نخشید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از آگلونما)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آگلونما
Aglaonema commutatum2.jpg
Aglaonema commutatum
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): تک‌لپه‌ای‌ها
راسته: قاشق‌واش‌سانان
تیره: گل‌شیپوریان
زیرخانواده: Aroideae
سرده: آگلونما
Schott

آگلونما یا نخشید (نام علمی: Aglaonema) یک سرده از تیره گل‌شیپوریان (Araceae) است.

زیستگاه آن جنوب شرقی آسیا (اندونزی و مالزی) است. گیاهی همیشه سبز و پایا با برگ‌های زینتی می‌باشد برگ‌های آن (مستطیلی نیزه‌ای) می‌باشد اندازه برگ‌ها بر حسب گونه بطول ۲۵ سانتیمتر و پهنای ۱۲ سانتیمتر نیز می‌باشد ارتفاع گیاه برحسب گونه تقریباً بین ۲۰تا ۴۰ سانتیمتر در سطح فوقانی خود تغییر می‌کند دارای نقاط یا لکه‌های سبز تیره می‌باشد. گل‌های این گیاه سفید و در تابستان آشکار می‌شود. میوه‌های آن قرمز رنگ می‌باشد

روش کاشت و نگهداری[ویرایش]

این گیاه به خاک غنی و تورب با زهکشی خوب نیاز دارد. درجه حرارت زمستان باید ۱۵-۱۳ درجه سانتیگراد باشد. گیاه به رطوبت جو نیازمند است بنابراین در تابستان گیاه را با آب افشانه نمائید. از آبیاری زیاد به ویژه در زمستان خوداری نمائید. از قرار دادن گیاه در مقابل نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید. با وجودی که گیاه نسبتاً به مکان‌های تاریک مقاوم است از قرار دادن دائمی آن در چنین مکان‌هایی اجتناب کنید. گیاه در مقابل دود و گاز حاصله از شوفاژ حساس است و به سرعت برگ‌های پائینی خود را از دست می‌دهد. گلدان گیاه را هر ساله در بهار تعویض کرد. برای پاک کردن برگ‌ها هر ماه آن را با آب ولرم و اسفنج شستشو دهید از مصرف مواد شیمیایی که برگ‌ها را براق می‌کند خوداری کنید. در فصل رویش هر پانزده روز یکبار از کودهای مایع رقیق به گیاه بدهید.

روش ازدیاد[ویرایش]

۱-به‌وسیله بذر: دانه‌های میوه‌های قرمزخشک ناشکوفائی که پس از گل دادن بر روی گیاه می‌رویند و بدون هیچ نوع زیبائی می‌باشد در حرارت ۲۷ درجه سانتیگراد در بهار بکارید (البته اگر هدف تهیه بذر نباشد گل‌ها را بلافاصله از گیاه جدا نمائید زیرا گیاه بشدت ضعیف می‌شود)

۲-بوسیله قلمه: در بهار می‌توان قلمه‌هایی از ساقه گیاه گرفته و در مخلوطی از ماسه، پیت در دمای ۲۱-۱۸ درجه سانتیگراد کاشت.

۳-تقسیم ریشه: در بهار می‌توان به تقسیم ریشه مبادرت ورزید (البته این روش آسانتر است)

آفات[ویرایش]

شته‌ها، کنه‌ها، شپشک‌های آردآلو، تریپس و شپشک‌های سپردار این گیاه را مورد حمله قرار می‌دهند.

منابع[ویرایش]

مجله ماهانه باغبان شماره ۳۴ خرداد ۱۳۶۲.