زنان در پاکستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زنان در پاکستان
یک زن پاکستانی به همراه بچه اش
شاخص نابرابری جنسیتی[۱]
ارزش۰٫۵۳6 (2014)
رُتبه121st out of ۱۵۷
گزارش جهانی فاصله جنسیتی[۲]
ارزش۰٫۵۵6 (2016)
رُتبه143rd از مجموعِ ۱۴۴

زنان در پاکستان و وضعیت آن‌ها اگرچه در مناطق مختلف شهری و روستایی متفاوت است ولی به دلیل توسعه اقتصادی اجتماعی و تأثیرات قبیله ای، فئودالی و سرمایه‌داری بر روی زندگی زنان، تبعیض جنسیتی به‌صورتی سیستماتیک بر آن‌ها اعمال می‌شود. با این حال زنان پاکستانی امروزه نسبت به گذشته وضعیت بهتری دارند.

تبعیض علیه زنان[ویرایش]

تقریباً تمام گروه‌های مذهبی در پاکستان با برداشت اشتباه از قرآن از اعمال تبعیض علیه زنان طرفداری می‌کنند. در این کشور حتی در مواردی که به زنان تجاوز شده اجازه آزمایش دی ان ای داده نمی‌شود که قربانی بتواند تجاوز را اثبات کند ولی با این حال شورای علمای پاکستان اخیراً فتوایی را صادر کرد که قتل ناموسی در آن محکوم شده‌است. در پاکستان پیشرفت‌های دیگر نیز وجود داشته‌است، برای مثال لاهور نخستین سرویس پلیس زن برای عبور و مرور را تأسیس کرد و استان خیبر پختونخوا، به عنوان محافظه کارترین استان، قصد دارد درصد بیشتری از پلیس زن را به نیروی پلیس خود اضافه کند.

حتی با این پیشرفت‌ها، سوء استفاده و میزان بالای ازدواج زنان در سنین کودکی و ازدواج‌های اجباری همچنان در این کشور باقی مانده‌است. نظام قانونی در پاکستان دوگانه است. این نظام شامل قوانین مدنی و قوانین شرعی است. براساس قانون اساسی پاکستان زنان با مردان برابرند. (ماده ۲۵ قانون اساسی پاکستان می‌گوید: "تبعیض بر اساس جنسیت نباید وجود داشته باشد") ولی احکام اسلام را به رسمیت می‌شناسد (فصل 3A - دادگاه فدرال شریعت).

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Gender Inequality Index". United Nations Development Programme. Retrieved 1 December 2016.
  2. "The Global Gender Gap Report 2016" (PDF). World Economic Forum. p. 11.

پیوند به بیرون[ویرایش]