لوئی هفدهم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از لویی هفدهم فرانسه)
لوئی هفدهم
لوئی هفدهم فرانسه
Louis Charles of France6.jpg
وی در هفت سالگی
سلطنت۲۱ ژانویه ۱۷۹۳ – ۸ ژوئن ۱۷۹۵ (claimant)
پیشینلوئی شانزدهم
جانشینناپلئون بناپارت (غیررسمی در ۱۸۰۴)
لوئی هجدهم (رسمی در ۱۸۱۴)
زاده۲۷ مارس ۱۷۸۵
کاخ ورسای، فرانسه
درگذشته۸ ژوئن ۱۷۹۵ (۱۰ سال)
Paris Temple, جمهوری اول فرانسه
آرامگاه
نام کامل
Louis Charles of France
خانداندودمان بوربون
پدرلوئی شانزدهم
مادرماری آنتوانت
دین و مذهبکلیسای کاتولیک رومی

لوئی هفدهم فرانسه (انگلیسی: Louis XVII of France‎؛ زاده ۲۷ مارس ۱۷۸۵ درگذشته ۸ ژوئن ۱۷۹۵(1795-06-08)) ولیعهد فرانسه بود.

لوئی شارل پسر کوچکتر لوئی شانزدهم پادشاه فرانسه در روز ۲۷ مارس ۱۷۸۵ میلادی متولد شد. وی پس از درگذشت برادر بزرگترش در ۴ ژوئن سال ۱۷۸۹ ولیعهد فرانسه گردید.

در روز ۱۳ اوت سال ۱۷۹۲ میلادی و پس از سرنگونی سلطنت فرانسه، لوئی شارل به همراه پدر و مادرش، لوئی شانزدهم و ملکه ماری آنتوانت، عمه اش الیزابت و خواهر بزرگترش در زندان قلعه تامپل پاریس زندانی شد.

پسر کوچک پس از اعدام پدرش لوئی شانزدهم توسط گیوتین در ۲۱ ژانویه سال ۱۷۹۳ میلادی، لقب لوئی هفدهم پادشاه فرانسه را گرفت و کشورهای اروپایی و فرانسویان تبعیدی عنوان پادشاهی او را به رسمیت شناختند اما هرگز نتوانست از مزایای عنوان خود استفاده کند. کودک خردسال را چند ماه بعد از مادرش ملکه ماری آنتوانت جدا کرده و او را به دست زندانبانی به نام سیمون سپردند.

پس از سقوط ماکسیمیلیان روبسپیر و پایان گرفتن دوران ترور انقلاب فرانسه، میانه‌روهای مجلس کنوانسیون تصمیم گرفتند لوئی هفدهم را با اسرای فرانسوی که در اختیار امپراتوری اتریش بودند، معاوضه کنند. اما این کودک در اثر سالها رنج و مرارت به شدت بیمار بود و قبل از اجرای این مبادله بر اثر بیماری سل درگذشت.

به این ترتیب در روز ۸ ژوئن سال ۱۷۹۵ لوئی هفدهم پادشاه خردسال فرانسه بی آن که رنگ سلطنت را ببیند در زندان قلعه تامپل درگذشت. ماری ترز شارلوت، خواهر بزرگترش خوش‌اقبال‌تر بود. پرنسس ماری ترز در روز ۱۹ دسامبر ۱۷۹۵ با زندانیان فرانسوی مبادله و به امپراتوری اتریش[۱] تحویل داده شد.

منابع[ویرایش]

  1. زیرا مادربزرگش ماریا ترزا امپراتریس اتریش بود که دخترش ماری آنتوانت را برای بهتر شدن روابط بین اتریش و فرانسه به همسری لوئی شانزدهم درآورده بود
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Louis XVII of France». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۴ مارس ۲۰۱۴.
  • «درگذشت لوئی هفدهم در زندان تامپل». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ آوریل ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۴ آوریل ۲۰۱۵.

پیوند به بیرون[ویرایش]