شورت بندی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شورتِ بندی از نوع G (جی)

شورت بندی نوعی پوشاک است که به‌طور عمده در بسیاری از جوامع صنعتی به عنوان لباس زیر و مایو پوشیده می‌شود. همچنین برای برخی مراسم و ورزش‌های سنتی مانند کشتی سومو نیز پوشیده می‌شود. در عین حال مردمان بومی، به خصوص در آفریقا، آمریکای جنوبی و آسیا هزاران سال است که شورت بندی را به عنوان لباس عادی روزمره می‌پوشند.

از جلو، شورت بندی شبیه بیکینی است؛ ولی در قسمت عقب اندازه آن به حداقل می‌رسد. شورت‌های بندی تقریباً همیشه طوری طراحی می‌شوند که اندام جنسی، موی عانه، مقعد و میاندوراه را بپوشانند، و بیشتر کپل را نپوشیده بگذارند.

یکی از انواع شورت بندی، شورت بندی جی است که عقب آن از یک تکه بند (معمولاً کشسان) تشکیل شده‌است. شورت‌های بندی در انواع مختلفی وابسته به ضخامت، جنس و نوع اتصال در قسمت عقب، هم برای زنان و هم مردان در بیشتر نقاط جهان ارائه می‌شوند.

اعتقاد بر این است که این بند، یکی از اولین شکل‌های لباس بشر است و همچنین تصور می‌شود که بیشتر یا منحصراً توسط مردان پوشیده شده‌است. تصور می‌شود که احتمالاً این در ابتدا برای محافظت، پشتیبانی و یا پنهان کردن دستگاه تناسلی مردان ساخته شده‌است. پارچه لنگه احتمالاً قدیمی‌ترین نوع لباس مورد استفاده بشر است، منشأ آن در اقلیم‌های گرمتر آفریقای زیر صحرایی است که اولین بار لباس در حدود ۷۵۰۰۰ سال پیش برای اولین بار پوشیده شده بود. بسیاری از اقوام قبیله ای ، مانند برخی از مردم خوئوس جنوبی آفریقای جنوبی ، قرن هاست که بر تن داشتند. این لباس‌های اولیه با توجه به دستگاه تناسلی نر ساخته شده‌است.

منابع

ویکی‌پدیا