سینه‌بند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سینه بند)
چالش‌هایی همانند علاقه به افزایش یا کاهش وزن در بانوان باعث می‌شود که ۸۵٪ آنها نتوانند سایز مناسب سینه‌بند را انتخاب و استفاده نمایند.[۱]
چند نوع سینه‌بند

پستان‌بند یا سوتین (به فرانسوی: Soutien-gorge) یک گونه زیرپوش مختص زنان است که برای پوشانیدن و بالا نگه‌داشتن پستان استفاده می‌شود. امروزه استفاده از پستان‌بند برای زنان بسیار رواج یافته و کاربردهایی مثل برانگیختگی جنسی در سکس به همراه دارد. برخی آن را «پوششی واجب» و برخی از فمنیست‌ها آن را «تبعیض علیه زنان» تعبیر می‌کنند[۲] و با بستن آن مخالفند.[۳]

تاریخچه[ویرایش]

در آغاز، در اروپا بیش‌تر کرست مرسوم بود، ولی در پایان سدهٔ ۱۹ و آغاز سدهٔ ۲۰ کم‌کم جای خود را به سوتین (سوتین گرژ) (سوتین به معنی حامی و گرژ به معنی گلو است) احتمالاً به خاطر این گفته می‌شود که با بندی به گردن بسته می‌شود. در زمان‌های کهن، فارسی‌زبانان در ایران به آن حشیه‌های ممسک می‌گفتند، چون دو بالشتک کوچک بود که زیر سینه‌ها بسته می‌شد و چون در درون آن مشک می‌گذاشتند تا بوی خوش دهد پسوند «ممسک» داشته‌است.

در ۱۲ فوریه ۱۹۱۴، «سینه‌بند پشت‌باز» در شکل امروزی آن، توسط یک زن جوان نیویورکی به نام مری فلپس جیکوب برای ثبت به اداره اختراعات آمریکا ارائه شد.[۲]

اجزای تشکیل دهنده سوتین[ویرایش]

به‌طور کلی سوتین از چند بخش تشکیل شده، کاپ یا کاسه‌ای که سینه‌ها درون آن قرار می‌گیرند، بندهایی که از روی شانه رد شده و تا پشت کمر ادامه دارند، نواری که معمولاً از کش است و قسمت کاپ سوتین را به پشت متصل می‌کند، دو یا سه غزن که در پشت کمر به هم می‌رسند و باعث بسته شدن سوتین می‌شوند.

انواع سوتین[ویرایش]

سوتین‌ها انواع مختلفی دارند که بسته به شکل، جنس پارچه، و مواردی از این دست به انواعی مختلفی تقسیم می‌شوند، برای مثال برخی سوتین‌ها دارای بندهایی هستند که بی‌رنگ بوده و زمانی که خانمی از لباس دکلته استفاده می‌کند مورد استفاده قرار می‌گیرد تا بند آن مشخص نباشد. همچنین برخی سوتین‌ها در قسمت کاپ خود دارای اسفنج هستند که این سوتین‌ها توسط خانمهایی که مایلند پستان‌هایشان بزرگ‌تر جلوه کند استفاده می‌شود؛ که به این سوتین‌ها، اسفنجی یا ابری گفته می‌شود. همچنین برخی از سوتین‌ها از پارچه‌های نازک مثل تور و رنگهای متنوع و جذاب ساخته می‌شوند که در رده سوتین‌های فانتزی جای می‌گیرند. نوع دیگری از این لباس زیر است که دو تکه است یعنی از جنس و رنگ کرست دارای شورتی با همان رنگ و جنس است که به آن ست شورت و سوتین گفته می‌شود.

با توجه به اینکه برخی لباس‌های زنانه به گونه‌ای طراحی شده‌اند که چاک سینه کاملاً نمایان باشد لذا چسبی ساخته شده که از بالای قسمت نوک پستان را به سینه می‌چسباند و دیگر نیازی به بستن سوتین نیست، البته استفاده از این چسب برای مدت طولانی برای خانمها ایجاد زحمت و درد می‌کند و استفاده از آن بایستی برای مدت محدود باشد. همچنین برخی سوتین‌ها در قسمت زیر پستان دارای فنر هستند که باعث می‌شود پستان بهتر حالت داشته باشد که به این نوع از سوتین‌ها، فنری گفته می‌شود.

روش‌های پوشیدن سوتین[ویرایش]

  1. اینکه غزن سوتین را بسته و مانند پیراهن آن را از بالا و از سر به تن کرده و پستانها را در آن جاسازی کنیم.
  2. سوتین را به صورتی که غزن پشتش باز است در دستها کرده و پستانها را در آن جاسازی کرده و بعد غزن پشتش را با استفاده از آیینه ببندیم که این روش تا حدی مشکل است.
  3. اینکه سوتین را دور شکم و زیر سینه به صورت بر عکس قرار دهیم به گونه‌ای که غزن آن زیر سینه و کاپهای آن در پشت قرار گیرد در این حالت غزن‌ها را بسته و بعد آن را می‌چرخانیم تا کاپهای آن زیر پستانها قرار گیرد و سپس دست‌ها را بندهای آن وارد کرده و بندها را روی شانه قرار می‌دهیم که این روش راحتترین روش برای بستن سوتین است.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. King, Stephanie (1 June 2005). "Doreen: The Bra That Conquered the World". The Independent. Archived from the original on 4 October 2017. Retrieved 8 September 2018.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ سینه‌بند ۱۰۰ ساله شد، دویچه وله فارسی
  3. Uplift: The Bra in America. Jane Farrell-Beck and Colleen Gau. Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 2002 xvi, 243 pp. ISBN 0-8122-3643-2.