ولورین (شخصیت)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ولورین (کمیک‌استریپ))
پرش به: ناوبری، جستجو
ولورین
ولورین.jpg
ناشر مارول کامیکس
اولین حضور هالک شگفت‌انگیز ۱۸۱ (نوامبر ۱۹۷۴)
ساخته شده توسط روی توماس
لن وین
جان رومیتا، پدر
هرب تریمپ
نام کامل جیمز هَاوْلِت
گونه میوتنت
جهان زادگاه زمین
وابستگی به تیم پرواز آلفا
انتقام‌جویان
انتقامجویان جدید
مردان اکس
شیلد
مدافعان
توانایی‌ها زوددرمانی، اسکلتی با پوشش آلیاژ آدامانتیوم، پنجه‌های آهنی جمع شونده در دستان، حواس پنجگانه ابرانسانی، عکس‌العمل بالا و صفات حیوانی

ولورین (به انگلیسی: Wolverine) که معمولاً با نام لوگن نیز شناخته می‌شود، یک شخصیت خیالی ابر قهرمان از داستان‌های کمیک استریپ شرکت مارول کامیکس است که اغلب با مجموعه مردان اکس در ارتباط است. شخصیت ولورین توسط لن وین و کارگردان هنری مارول جان رومیتا، پدر طراحی و خلق شده‌است و بدست هرب تریمپ اولین بار برای انتشار کشیده شد. وی عضو سابق انتقامجویان جدید و پرواز آلفا بوده و در گروه مردان اکس، تحت رهبری چارلز اگزاویه و اما فراست فعالیت کرده است. لوگان با نام اصلی جیمز هَاوْلِت در طول قرن هجدهم میلادی و در کانادا به دنیا آمد.

چهره ی بدون ماسک

اولین بار ولورین در شمارهٔ ۱۸۱ از هالک شگفت‌انگیز حضور پیدا کرد و با محبوبیتی که به دست آورد کم کم دارای کمیک جداگانه و اختصاصی شد. مهم ترین توانایی ویژهٔ او «عامل درمان» یا قدرت زوددرمانی است، به این معنی که تمام زخم‌هایی که روی بدن او به وجود می‌آیند به سرعت محو و درمان می‌شوند. همچنین دارای اسکلتی با پوشش یک آلیاژ نشکن ساختگی با نام آدامانتیوم است.[۱]

در دیگر رسانه ها[ویرایش]

او در بیشتر رسانه‌های مرتبط با مردان اکس حضور داشته است که شامل مجموعه‌های تلویزیونی انیمیشنی، بازی‌های ویدئویی و مجموعه فیلم‌های مردان ایکس است که نقش شخصیت ولورین را در تمامی فیلم‌ها بازیگر استرالیایی هیو جکمن ایفا کرده است. قد جکمن ۱،۹۰ متر است[۲][۳] که بلند تر از قد شخصیت ولورین محسوب می‌شود از این رو، فیلمبرداری فیلم‌ها به گونه‌ای انجام می‌شود که قد وی کوتاه‌تر به نظر رسد.

این شخصیت در تمامی قسمت‌های این مجموعه حضور داشته است.

تاریخچه[ویرایش]

در دهه ۱۹۵۰ ارتش امریکا برای تجهیز خود دست به آزمایش‌های ژنتیکی-هسته‌ای بر روی افراد عادی زد. این آزمایش ها با نام «برنامه سلاح اکس» شناخته می شوند. چند تن از معروف ترین جهشیهای حال حاضر دراین آزمایش‌ها حضور داشتند که از میان آن‌ها می توان به ولورین، دندان خنجری، ددپول و مغناطیس اشاره کرد. در طی این آزمایش‌ها بود که استخوان‌های ولورین با آدامانتیوم پوشانده شدند. به دلیل وجود عامل درمان، او توانست سم شدید آدمانتیوم را تحمل کند و زنده بماند.

همچنین حواس او به دلیل جهش قوی‌تر شده است، به طوری که از قدرت بینایی و شنوایی بالایی برخوردار است و هم انواع بو را به خوبی حس می‌کند. جهش ژنتیکی به او مهم ترین سلاحش را نیز بخشیده است. در هر یک از دستان او سه استخوان رشد کرده که به مانند تیغه‌ای تیز از بین انگشتانش بیرون می‌زنند. این تیغه‌ها در جریان برنامه سلاح اکس با آدامانتیوم پوشانده شدند.

این شخصیت با اینکه فناناپذیر است، ولی نقطه ضعف‌هایی هم دارد. در نهایت این شخصیت خیالی بدلیل تماس با یک ماده سمی، توانایی فاکتور درمان خود را از دست داده و کشته می‌شود.

منابع[ویرایش]