صندل (کفش)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
صندل پاشنه بلند
صندل مردانه
یک صندل قدیمی کشف شده در اسپانیا - ۵ یا ۶ هزار سال قبل از میلاد

صندل (به یونانی: σάνδαλον) نوعی پاافزار رو باز و سبک است که معمولاً با بندی که در پشت مچ پا قرار می‌گیرد پوشیده می‌شوند. صندل‌ها به دلیل راحتی در مناطق گرم محبوبیتی فراوانی در بین مردم دارد.

تاریخچه

قدیمی‌ترین صندل کشف شده مربوط می‌شود به غار راک‌فورت در ایالت اورگن کشور آمریکا که قدمت آن ده هزار سال تخمین زده شده‌است.[۱]

در یونان باستان صندل را با استفاده از شاخ و برگ گیاهان می‌ساختند که بازیگران کمدی و فیلسوفان از آن استفاده می‌کردند. گاهی برای ضخامت بیشتر صندل از چوب پنبه نیز استفاده می‌کردند.[۲]

مصریان باستان نیز صندل را از برگ‌های درخت نخل و پاپیروس می‌ساختند.[۳] این‌گونه صندل در مجسمه‌های مصریان نیز دیده شده‌است.

ساخت

صندل‌ها ممکن از چرم، پلاستیک، چوب، طناب یا دیگر مواد ساخته شود. معمولاً صندل با یک یا دو بند که در پشت پا یا بین انگشتان پا قرار می‌گیرد طراحی می‌شود. صندل‌ها در اندازه‌ها و مدل های متنوعی به صورت لژدار، تخت، بنددار، انگشتی، پاشنه کوتاه یا پاشنه بلند نیز تولید می‌شوند.

جستارهای وابسته

منابع

ویکی‌پدیای انگلیسی

  1. Robbins, William G. (2005). Oregon: This Storied Land. Oregon Historical Society Press. ISBN 0987595-286-0 Check |isbn= value: length (help).
  2. Serv. in Virg. Ed. II. cc. (cited by Yates)
  3. Wilkinson, Manners and Customs vol. iii. p. 336. (cited by Yates)