آن دانمارک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آن دانمارک
Anne of Denmark in mourning.jpg
Portrait by John de Critz (1605)
Queen consort of Scotland
تصدی۲۰ اوت ۱۵۸۹ – ۲ مارس ۱۶۱۹
تاج‌گذاری۱۷ مه ۱۵۹۰
Queen consort of England و Ireland
تصدی۲۴ مارس ۱۶۰۳ – ۲ مارس ۱۶۱۹
تاج‌گذاری۲۵ ژوئیه ۱۶۰۳
زاده۱۲ دسامبر ۱۵۷۴
درگذشته۲ مارس ۱۶۱۹ (۴۴ سال)
کاخ همپتون کورت
آرامگاه۱۳ مه ۱۶۱۹
همسر(ان)جیمز یکم (ا. ۱۵۸۹)
فرزند(ان)
detail...
خاندانخاندان اولدنبورگ
پدرفردریک دوم دانمارک
مادرزوفی مکلنبورگ

آن دانمارک (به دانمارکی: Anna)(۱۲ دسامبر ۱۵۷۴ – ۲ مارس ۱۶۱۹) همسر جیمز یکم و ملکه هم‌نشین اسکاتلند، انگلستان و ایرلند بود.

آن دختر دوم فردریک دوم دانمارک بود که در سال ۱۵۸۹ در سن ۱۵ سالگی با جیمز یکم ازدواج کرد. سه فرزند حاصل از این ازدواج تا بزرگسالی زنده ماندند که یکی از این فرزندان چارلز یکم، پادشاه بعدی بود. آن شخصیتی مستقل و قدرتمند داشت و در اختلافات خود با جیمز بر سر نگهداری شاهزاده هنری یا برخورد با دوستش بئاتریکس روتون از جناح‌بندی‌های سیاسی اسکاتلند کمک می‌گرفت. تصور می‌شود که رابطه جیمز و آن در ابتدا عاشقانه بوده اما به مرور از یکدیگر دور شده و درنهایت با وجود احترام متقابل جدا از یکدیگر زندگی می‌کردند.

در انگلستان، آن با فاصله گرفتن از سیاست‌بازی جناحی، به حمایت از هنر روی آورد و یکی از غنی‌ترین محافل ادبی اروپا را در دربار خود گرد آورد. اما از سال ۱۶۱۲ به دلیل چند دوره بیماری به مرور از زندگی اجتماعی دربار فاصله گرفت. آن در ۲ مارس سال ۱۶۱۹، در سن ۴۴ سالگی در کاخ همپتون کورت درگذشت. با وجود این که مذهب او در زمان مرگ پروتستان گزارش شده، بعضی شواهد به تغییر مذهب او به کاتولیسیسم در طول زندگی اشاره می‌کنند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]