چادر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زائر زن، حرم امام رضا در مشهد

چادر پوششی در ایران و برخی کشورهای دیگر است که به صورت پارچه‌ای نیم دایره‌ای شکل و معمولاً به رنگ‌های سیاه یا سفید است. چادر پارچه‌ای بلند است و سر تا روی پای زنان را می‌پوشاند. اغلب چادرها آستین ندارند و برای نگه داشتن آن از دست یا کش کمک می‌گیرند.

آن گونه که از فیلم‌ها و عکس‌های پیش از سال‌های ۱۳۴۹ روشن است چادر سیاه بسیار کم بوده و زنان عرب بیشتر چادرهای رنگی به غیر از سیاه و با رنگ‌های روشن به سر می‌کرده‌اند.

تاریخچه چادر[ویرایش]

پلوتارک مورخ یونانی در مورد شرایط ایران در زمان هخامنشیان می‌نویسد که «هر گاه لازم است زنان ایران از خانه خارج شوند و به سفر روند، درون چادرهای در بسته‌ای می‌نشینند و چادر را بر روی گردونه‌ای قرار می‌دهند و حمل می‌نمایند.» احمد کسروی نتیجه می‌گیرد که استفاده از چنین چادری ویژه توانگران بوده و افراد عادی جهت رفت‌وآمد مشابه کوچکتر آن را بر سر می‌گرفته‌اند و به تدریج ظاهر آن تغییر کرده و به صورت امروز درآمده ولی نام چادر همچنان بر آن باقی‌مانده‌است.[۱]

اقتصاد چادر[ویرایش]

زنان با چادر در هرات، افغانستان

طبق برخی آمارها در سال ۱۳۹۳، سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از محصول چادر مشکی، به صورت رسمی وارد ایران می‌شود.[۲]

کاربرد چادر[ویرایش]

چادر در مراسم های مذهبی مورد استفاده قرار می گرفته است. چنانچه هنوز نیز در بدو ورود زنان به مکان های مذهبی از آنها خواسته می شود تا چادر بسر کنند.[۳] این امر درباره زنانی که در کلیسا فعالیت دارند نیز مصداق دارد.[۴]

انواع چادر[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. خواهران و دختران ما احمد کسروی صفحهٔ ۷
  2. «واردات 100میلیون دلاری چادر مشکی». پایگاه خبری تحلیلی خرداد. ۲۰۱۴-۰۸-۳۱. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۸-۳۱. 
  3. شبکه اطلاع رسانی راه دانا م. «چادر یونیفرم مخصوص حرم است.». http://dana.ir/. ۱۳۹۴/۰۲/۰۳. 
  4. دورانت، ویل. تاریخ تمدن. ج. 3. ترجمهٔ علی اصغر سروش، حمید عنایت، پرویز داریوش. تهران: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی. ۶۹۸ ـ ۶۹۹. 

پیوند به بیرون[ویرایش]