مس سرچشمه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شهرک مس سرچشمه)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سرچشمه
مس سرچشمه
SarcheshmehSO2.JPG
کشور  ایران
استان کرمان
مردم
جمعیت ۱۰۰۰۰
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۲۵۲۴ متر
تابلوی خوش‌آمد به شهر

شهر مس سرچشمه یکی از شهرهای شهرستان رفسنجان در جنوب شرقی ایران است. این شهر در فاصله ٥٠ کیلومتری شهر رفسنجان واقع شده‌است و جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۸٫۴۸۲ نفر بوده‌است.

اقلیم و آب وهوا[ویرایش]

شهرسرچشمه در منطقه‌ای کوهستانی و سردسیر واقع است و از ارتفاع زیادی از سطح دریا برخوردار است. سرچشمه، زمستان‌های بسیارسرد و پربرف و تابستان‌های خنک و ملایم دارد.

صنعت[ویرایش]

صنایع و معدن مس سرچشمه در نزدیکی این شهر قرار گرفته‌است. این معادن یکی از عظیم‌ترین معادن مس جهان است و بزرگترین مجتمع صنایع مس جمهوری اسلامی ایران در شهرسرچشمه واقع شده‌است. متأسفانه روش استخراج از این معدن بعد از گذشت ۴۰ سال هنوز تغییر عمده نداشته‌است وباعث آلودگی آب وهوای رفسنجان وشهرهای اطراف از جمله شهربابک وخاتون آباد گردیده است. این آلودگی منجر به عوارض مختلف از جمله سقط جنین - مرگ ناگهانی- مشکلات گوارشی شدید و سرطان می‌گردد

ورزش[ویرایش]

باشگاه فرهنگی، ورزشی مس سرچشمه مهمترین باشگاه این شهراست که در رشته‌های مختلفی از جمله فوتبال، تیراندازی و سایر رشته‌ها فعال است. این باشگاه از ورزشگاه و امکانات بسیار خوبی برخورداراست. از باشگاه‌های ثروتمندایران محسوب می‌شود.

منابع[ویرایش]