کارل چهاردهم یوهان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کارل چهاردهم یوهان
Karl XIV Johan, king of Sweden and Norway, painted by Fredric Westin.jpg
پادشاه سوئد و نروژ
دوران۵ فوریه ۱۸۱۸ - ۸ مارس ۱۸۴۴
۱۱ مه ۱۸۱۸ (سوئد)
۷ سپتامبر ۱۸۱۸ (نروژ)
پس ازکارل سیزدهم
پیش ازاسکار اول
زاده۲۶ ژانویهٔ ۱۷۶۳
پو، فرانسه
درگذشته۸ مارس ۱۸۴۴ (۸۱ سال)
استکهلم، سوئد
آرامگاه
ملکهدزیره کلاری
فرزند(ان)اسکار اول سوئد
نام کامل
ژان باپتیست ژول برنادوت
دودمانخاندان برنادوت
پدرهنری برنادوت
دین و مذهبکاتولیک رومی سپس لوتریانیسم
امضاءکارل چهاردهم یوهان's signature

کارل چهاردهم یوهان (به سوئدی: Karl XIV Johan) با نام اصلی ژان باپتیست ژول برنادوت (Jean-Baptiste Jules Bernadotte) (۱۷۶۳–۱۸۴۴) از سال ۱۸۱۸ تا زمان مرگ پادشاه سوئد و نروژ بود.

زندگینامه[ویرایش]

ژان باپتیست برنادوت در سال ۱۷۶۳ به دنیا آمد. او از ۱۷ سالگی با درجه سرباز وارد ارتش فرانسه شد و مدارج ترقی را یکی پس از دیگری طی کرد. به‌طوری‌که با توجه به نبوغ خود در زمینه نظامی ظرف کمتر از چهارده سال به درجه ژنرال ارتقا پیدا کرد. پس از انقلاب فرانسه برای مدت کوتاهی وزیر جنگ فرانسه بود ولی به دلیل مشکلاتی که با رؤسای دولت وقت داشت از سمت خود کنار رفت.

در زمانی که انقلاب با خطر روبرو شده بود به او پیشنهاد شد که سمت گارد ملی را برعهده بگیرد و در مقابل ناپلئون بایستد ولی او باورمند بود که جمهوری یا مجلس سنا باید این سمت را به او پیشنهاد کند.

هنگامی که ناپلئون به مقام کنسول اول و پس از آن با رأی مجلس سنا (که رئیس آن برادر ناپلئون بود) به نام امپراتور فرانسه تاجگذاری کرد، برنادوت با وجود اختلافاتی که با ناپلئون داشت از سوی ناپلئون به عنوان یکی از ۱۸ مارشال ارتش فرانسه برگزیده شد.

او با دزیره کلاری ازدواج کرد که برآیند این زناشویی اسکار اول می‌باشد. دزیره کلاری نامزد نخست ناپلئون بناپارت بوده و خواهر ژولی، زن برادر بزرگ ناپلئون، ژوزف، می‌باشد.

اسکار پسر ژان باپتیست هنگامی زاده شد که وی در جبهه‌های جنگ بود و دزیره تا زمان برگشت شوهرش این مسئله را به او نگفت.

ولیعهد سوئد[ویرایش]

گوستاو چهارم پادشاه سوئد پس از یک کودتا از مقام خود کناره‌گیری کرد و پس از او عموی وی کارل سیزدهم به مقام پادشاهی رسید. کارل سیزدهم که فردی پیر بود و فرزند خود را از دست داده بود ژان باپتیست را به فرزند خواندگی برگزید و مجلس سوئد وی را وارث پادشاهی سوئد خواند.

از سوی دیگر با توجه به برخورد خوب و درخورِ برنادوت در ارتش فرانسه نسبت به نظامیان سوئد و همچنین با توجه به اینکه سوئد یک کشور ورشکسته بشمتر می‌آمد و ژان باپتیست یک فرد متمول بود، او را به عنوان ولیعهد کارل سیزدهم برگزیدند.

در آن هنگام ژان باتیست از سوی ناپلئون به عنوان حاکم پونته‌کوروو گمارده شده بود و ژان باپتیست برای اینکه ولیعهد سوئد بشود از ناپلئون درخواست کرد که ملیت فرانسه و مقام مارشالی او را بگیرد و ناپلئون نیز پذیرفت در مقابل شرایطی این کار را بکند.

مشاوره نظامی ژان باپتیست به تزار روسیه[ویرایش]

با پیشنهاد برنادوت مسکو در آتش عمدی سوخت و ارتش بزرگ فرانسه به دلیل نبود غذا و همچنین سردی بیش از حد هوا از هم پاشیده شد و به کلی نابود شد.[نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]

  • Dunbar Plunket Barton: The amazing career of Bernadotte، ۱۹۳۰
  • Alan Palmer: Bernadotte: Napoleon's marshal، Sweden's king، ۱۹۹۰
  • کتاب دزیره