دزیره کلاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دزیره کلاری
Désirée Clary1807-Robert Lefèvre.jpg
نام کامل برنادین اوژنی دزیره برنادوت
لقب(ها) ملکه سوئد و نروژ
زادروز ۸ نوامبر ۱۷۷۷
زادگاه مارسی،  فرانسه
درگذشت ۱۷ دسامبر ۱۸۶۰ (۸۳ سال)
محل درگذشت استکهلم،  سوئد
آرامگاه کلیسای ریدارهولمن، استکهلم
همسر ژان باپتیست برنادوت
پدر فرانسوا کلاری
فرزندان اسکار اول

اوژنی دزیره کلاری (Désirée Clary) (۱۷۷۷–۱۸۶۰) ملکهٔ سوئد و نروژ بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

برنادین اوژنی دزیره کلاری در ۸ نوامبر ۱۷۷۷ میلادی در مارسی به دنیا آمد. او دختر فرانسوا کلاری تاجر ابریشم بود. خواهر بزرگتر وی، ژولی کلاری بود که با ژوزف بناپارت ازدواج کرد و اندکی بعد ملکه ناپل و اسپانیا شد. دزیره نیز در ابتدا قرار بود با ناپلئون ازدواج کند و آن دو در سال ۱۷۹۴ بایکدیگر نامزد شدند، اما دو سال بعد ناپلئون نامزدی خود را با او لغو کرد و در هشتم مارس ۱۷۹۶ با ژوزفین دوبوهارنه که زنی بیوه و دارای موقعیت و روابط اجتماعی بالایی در آن زمان بود ازدواج کرد. بعد از این موضوع او همراه با خواهرش به ایتالیا رفت.

مادام برنادوت[ویرایش]

او وقتی که به فرانسه بازگشت با شوهر آینده خود آشنا شد. او در ۱۶ اوت ۱۷۹۸ با ژنرال فرانسه ژان باتیست برنادوت ازدواج کرد. در سال ۱۷۹۹ آن‌ها صاحب پسری به نام اسکار شدند. شوهر او در سال ۱۸۰۴ از طرف ناپلئون به فرمانداری هانوفر و پس از آن در سال ۱۸۰۵ به عنوان حاکم پونت کورو منصوب شد.برناودت به دلیل رشادت های و نبوغ رهبری خود ارتش فرانسه را دانمارک پیش برد اما بر خلاف دستور بناپارت امپراطور وقت اجازه حمله به سوئد را نداد و در عوض افسران سوئدی را به چادر خود فرا خواند و به آنها توصیه های نظامی برای دفاع از خود در مقابل سیستم قاره ای ناپلون کرد. پس از قتل گوستاو چهارم(پادشاه) مجلس سوئد مارشال ژان برنادوت را ولیعهدی و فرزنده خوانده پادشاه اعلام کرد.در همین سال برنادوت طی نامه ای از ناپلون در خواست کرد.تابعیت فرانسوی دزیره کلارکی خودش و اسکار(فرزندشان) را لغو و تابعیت سوئدی بگیرند.و دزیره رسما همسر سوئد و ملکه آینده سوئد شد. اما دزیره در پاریس ماند چون احتمال شکست ناپلون در روسیه زیاد بود او میخواست در صورت فتح پاریس توسط متحدین از خواهرش ژولی بناپارت (ملکه اسپانیا و زن برادر ناپلون) و خواهر زاده هایش در خانه خود نگه داری کند.

ملکه سوئد[ویرایش]

برنادوت در سال ۱۸۱۰ به عنوان ولیعهد سوئد انتخاب شد و دزیره در همان ۱۸۱۰ به همراه وی از سوئد دیدن کرد ولی نتوانست خود را با آداب و رسوم دربار عادت دهد. پس از مدتی به بهانه آب و هوای نامناسب سوئد و وضع سلامتی خود، در حالی‌که همسر و فرزندش در سوئد ماندند، به تنهایی به فرانسه برگشت. دزیره مجدداً در سال ۱۸۲۳، پنج سال بعد از به تخت نشستن همسرش، به سوئد مراجعت کرد و به عنوان ملکه سوئد تاجگذاری کرد.

مرگ[ویرایش]

دزیره کلاری شوهرش را در سال ۱۸۴۴ از دست داد و بیوه شد. بعد از فوت شوهرش چند بار قصد استعفا از مقام خودرا داشت تا به نزد خانواده خود که سال‌ها بود در ایالت لوئیزیانای آمریکا می‌زیستند برود اما ملت سوئد اجازه این کار را به او ندادند. سرانجام او یک سال پس از مرگ تنها فرزندش اسکار که بعد از پدرش به عنوان اسکار اول برتخت نشسته بود در سال ۱۸۶۰ در سن ۸۳ سالگی بعد از بازدید از اپرا در قصر استکهلم زندگی را بدرود گفت و پیکرش را در کنار مزار همسرش در کلیسای لوتران به خاک سپردند.[۱]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Désirée Clary," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed June 17, 2008).