زیست‌نانوفناوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

زیست نانوفناوری[ویرایش]

[۱] (انگلیسی: Nanobiotechnology‎) شاخه‌ای از فناوری نانو است که با به‌کارگیری روش‌های شیمیایی، زیست‌شیمیایی و زیست‌شناسی مولکولی به شناسایی مؤلفه‌ها و فرایندهایی می‌پردازد که در ساخت مواد و افزاره‌های خودسامانی کاربرد دارد.

این کلمه از ترکیب سه واژه bio به معنای زیستی، Nano به معنای بسیار ریز و Technology به معنای فناوری ساخته شده‌است. بدین سان در معنای لغوی آن را فناوری زیست نانویی می‌توان در نظر گرفت. در واقع اشاره به بکارگیری مواد زیستی (باکتری‌ها , ویروس‌ها , دی ان ای و غیره) در ابعاد بسیار ریز می‌باشد.[۲]

نانوزیست فناوری، زیست نانوفناوری و نانوزیست‌شناسی ( نانوبیولوژی) اصطلاحاتی هستند که به ارتباط نانوفناوری و زیست شناسی اشاره می‌کنند[۳] . این رشته نقش مؤثری در تحقیقات زیست‌شناسی با زمینه‌های مختلف نانوفناوری و مفاهیمی همچون نانوابزارها (مانند ماشین آلات زیست شناسی)، نانوذرات و پدیده‌های نانومقیاسی (در مقیاس نانو) که از طریق نانوزیست‌شناسی ارتقا یافته‌اند دارد. این رویکرد فنی به زیست‌شناسی زمینه تصویرسازی و خلق سیستم‌های مفید برای تحقیقات زیست‌شناسی را برای محققین فراهم کرده‌است [۴]. مهم‌ترین هدفی که غالباً در نانوزیست‌شناسی دنبال می‌شود، استفاده از نانوابزارها جهت برطرف کردن مشکلات حوزه زیست‌شناسی و پزشکی است. هدف اصلی دیگر در نانوفناوری توسعه ابزارهای جدید مانند نانوصفحات پپتوئید(peptoid) با اهداف پزشکی و زیست‌شناسی است. یکی دیگر از موضوعات اصلی این حوزه تحقیقات نانوزیست‌شناسی برای تصویربرداری از مولکول‌های زیستی طبیعی، غشاهای زیستی و بافت‌ها می‌باشد. استفاده از حسگرهای صفحه‌ای و کاربرد نانوفوتونیک برای دستکاری فرایندهای مولکولی در سلول‌های زنده نیز از موضوعات مرتبط با نانوزیست‌شناسی است [۵].

میکروارگانیسم‌ها می‌توانند وضعیت اکسیداسیون فلزات را تغییر دهند به همین دلیل اخیراً استفاده از میکروارگانیسم‌ها برای ساخت نانوذرات کاربردی توجه زیادی را به خود جلب کرده‌است. این فرایندهای میکروبی فرصت‌های تازه‌ای برای کشف کاربردهای جدید از جمله بیوسنتز نانومواد فلزی را فراهم کرده‌اند. برعکس روش‌های فیزیکی و شیمیایی، فرایندهای میکروبی مرتبط با ساخت نانومواد، می‌توانند در فاز آبی و تحت شرایط بی‌خطر محیطی انجام شوند. این روش‌ها به حوزه‌ای جذاب در تحقیقات زیست نانوفناوری سبز و حرکت آن به سمت توسعه پایدار، تبدیل شده‌اند [۶].

واژه‌شناسی[ویرایش]

نانوزیست فناوری به استفاده از نانوفناوری در ایجاد ابزارها به منظور مطالعه سیستم‌های زیستی اشاره می‌کند. به عبارت دیگر نانوزیست فناوری، زیست فناوری کوچک شده ضروری است، در حالیکه زیست نانوفناوری کاربرد خاصی از نانوفناوری است. برای مثال، نانوفناوری DNA یا مهندسی سلولی به دلیل اینکه با مولکول‌های زیستی در مقیاس نانو سروکار دارد می‌تواند به عنوان زیست نانوفناوری طبقه‌بندی شود.

مفاهیم[ویرایش]

اکثر مفاهیم علمی در زیست نانوفناوری از دیگر حوزه‌ها گرفته می‌شوند. خصوصیات مواد و کاربردهای مطالعه شده آن‌ها در علم زیست نانو شامل خواص مکانیکی (برای مثال تغییر شکل، چسبندگی، شکست)، خواص الکترونیکی ( برای مثال تحریک الکترومکانیکی، خازن، ذخیره‌سازی انرژی/ باتری ها)، خواص نوری ( برای مثال جذب، لومینسانس، شیمی نور)، خواص حرارتی ( برای مثال تغییرات حرارتی)، خواص زیستی ( برای مثال تماس سلول‌ها با یکدیگر، نقص‌های مولکولی، حسگرهای زیستی، مکانیسم‌های زیستی) و همچنین کاربرد در تشخیص و درمان بیماری‌ها ( برای مثال بیماری‌های ژنتیکی، سرطان، نقص بافت یا اندام) ، کاربرد در محاسبات ( برای مثال محاسبات DNA ) و کاربرد در کشاورزی (آفت کش ها، هورمون‌ها و کودها ) می‌باشد[۷].

کاربردها[ویرایش]

کاربردهای زیست نانوفناوری بسیار گسترده بوده در ادامه به مواردی از آن‌ها اشاره می‌شود:

نانوپزشکی[ویرایش]

نانوپزشکی حوزه‌ای از علم پزشکی است که توجه ویژه آن برنامه‌های کاربردی جهت افزایش استفاده از نانوروبات‌ها و و ماشین‌های زیستی می‌شود. به عبارتی نانو روبات‌ها و ماشین‌های زیستی به عنوان ابزارهایی بسیار مهم برای توسعه نانوپزشکی مطرح می‌باشند. طی سال‌های گذشته، محققان به پیشرفت‌های زیادی در زمینه طراحی ابزارهای مختلف و سیستم‌هایی لازم برای توسعه نانوروبات‌ها دست یافته‌اند. استفاده از نانوروبات‌ها به عنوان یک روش جدید در درمان بیماری‌هایی مثل سرطان مطرح شده و به لطف آن‌ها تأثیرات جانبی شیمی درمانی کنترل شده، کاهش یافته یا حتی حذف خواهد شد. در نتیجه در چند سال آینده، این روش درمانی جایگزین شیمی درمانی، که دارای اثرات ثانویه متعددی از قبیل ریزش مو، خستگی، تهوع و حتی از بین بردن سلول‌های سالم در کنار سلول‌های سرطانی است، خواهد شد [۸].

نانوزیست فناوری[ویرایش]

نانوزیست فناوری یا نانوزیست‌شناسی به عنوان فرایندهای کمکی طب مدرن در زمینه تشخیص، درمان و بازسازی بافت‌های زیستی مطرح است. برای مثال پزشکان با استفاده از تکنیک‌های نانوزیست‌شناسی موفق به انتقال مثانه‌های کشت داده شده به سه بیمار آمریکایی شدند. همچنین در مطالعات حیوانی نشان داده شده‌است که می‌توان رحم را بیرون از محیط بدن رشد داده و سپس برای رشد جنین درون بدن قرار گیرد [۹]. مثال دیگر طراحی نانوکره‌های پوشیده شده با پلیمرهای ساطع‌کننده نور فلورسنت است که در تشخیص برخی بیماری‌ها کاربرد دارند. محققین به دنبال طراحی پلیمرهایی هستند که در زمان مواجه شدن با مولکول‌هایی خاص، انتشار نور فلورسنت آن‌ها خاموش شود. در این صورت این پلیمرها ابزاری برای تشخیص متابولیت‌های مختلف خواهند شده و کره‌های پوشیده شده با آن‌ها می‌توانند به عنوان ابزارهایی جهت سنجش‌های زیستی برای ردیابی تومورها و دیگر مسائل سلامتی استفاده شوند.

زیست نانوفناوری[ویرایش]

نانوفناوری DNA مثال مهمی از زیست نانوفناوری است [۱۰]. استفاده از خواص ذاتی اسید نوکلئیک‌هایی مانند DNA برای ایجاد مواد کاربردی، حوزه امید بخشی در تحقیقات مدرن است. از دیگر حوزه‌های تحقیقاتی مهم دستیابی به مزایایی از خصوصیات غشا برای ساخت غشاهای مصنوعی است. همچنین می‌توان برای تولید انبوه پروتئین‌های که برای ایجاد عملکرد خود گردهم (self-assemble ) می آیند از نانومواد استفاده نمود [۱۱].

کشاورزی[ویرایش]

در صنعت کشاورزی نانومواد مهندسی شده می‌توانند به عنوان نانوحامل‌های حاوی علف کش ها، مواد شیمیایی، یا ژن‌های که برای آزادسازی محتوایشان قسمت‌های خاصی از گیاه را هدف‌گیری می‌کنند، استفاده شوند [۱۲].

ابزارها[ویرایش]

این حوزه به گروه مختلفی از روش‌های تحقیقاتی همچون ابزارهای آزمایشگاهی ( مانند تصویربرداری، تعیین ویژگی)، ابزارهای مبتنی بر پراش پرتو ایکس، سنتز از طریق خوگردهم آیی، خصوصیات خودگرهم آیی ( برای مثال با استفاده از MP-SPR ، DPI، روش‌های DNA نوترکیب و غیره)، تئوری (ماشین‌های آماری، نانوماشین‌ها و غیره) و همچنین روش‌های محاسباتی تکیه دارد.

میکروسکوپ‌های الکترونی ابزاری نیرومند و دارای قابلیت‌های فراوانی برای تصویر برداری، آشکارسازی و ارائه اطلاعات مفید دربارهٔ پدیده‌های کوچک و بسیار کوچک هستند. این ابزارها با خانواده‌های متفاوت و عناوینی خاص مرتبط با اساس عملکردشان مطرح می‌شوند که از یک سو از لحاظ ساختار و اجزای داخلی قابل بررسی و ارزیابی اند و از سوی دیگر، از لحاظ روش‌های آنالیز و دریافت داده‌ها از نمونه قابل مقایسه و مطالعه هستند.[۱۳]

آماده‌سازی و نوع نمونه‌ها بر اساس ساختار و عمـلـکـرد پردازش اطلاعات از نمـونهمتـفـاوت است به‌طوریکـه در بعـضـی از میکروسکوپ‌های الکترونی آماده‌سازی به دشواری و با شرایط خاص همراه است و در بعضی دیگر، روش‌های آماده‌سازی نمونه‌های بیولوژی و غیر بیولوژی متفاوت است. داده‌های حاصل از پردازش اطلاعات از نمونه‌ها، از یک منـظر در ساخت و تولیـد ریز تراش ها، سیستم‌های متنوع الکترونی و الکترومکانیکی اهمـیت خاص دارد و از منـظر دیگـر در به کارگیـری نمونه‌های بیولوژی (سلول ها، پروتیـن‌ها و...) برای طراحی و ساخت ریزتراشه‌های زیسـتی و سیستم‌های زیستی نانومتری نقش به سزایی را ایفا می‌کند. میـکـروسکـوپ‌های الکـترونی ابزاری نیـرومنـد و دارای قابلـیت‌های فراوانی برای تصویر برداری، آشکارسازی و ارائه اطلاعات مفید دربارهٔ پدیده‌های کوچک و بسیار کوچک هسـتند. ابن ابزارها با خانواده‌های متفاوت و عنـاوینـی خاص مرتبط با اساس عملکردشان مطرح می‌شوند که از یک سو از لحاظ ساختار و اجزای داخلی قابل بررسی و ارزیابی اند و از سوی دیگر، از لحاظ روش‌های آنالیز و دریافت داده‌ها از نمونه قابل مقایسه و مطالعه هستند.[۱۳]

در میکروسکوپ‌های الکترونی نمونه‌های بیولوژی و غیر بیولوژی در دو دسته مشخص و تفکیک شده مورد مطالعه قرار می‌گیرند. روش‌های آماده‌سازی نمونه، برای هر دسته متفاوت و بر اساس روش کار و پردازش داده‌ها توسط میکروسکوپ‌های الکترونی مبتنی است. آماده‌سازی نمونه در بعضی سیستم‌ها با اندودسازی نمونه با سایر عناصر شکل می‌گیرد و در بعضی دیگر با آبگیری و تثبیت همراه است. در هر صورت برای دستیابی به داده‌ها از نمونه‌های بیولوژی و غیر بیولوژی متناسب با روش‌های استاندارد و قابل استناد باشد تا از یک سو اطلاعات کامل و در حداقل خطا باشند و از سوی دیگر نمونه‌های با ارزش و زمان آماده‌سازی به هدر نرفته و کار با موفقیت به انجام رسد. اگرچه، میکروسکوپ‌های الکترونی شباهت‌های اساسی با یکدیگر دارند ولی تفـاوت‌های قابل ملاحظه آن‌ها باعث وجود گونه‌ها و خانواده‌های مختلف (میکروسکوپ‌های الکترونی روبشی، تراگسیل، کاوشی) شده‌است. این تفاوت بر اساس نوع و روش دستیابی به اطلاعات همانند روش روبش، تراگسیل، کاوش است. علت وجود روش‌های متفاوت، بررسی و مطالعه بهتر و آسان تر و نیز هدفمند نمونه‌ها است.[۱۳]


فناوری در میکروسکوپ‌های الکترونی
پیش از ورود به مبحث آماده‌سازی نمونه، نگاهی کلی و گذرا بر اصول و روش کار میکروسکوپ‌های الکترونی اگرچه مختصر امری ضروری است. میکروسکوپ‌های الکترونی براساس ساختار و روش کار میکروسکوپ‌های نوری ساخته شده‌اند و از این‌رو دارای شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با یکدیگرند. اولین مؤلفه قابل ارزیابی بین این دو گروه، نوع منبع است که در میکروسکوپ‌های الکترونی، الکترون پر انرژی و متمرکز برای دستیابی به تصویر و اطلاعات از نمونه به جای نور مورد استفاده قرار می‌گیرد. مولفـه دیگـر، عدسی‌های هسـتنـد که در میـکروسکوپ‌های الکترونی، عدسی‌های الکترومغناطیسی با قابلیت تنظیم فاصله کانونی را دارند. با تغییر میزان جریان الکتریکی، میزان بزرگنمایی قابل کنترل است. این درحالی است که عدسی‌های شیشه‌ای در میکروسکوپ‌های نور با فاصله کانونی ثابت فاقد این توانایی است و در نتیجه اطلاعات قابل دسترسی محدودتری را در اختیار محققان از نمونه قرار می‌دهند.[۱۳]


میکروسکوپ‌های الکترونی روبشی(SEM)
میکروسکوپ‌های الکترونی روبشی قادرند سیگنال‌های حاصل از برخورد الکترون‌ها به نمونه (الکترون‌های ثانویه) را به تصویری با کاربردهای متنوعی تبدیل کنند. این دستگاه‌ها معمولاً جهت مطالعه ساختارهای سطحی یا نزدیک به سطح نمـونه، تهیه تصاویر توپوگرافیک، تعیین ترکیب و تصاویر ترکیبی یا مطالعه کاتدولومیـنسـانس استـفاده می‌شود. تصاویر در این دستگاه از آن جهت که شبیه تصاویری است که انسان با چشم می‌بیند، خیلی راحت‌تر تفسیر می‌شوند. معـمولا برای تهـیه تصاویر بهینه در آنالیز میکروسکوپ‌های الکترونی روبشی سطوح کاملاً پرداخته شده (پولیش) نیاز است. مسلماً کاهش میزان آمادگی سطوح موجب کاهش کنتراست و البته کاهش میزان کیفیت تصویر خواهد شد. از طرف دیگر نمونه‌ها غیر مسطح دشواری‌های زیادی را در آنالیز در پی خواهند داشت. با این وجود، فضای بزرگی که در میکروسکوپ‌های الکترونی روبشی برای قرار دادن نمونه‌ها وجود دارد کار با کنترل‌های مکانیکی را آسان می‌سازد.[۱۳]
میکروسکوپ‌های الکترونی تراگسیل (TEM)
میکروسکوپ‌های الکترونی تراگسیل با دریافت سیگنال‌های حاصل از برخورد پرتوی الکترونی به نمونه و عبور آن، داده‌های قابل استنادی فراهم می‌سازند. عبور الکترون از نمونه باعث آشکارسازی اطلاعات داخلی و ساختاری نمونه می‌شود از این‌رو نیاز به نمونه‌های خیلی نازک ضروری است. این دستگاه‌ها ابزارهایی مناسب جهت شناسایی ساختار مواد بلورین و مطالعات ریزساختاری تفصیلی مواد هستند که قادر به ارائه بزرگنمایی زیاد و دارای قدرت تفکیک‌پذیری بالایی هستند. این امر باعث به‌کارگیری این دستگاه‌ها در تحقیقات پیشرفته کانی شناسی، بلورشناسی، علم مواد شده‌است.[۱۳]
یکی از متداول‌ترین و مهم‌ترین روش‌های آماده‌سازی نمونه، اولترامیکروتومی است که روشی استـاندارد در تهیه نمونه‌های بسیار نازک در بیولوژی و همچنین بسیار مفید در آماده‌سازی نمونه‌ها برای میکروسکوپ‌های الکـترونی تراگسـیل است. در این روش برش‌های کمتر از ۱*۱ میلی‌متری با چاقوی الماسه انجام می‌شود. سپس برش‌ها را در یک مایع جمع‌آوری کرده و پیش از به‌کارگیری در دستگاه بر یک شبکه قرار می‌دهند. معمولاً نمـونه‌های حاصلـه نیـازی به آماده‌سازی دیگـری ندارند هرچنـد که ضخامت آن‌ها بستگی به نوع اطلاعات مورد نظر دارد. این روش نیاز به مهارت فراوان دارد و باید توسط یک متخصص با تجربه انجام شود[۱۳]
میکروسکوپ‌های نیروی اتمی(AFM) میکروسکوپ‌های الکترونی نیروی اتمی به دلیـل قابلـیت‌های منـحصر به فرد آن توسط محـققـان " چشم نانو تکنولوژی " نامیده شده‌است میکروسکوپ نیروی اتمی بر اساس نیروی وان دروالسی بین اتمی بنا شده‌است. این دستگاه به کمک یک پروپ فوق‌العاده تیز، خصوصیات سطح نمونه را به وسیله نیروی برهم کنشی با اتم‌های سطح جسم، اندازه‌گیری می‌کند و با ثابت نگه داشتن مقدار نیرو در حالی که پروب سطح نمونه را می‌پیماید، امکان ایجاد نگاشت‌ها و تصاویر سه بعدی از سطح را فراهم می‌کند. داده‌ها و سیگنال‌های دریافتی در این دستگاه نماینگر اطلاعاتی در مورد ساختار مولکولی و ساختار اتمی نمونه است. علاوه بر این، در میکروسکوپ‌های نیروی اتمی دو قابلیت مهم موجب افزایش و گسترش میزان به‌کارگیری آن در زمینه بیولوژی و مهندسی پزشکی شده‌است. یکی محیط داخلی دستگاه است که نیازی به خلاء نداشته و هوا، گاز و حتی مایع نیز می‌تواند در آن محیط قرار گیرد. مسلماً، این امر استفاده از نمونه‌های بیولوژی (همانند سلول‌ها، پروتئین‌ها) به صورت زنده و فعال (حتی خارج از بدن موجود زنده) را امکان‌پذیر می‌کند (شکل ۵.) قابلیت مهم دیگر دستگاه، عدم نیاز به اندودسازی نمونه‌ها است که موجب حذف مراحل سخت و دشوار آماده‌سازی نمونه می‌شود فرایند تصویربرداری از سیال برای این دستگاه مزیتی محسوب می‌شود که همراه با سایر امکانات دیگرش امکان مشاهده فرایندهای زیستی در زمان واقعی را میسر می‌سازد.[۱۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «زیست‌نانوفناوری» [زیست‌شناسی-ژن‌شناسی و زیست‌فناوری] هم‌ارزِ «bionanotechnology»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
 2. زنده باد، سید مرتضی (۲۰۰۸). فناوری زیست نانویی و کابردهای آن. دانشگاه دولتی مهندسی ارمنستان.
 3. 1. Ehud Gazit, Plenty of room for biology at the bottom: An introduction to bionanotechnology. Imperial College Press, 2007, ISBN 978-1-86094-677-6
 4. 2. "Nanobiology". Nanotech-Now.com.
 5. 3. "Nanobiology". Swiss Nanoscience Institute.
 6. 4. Ng, CK; Sivakumar K; Liu X; Madhaiyan M; Ji L; Yang L; Tang C; Song H; Kjelleberg S; Cao B. (4 Feb 2013). "Influence of outer membrane c-type cytochromes on particle size and activity of extracellular nanoparticles produced by Shewanella oneidensis.". Biotechnology and Bioengineering. 110 (7): 1831–7. doi:10.1002/bit.24856. PMID 23381725.
 7. 5. Raja muthuramalingam thangavelu et al (2016) Nanobiotechnological approach using plant rooting hormones synthesized silver nanoparticle as a "nanobullets" for the dynamic applications in horticulture -An in vitro and ex vitro study, Arabian Journal of chemistry,http://dx.doi.org/10.1016/j.arabjc.2016.09.022 [1]
 8. 6. Venkatesan M, Jolad B, editors. Emerging Trends in Robotics and Communication Technologies (INTERACT). 2010 International Conference on . Nanorobots in cancer treatment; 12/3-5; Chennai: IEEE; 2010. doi:10.1109/INTERACT.2010.5706154
 9. 7. "The future of nano-biology". ZD Net.
 10. 8. Zadegan, Reza M.; Norton, Michael L. (June 2012). "Structural DNA Nanotechnology: From Design to Applications". Int. J. Mol. Sci. 13 (6): 7149–7162. doi:10.3390/ijms13067149. PMC 3397516 . PMID 22837684.
 11. 9. Jump up^ Nguyen, Peter; Botyanszki, Zsofia; Tay, Pei-Kun; Joshi, Neel (Sep 17, 2014). "Programmable biofilm-based materials from engineered curli nanofibres". Nature Communications. 5: 4945. doi:10.1038/ncomms5945. PMID 25229329.
 12. 10. Raja muthuramalingam thangavelu et al (2016) Nanobiotechnological approach using plant rooting hormones synthesized silver nanoparticle as a nanobullets for the dynamic applications in horticulture -An in vitro and ex vitro study, Arabian Journal of chemistry,http://dx.doi.org/10.1016/j.arabjc.2016.09.022 [2]
 13. ۱۳٫۰ ۱۳٫۱ ۱۳٫۲ ۱۳٫۳ ۱۳٫۴ ۱۳٫۵ ۱۳٫۶ ۱۳٫۷ زنده باد (شماره 120، سال 10، فروردین/1390). سید مرتضی. نشریه مهندسی پزشکی. تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)