میکروسکوپ نوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

میکروسکوپ نوری یا ریزنمای نوری برای بزرگنمائی‌های متفاوت برای بررسی موجودات و ساختار موادی که با چشم غیر مسلح قابل بررسی نیستند، کاربرد دارد. ساختمان میکروسکوپ نوری شامل عدسی چشمی و عدسی شیئ، دسته یا بدنه صفحه چرخان، صفحه میکروسکوپ، دیافراگم، منبع نور، گیره‌های صفحه، پیچ ماکرومتری، پیچ میکرومتری و پایه می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

اولین میکروسکوپ‌ها در قرن هفدهم ساخته شدند. احتمالاً مؤثرترین آن‌ها توسط لیون هوک ساخته شد که به صورت شیشه‌های کوچک نصب شده در یک صفحه فلزی بود که نزدیک چشم نگه داشته شده می‌شد و از روشنایی روز برای دیدن نمونه بهره می‌برد. انواع دیگر میکروسکوپ‌های اولیه تصویر واضحی فراهم نمی‌کردند تا قرن نوزدهم که میکروسکوپ‌های ترکیبی، به برتری تکنیکی نسبت به میکروسکوپ‌های تک‌لنزی دست یافتند. استفاده از میکروسکوپ‌های ترکیبی ساده‌تر بود و به واسطه پیشرفت در تکنولوژی طراحی، قدرت تفکیک بهبود یافته و نقص‌های عدسی‌ها کاهش یافت. در سال 1876 تئوری تشکیل تصویر اب (Abbé) نشان داد که طول موج نور، محدودیتی در حدود 0/2 میکرومتر بر قدرت تفکیک اعمال می‌نماید. در این مرحله، دستگاه تقریباً در حد کمال خود بود و از 1900 به بعد بیش‌تر پیشرفت‌ها، عمدتاً در تکنیک‌های استفاده، روش‌های روشنایی و راه‌های بهبود کنتراست بوده است[۱].

منابع[ویرایش]

  1. پیروز مرعشی، سعید کاویانی، سرپولکی، علیرضا ذوالفقاری، "میکروسکوپ های الکترونی و روش های نوین آنالیز"، تهران، دانشگاه علم و صنعت ایران، 1389

منابعی برای مطالعهٔ بیشتر[ویرایش]

  • Douglas B. Murphy , FUNDAMENTALS OF LIGHT MICROSCOPY AND ELECTRONIC IMAGING, Wiley-Liss, Inc., 2001.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]