هاله پستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هاله دور پستان
نمایی نزدیک از پستان یک زن که هاله پستان قابل رویت است.
دیاگرام شماتیک سینه
(نمای برش خورده از سینه یک زن)
شماره‌ها: ۱- قفسه سینه ۲- عضله سینه‌ای بزرگ
۳- لوبول‌ها ۴- نوک پستان ۵- هاله دور پستان ۶- مجرای شیر
۷- بافت چربی ۸- پوست
جزئیات
شناسه‌ها
لاتینareola mammae
MeSHD009558
TA98A16.0.02.012
TA27106
FMA67796

هالهٔ پستان (به انگلیسی: Areola) به ناحیه اطراف نوک پستان گفته می‌شود که بافت آن با ناحیه‌ای که در آن احاطه شده تفاوت دارد. شکل آن در انسان‌ها معمولاً دایره یا بیضوی است. اندازه آن بسته به فرد متفاوت است ولی معمولاً اندازه هاله در زنان بزرگتر از مردان می‌باشد. رنگ آن می‌تواند در طی دوران کودکی تا میانسالی تغییر یابد. هاله‌های قهوه‌ای رنگ معمولاً با ظاهری دانه‌دانه می‌باشند و در آسیای میانه بیشتر یافت می‌شوند.[۱]

هالهٔ پستان در انسان[ویرایش]

در اطراف نوک پستان منافذی دور تا دور نوک پستان وجود دارد که در دوره شیردهی شیر تراوش می‌کنند. همچنین منافذی نیز برای غدد چربی پوست و غدد مونت گامری وجود دارد که با ترشح مواد چربی باعث مرطوب نگه داشتن هاله دور پستان و محافظت از آن می‌شود.

رنگ[ویرایش]

رنگ هاله دور پستان در افراد مختلف متفاوت است و رنگی از صورتی روشن تا قهوه‌ای تیره را در بر می‌گیرد. پیشنهاد شده که دلیل رنگ متفاوت هاله برای کمک به نوزاد در پیدا نمودن آن می‌باشد.

شکل و اندازه[ویرایش]

شکل و اندازه هاله دور پستان نیز به شدت متغیر است. معمولاً در زنانی که به بلوغ جنسی رسیده‌اند اندازه بزرگتری نسبت به هاله دور پستان مردان و دختران نابالغ دارد. شکل هاله دور پستان انسان‌ها معمولاً دایره می‌باشد هر چند در برخی زنان و مردان ممکن است شکلی بیضی داشته باشد.

قطر متوسط هاله دور پستان در مردان ۲۵ میلیمتر و در زنان ۳۸٫۱ میلیمتر می‌باشد، هر چند ممکن است در برخی موارد اندازه آن به ۱۰۰ میلیتر نیز برسد. زنان شیرده یا زنان با پستان‌های بزرگ ممکن است هاله بزرگتری نیز داشته باشند.

مریضی[ویرایش]

مریضی پی جت که در آن رنگ هاله دور پستان به رنگی مشابه رنگ پوست بیماران مبتلا به بیماری درماتیت در آید.

منابع[ویرایش]

  1. "Areola | anatomy | Britannica". www.britannica.com (به انگلیسی). Retrieved 2023-05-09.