جشن‌های روز ملی فرانسه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جشن ملی فرانسه)
آتش‌بازی روی برج ایفل در جشن باستیل.
فتح قلعه باستیل، اثر ژان-پیر اوئل.

جشن‌های روز ملی فرانسه، (به فرانسوی: La fête nationale française) هم‌چنین معروف به جشن‌های روز باستیل[۱] یا لو کتوغز ژوئیه، جشنی ملی و تعطیل رسمی در کشور فرانسه و قلمروهای فرادریایی آن کشور است که از سال ۱۸۸۰ در ۱۴ ژوئیه هر سال برگزار می‌شود. این جشن برای گرامی‌داشت یورش به باستیل و آغاز جنبشی که منجر به انقلاب کبیر فرانسه شد، برگزار می‌شود. قلعه باستیل، زندان مخوفی در پاریس و مظهر قدرت مطلق لوئی شانزدهم بود که در ۱۴ ژوئیه ۱۷۸۹ میلادی، به دست انقلابیون پاریسی فتح شد.[۲]

برای برپایی جشن در این روز، ارتش فرانسه طی مراسم باشکوهی در طول خیابان شانزلیزه رژه می‌رود و در شهرهای مختلف فرانسه، مراسم آتش‌بازی در شب‌های ۱۳، ۱۴ و ۱۵ ژوئیه برگزار می‌شود.

منشا نام و تاریخچه جشن باستیل[ویرایش]

باستیل نام زندان و قلعه‌ای قرون وسطایی در پاریس است. بسیاری از مردم فرانسه از این قلعه با قوانین خشن سلسله «بوربون (Bourbon) در اواخر قرن هجدهم یاد می‌کنند. در اواخر دهه ۱۷۰۰ ، فرانسوی ها قربانیان حکومت خشن سلطنت بوربن بودند. آغاز انقلاب فرانسه با حمله نیروهای انقلابی به باستیل ، در ۱۴ ژوئیه ۱۷۸۹ آغاز شد.  و فتح این زندان قدرت مطلق لوئی شانزدهم را دچار تزلزل کرد. در ۱۴ جولای ۱۷۹۰ «فستیوال فدراسیون (Festival of the Federation) برگزار شد که راهی برای جشن گرفتن استقرار سلطنت مشروطه در فرانسه بود.

سپس در ۱۴ جولای ۱۸۷۹، این جشن‌ها شکل رسمی‌تری به خود گرفتند که شامل یک مراسم نظامی در «لونشام (Longchamp) و برپایی جشن و سرور در سراسر کشور می‌شد. در سال ۱۸۸۰، سیاستمداری به نام بانژمان راسپَیل (Benjamin Raspail)پیشنهاد کرد تا ۱۴ جولای را به عنوان تعطیلات رسمی فرانسه در نظر بگیرند. این قانون را در همان سال تصویب کردند و روز باستیل برای اولین بار در سال ۱۸۸۰ تعطیل عمومی شد. از آن زمان به جز دوران جنگ جهانی، روز باستیل تعطیل رسمی به شمار می‌رفت.

در دویستمین سالروز انقلاب فرانسه در سال ۱۹۸۹ مراسم ویژه‌ای برای روز باستیل تدارک دیده شد. ساکنان خارج از شهر و خارجی ها برنامه های سفرهای خود را در پاریس در طول این رویداد برنامه ریزی می کنند تا از این طریق مجالس سرگرمی را از دست ندهند. جشن های باستیل در پاریس به قدری زیبا و جذاب است که هزاران نفر برای دیدن آن به شهر عشق سفر می کنند.

منابع[ویرایش]