا نمایش‌سرا)[۲] بخشی از یک ساختمان است که معمولاً از دیوارهای ساختمان بیرون زده‌است.

بالکن از الحاقات آپارتمان‌ها محسوب می‌شود که مساحت آن در مساحت آپارتمان و بنا محاسبه می‌گردد. بالکن‌ها فضاهایی مسقف هستند که حداقل یک طرف آن رو به فضای بیرونی دارند، گاهی بالکن هادو طرف و گاهی سه طرف باز رو به فضای مجاور دارند. در این فضا قسمت‌های بسته فضا شامل نیم دیوار، نرده یا ترکیب این دو با دیوار است.[۳]

تفاوت با تراس[ویرایش]

از دیدگاه معماری تراس به فضای الحاق شده به آپارتمان گفته می‌شود غیر مسقف است و جز مشاعات محسوب می‌گردد در نتیجه مساحت تراس‌ها در محاسبهٔ مساحت آپارتمان‌ها دخالتی ندارد. به‌طور کلی ایوان، تراس، بالکن فضاهای مسکونی را بالاتر از فضای بیرون قرار می‌دهند که در صورت نشستن کاربر در آن بتواند به فضای حیاط ویا منظرهٔ بیرونی مسلط شود و از زیبای‌های آن بهرمند شود.

ریشه‌شناسی[ویرایش]

بر پایهٔ واژه‌نامه دهخدا، بالکن احتمالاً از ریشه فارسی «بالاخانه» اقتباس شده‌است. بر باور برخی از زبان‌شناسان، واژه بالکن که ابتدا از زبان ایتالیایی به زبان‌های فرانسوی، انگلیسی و روسی وارد شده‌است، دارای ریشهٔ فارسی است.[۴]

نگارخانه[ویرایش]

شیشه بالکنی[ویرایش]

بالکن شیشه ای، شیشه ای کردن بالکن، بستن بالکن، پوشاندن بالکن، پوشاندن بالکن با شیشه، بالکن، شیشهٔ بالکن، بالکن شیشه ای تاشو …. اخیراً، اصطلاحات بسیاری است که در حوزه تراس و بالکن مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم‌های بالکن شیشه ای عمدتاً با حرکت شیشه در ریل‌های آلومینیومی کار می‌کند و همه پنجره‌ها در گوشهٔ مناسبی از بالکن جمع می‌شود. امروزه، با در نظر داشتن اینکه زندگی شهری به‌طور فزاینده ای خسته‌کننده و استرس آور است، در گذشته بالکن‌ها را با PVC یا هرگونه ملزمه ای همچون آلومینیوم می‌پوشاندند و آن را کاملاً به یک محیط بسته تبدیل می‌کردند. بالکن‌هایی که به این شکل پوشانده می‌شدند دیگر کاربری بالکن را نداشته و همچون دیگر فضاها و اتاق‌های خانه می‌شدند. با به روی کار آمدن بالکن‌های شیشه ای، این وضعیت از میان برچیده شد. بالکن‌هایی که به مردم فضای راحتی در خانه‌هایشان می‌دهند، اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

منابع[ویرایش]

  1. «ایوانک» [عمومی] هم‌ارزِ «balcony, balcon (fr.)»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر اول. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۶۴-۷۵۳۱-۳۱-۱ (ذیل سرواژهٔ ایوانک)
  2. «ایوانگاه» [عمومی] هم‌ارزِ «balcony, balcon (fr.)»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر اول. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۶۴-۷۵۳۱-۳۱-۱ (ذیل سرواژهٔ ایوانگاه)
  3. «بالکن در ایران». jtr. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۷-۳۱.
  4. Natalie Portman Teaches Hebrew Slang. Here's What She Got Wrong, Haaretz

<link rel="mw:PageProp/Category" href=". /رده:کفپوش‌ها"/> <link rel="mw:PageProp/Category" href=". /رده:ویژگی‌های_باغ"/>