یونانی پونتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یونانی پونتی
پنطی
ποντιακά
منطقهدر اصل در پنتوس در کرانه‌های دریای سیاه؛ مقدونیهٔ یونان
شمار گویشوران
۱.۲ میلیون تن  (2009)[۱]
هندواروپایی
الفبای یونانی؛ الفبای لاتین؛ الفبای سیریلیک
کدهای زبان
ایزو ۳–۶۳۹pnt
فهرست لینگوییست
pnt
گلاتولوگpont1253[۲]
زبان‌شناسی56-AAA-aj
این نوشتار شامل نمادهای آوایی آی‌پی‌ای است. بدون پشتیبانی مناسب تفسیر، ممکن است علامت‌های سوال، جعبه یا دیگر نمادها را جای نویسه‌های یونی‌کد ببینید.

زبان یونانی پونتی (ποντιακά) گونه‌ای از زبان یونانی است که در اصل در منطقهٔ پنتوس واقع در کرانه‌های جنوبی دریای سیاه، شمال خاوری آناتولی، شرق قارص و در جنوب گرجستان گویشورانی داشته و امروزه بیشتر در شمال یونان بدین زبان سخن رانده‌می‌شود. این زبان در امتداد زبان‌های یونانی ایونی، یونانی بیزانس و یونانی کوینه قرارداشته و از زبان‌های گرجی، روسی، ترکی استانبولی و کمتر از فارسی و از زبان‌های قفقازی تأثیر پذیرفته‌است. به گویشوران این زبان یونانی‌های پتنوس گفته می‌شود. در یونانی گویشوران بدین زبان را رومیکا (به یونانی: Ρωμαίικα) می‌خواندند که اشاره به سرزمین روم دارد. در ترکی استانبولی نیز این زبان را رومی(رومجه) (به ترکی استانبولی: Rumca)می‌خوانده‌اند.؛ افزودن نام پنتوس به نام ایشان و زبانشان از افزوده‌های امروزین پژوهشگران است.

این زبان با گویش یونانی‌ای که در ماریوپول و پیشتر در کریمه بدان سخن می‌راندند نزدیکی دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. یونانی پونتی در اتنولوگ (ویرایش ۱۷ام، ۲۰۱۳)
  2. Nordhoff, Sebastian; Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2013). "یونانی پونتی". Glottolog 2.2. Leipzig: Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology. {{cite book}}: Invalid |display-editors=4 (help)

Wikipedia contributors, "Pontic Greek," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Pontic_Greek&oldid=618172169 (accessed August 6, 2014).