پای شیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پای شیر
پای شیر معمولی
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
دسته: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
راسته: راسته گل سرخ
تیره: گل‌سرخیان
زیرخانواده: رزوئیده
تبار: Potentilleae
سرده: پای شیر
لینه (۱۷۵۳)
گونه نماد
A. vulgaris
گونه‌ها

متن را ببینید.

مترادف

Alchimilla P. Miller, 1754
Lachemilla (Focke) Rydb.
Zygalchemilla Rydb.
GRIN,[۱] AFPD,[۲] FOC[۳]

پای شیر نام یک سرده از گیاهان گلدار از تیره یا خانوادهٔ گلسرخیان است که در ایران ۲۴ گونه دارد. فصل گل دهی آن بهار است. در انگلیسی به آن علاوه بر نام پای شیر، شنل بانو نیز می‌گویند. تقریباً در همه نواحی و مناطق قابل کشت است ولی سرزمین اصلی آن کوه‌های شرق آفریقا است که توسط توفانهای اقیانوسی هند و اطلس به سایر نقاط دنیا سفر کرده‌است.

نوعی از این گیاه به نام پای شیر زمخت دارای برگ‌هایی بزرگ‌تر بوده و در مناطق معتدل رشد می‌کند. از آنجایی که برگ‌های نرم دارد، در مناطق بارانی طرفداران زیادی پیدا کرده‌است زیرا برگ‌های آن ساعت‌ها پس از باران مانند جواهر درخشش دارند. تقریباً از اوایل تابستان تا اوایل پائیز دسته‌هایی از شاخه‌های گل زرد رنگ می‌آورد. گونه‌های مختلف پای شیر، اغلب سالی دو بار گل می‌دهند. به‌طور شگفت‌انگیزی در زمین و خاک رس رشد کرده و زمین را پوشش می‌دهد. در فصل پائیز شاخه‌ها و سر گل‌ها با رنگ بسیار جالبی که ترکیبی از رنگ‌های نارنجی و قرمز است، جلوه گری می‌کنند. تکثیر آن به وسیلهٔ قلمه انجام می‌شود. از پای شیر بیشتر در حاشیه باغچه و نیز پوشش زمین استفاده می‌شود. محل سایه آفتاب را بیشتر دوست دارد و قد آن تا حدود سی و پنج سانتی‌متر می‌رسد. از لحاظ دارویی خواص فراوانی دارد به‌ویژه برای بیماران تصلب رگها و التیام انواع زخم‌ و درد مانند زخم‌های مربوط به اندام‌های حساس بدن، زخم‌های چرکین، قانقاریا، واریس، حساسیت‌ها و بیماری‌های عفونی دهان بسیار مؤثر است و به شکل انواع غرغره یا جوشانده و شربت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منابع[ویرایش]

این وبگاه[پیوند مرده]. نویسنده: علیرضا اسماعیل بیگی از کتاب: "برخی از گیاهان زینتی: در آن وبگاه آمده: "استفاده از مطالب این نویسنده با ذکر منبع بلامانع است."

  1. Germplasm Resources Information Network (GRIN) (2008-03-03), "Genus: Alchemilla L.", USDA, ARS, National Genetic Resources Program, National Germplasm Resources Laboratory, Beltsville, Maryland (به انگلیسی) (Taxonomy for Plants ed.) Retrieved on 2008-05-17.
  2. "Alchemilla L.", South African National Biodiversity Institute, the Conservatoire et Jardin botaniques de la Ville de Genève and Tela Botanica (به انگلیسی) (African Plants Database ed.) Retrieved on 2008-05-17.
  3. "46. ALCHEMILLA Linnaeus", Flora of China (به انگلیسی), efloras, vol. 9, p. 388 Retrieved on 2008-05-17.