لویی هفدهم فرانسه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
لویی هفدهم فرانسه
لویی هفدهم فرانسه
Louis Charles of France6.jpg
وی در هفت سالگی
سلطنت 21 January 1793 – 8 June 1795 (claimant)
پیشین لوئی شانزدهم
جانشین ناپلئون بناپارت (غیر رسمی در ۱۸۰۴)
لوئی هجدهم (رسمی در ۱۸۱۴)
نام کامل
Louis Charles of France
خاندان دودمان بوربون
پدر لوئی شانزدهم
مادر ماری آنتوانت
زادروز ۲۷ مارس ۱۷۸۵(1785-03-27)
کاخ ورسای, فرانسه
مرگ ۸ ژوئن ۱۷۹۵ میلادی (۱۰ سال)
Paris Temple, جمهوری اول فرانسه
خاک‌سپاری کلیسای سن-دنی, فرانسه (فقط قلبش)
دین و مذهب کلیسای کاتولیک

لویی هفدهم فرانسه (انگلیسی: Louis XVII of France؛ زاده ۲۷ مارس ۱۷۸۵(1785-03-27) درگذشته ۸ ژوئن ۱۷۹۵(1795-06-08)) ولیعهد فرانسه بود.

لویی شارل پسر کوچکتر لوئی شانزدهم پادشاه فرانسه در روز ۲۷ مارس ۱۷۸۵ میلادی متولد شد. وی پس از درگذشت برادر بزرگترش در ۴ ژوئن سال ۱۷۸۹ ولیعهد فرانسه گردید.

در روز ۱۳ اوت سال ۱۷۹۲ میلادی و پس از سرنگونی سلطنت فرانسه ، لویی شارل به همراه پدر و مادرش ، لویی شانزدهم و ملکه ماری آنتوانت، عمه اش الیزابت و خواهر بزرگترش در زندان قلعه تامپل پاریس زندانی شد.

پسر کوچک پس از اعدام پدرش لویی شانزدهم توسط گیوتین در ۲۱ ژانویه سال ۱۷۹۳ میلادی، لقب لویی هفدهم پادشاه فرانسه راگرفت و کشورهای اروپایی و فرانسویان تبعیدی عنوان پادشاهی او را به رسمیت شناختنداما هرگز نتوانست از مزایای عنوان خود استفاده کند. کودک خردسال را چند ماه بعد از مادرش ملکه ماری آنتوانت جدا کرده و او را به دست زندانبانی به نام سیمون سپردند.

پس از سقوط ماکسیمیلیان روبسپیر و پایان گرفتن دوران ترور انقلاب فرانسه ، میانه روهای مجلس کنوانسیون تصمیم گرفتند لویی هفدهم را با اسرای فرانسوی که در اختیار امپراتوری اتریش بودند، معاوضه کنند.اما این کودک در اثر سالها رنج و مرارت به شدت بیمار بود و قبل از اجرای این مبادله بر اثر بیماری سل درگذشت.

به این ترتیب در روز ۸ ژوئن سال ۱۷۹۵ لویی هفدهم پادشاه خردسال فرانسه بی آن که رنگ سلطنت را ببیند در زندان قلعه تامپل درگذشت. ماری ترز شارلوت ، خواهر بزرگترش خوش اقبال تر بود. پرنسس ماری ترز در روز ۱۹ دسامبر ۱۷۹۵ با زندانیان فرانسوی مبادله و به امپراتوری اتریش تحویل داده شد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]