جوراب‌شلواری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک زن با جوراب شلواری رنگ پا
لگ زنانه
لگ مردانه

جوراب‌شلواری (به انگلیسی: pantyhose) نوعی جوراب بلند است که برای پوشش پا استفاده می شود امروزه در صنعت مد نقش مهم و حیاتی دارد. این پوشش در دهه ۱۹۶۰ مد و جایگزین جوراب ساق‌بلند شد. به جوراب شلواری ضخیم در فارسی ساپورت (به انگلیسی: Tights) گفته می‌شود.

انواع جوراب شلواری[ویرایش]

جوراب شلواری نازک[ویرایش]

جوراب شلواری های نازک معمولاً از جنس نایلون و در انواع مختلفی تهیه می‌شود پرطرفدارترین مدل جوراب شلواری نوع ساده و توری آن که لانه زنبوری هم نامیده می شود هست. رنگ کرم (رنگ پا)، مشکی و سفید پرطرفدار ترین رنگ جوراب شلواری در بین خانم ها بوده است.

ساپورت[ویرایش]

ساپورت (به انگلیسی: Tights) نوعی لباس چسبنده برای پوشش پاهاست که مردان و زنان از آن استفاده می‌کنند و در ایران بیشتر مورد استفادهٔ زنان است. امروزه به جوراب شلواری ضخیم ساپورت گفته می‌شود. ساپورت در قدیم به صورت دو تکه بوده و برای هر پا به صورت جداگانه پوشیده می‌شده‌است که امروزه به آن ساق می‌گویند. ساپورت معمولاً از ترکیبی از لای‌کرا (اسپندکس)، نایلون، پنبه، یا ترکیب پلی‌استر ساخته می‌شوند. در جوراب شلواری‌های ضخیم یا زمستانی از پشم هم استفاده می‌شوند.

به شلوار نازک چسبان یا لگ زنانه ممکن است ساپورت هم گفته شود ولی اساساً با جوراب شلواری متفاوت هستند.

تاریخچه در ایران[ویرایش]

این پوشش از اواخر دهه هشتاد شمسی و اوایل دهه نود در بین دختران جوان ایرانی محبوب شد و از آن به عنوان شلوار استفاده می‌شد. پوشیدن این نوع جوراب در ایران، با مخالفت‌هایی از جانب نمایندگان مجلس شورای اسلامی و برخی چهره‌های سیاسی و مذهبی روبرو شد.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]