بخارا (مجله)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بُخارا
Bukhara magazine.jpg
لوگوی مجلهٔ بخارا خوشنویسی شده توسط محمد احصایی
سردبیرعلی دهباشی
دسته‌بندیفرهنگی، هنری
بسامددوماهنامه
نخستین شمارهمرداد و شهریور ۱۳۷۷
کشور ایران
زبانفارسی
شاپا1560-294x

مجلهٔ بخارا، دوماهنامه‌ای فرهنگی و هنری به مدیر مسئولی و سردبیری علی دهباشی است که در آن مقالات، نقدها و خبرهای مربوط به ایران‌شناسی، ادبیات و هنر ایران و جهان منتشر می‌شود.

انتشار بخارا از مرداد و شهریور ۱۳۷۷ آغاز شده‌است. مدیر مسئول، صاحب امتیاز و سردبیر آن علی دهباشی است که پیشتر سردبیر مجلهٔ کِلک به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی کسری حاج سیدجوادی تا ۹۴ شماره بود. در بخارا ویژه‌نامه‌هایی دربارهٔ نویسندگان بزرگ جهان منتشر شده‌است که می‌توان از ویژه‌نامه‌های رابیندرانات تاگور، گونتر گراس، اوسیپ ماندلشتام، پتر هانتکه، امبرتو اکو، هانا آرنت، هوشنگ ابتهاج، ویرجینیا وولف، بهرام بیضایی، محمّدعلی موحّد و ... نام برد. بخارا از نوشته‌های نویسندگانی چون داریوش شایگان، شفیعی کدکنی، ژاله آموزگار و عبدالحسین آذرنگ به صورت مستمر منتشر می‌کند.[۱]

شب‌های بخارا[ویرایش]

شب‌های بخارا مجالسی در بزرگداشت بزرگان فرهنگ و هنر ایران و گاهی غیر از ایران است که مجلهٔ بخارا برگزار می‌کند. تا نیمهٔ سال ۱۳۹۸ شمار این شب‌ها از پانصد بیشتر شده‌است. بخشی از شب‌های برگزار شده:

منابع[ویرایش]

  1. «بخارا با مقالاتی از شفیعی کدکنی و داریوش شایگان منتشر شد». مجله فرهنگی و هنری بخارا. ۲۰۱۶-۰۲-۲۳. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۴-۲۷.
  2. «شب سی ام بخارا». خبرگزاری مهر. ۲۷ فروردین ۱۳۸۶ - ۱۱:۳۴. doi:https://www.google.com/amp/s/www.mehrnews.com/amp/470917/ مقدار |doi= را بررسی کنید (کمک). تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک); پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)

پیوند به بیرون[ویرایش]