زالزالک (سرده)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از زالزالک)
پرش به: ناوبری، جستجو
زالزالک
Crataegus, various species, fruit.jpg
زالزالک، Crataegus
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاه
راسته: گل‌سرخ‌سانان
تیره: گلسرخیان
زیرتیره: آمیگدالوئیده
سرده: Crataegus
زالزالک
درخت زالزالک

زالزالک، خَفجه،کیالک، یا کویج (نام علمی: Crataegus aronia نام انگلیسی:Crataegus hawthorn) یکی از گیاهان است.این گیاه دارای دونوع سفید و قرمز (شغالی) می‌باشد.

زالزالک در ایران دراستانهای آذربایجان شرقی ،آذربایجان غربی ، لرستان ،گیلان ،مازندران ،مرکزی ، کهگیلویه و بویراحمد، فارس ، اصفهان ، کردستان ، خوزستان، همدان و کرمانشاه و استانزنجان می روید.

این گیاه در لری گیرچ ،در ترکی یمیشان ، در کردی بلچ نامیده میشود؛ در همدان به گیویج و در نجف آباد به کوج و در مازندران به ولیک معروف است.

خواص دارویی[ویرایش]

زالزالک که یک گیاه ضد نارسائی قلبی و کاهش دهنده فشارخون است، دارای خاصیت ضد اضطراب نیز می باشد. در یک مطالعه دوسوکور راندم همراه با گروه کنترل و دارونما اثربخشی عصاره گیاهی زالزالک در درمان اختلالات ناشی از اضطراب برروی 264 نفر مورد بررسی قرار گرفت و نتایج نشان داد که این دارو در درمان اضطراب کاملاً مؤثر است.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. Hanus M, t al.. Double-blind, randomized, placebo-controlled study to evaluate the efficacy and safety of a fixed combination continuing two plant extracts (Crataegus oxycantha and Eschscholzia california) in anxiety disorders.. Curr Med Res Opin، 2004.