زالزالک (سرده)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از زالزالک)

زالزالک(کهری)
زالزالک، Crataegus
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): آوندداران
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها
راسته: گل‌سرخ‌سانان
تیره: گلسرخیان
زیرخانواده: بادامی‌واران
سرده: زالزالک
زالزالک
درخت زالزالک

زالزالک، خَفجه، کیالک، سیسه، رَمَلِک ، علف خرس (نام علمی: Crataegus) یکی از گیاهان است. این گیاه دارای سه نوع زرد، سیاه و قرمز (شغالی) می‌باشد. زالزالک در ایران در استان‌های خراسان شمالی، قزوین، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل، لرستان، گیلان، مازندران، مرکزی، قم، همدان، اصفهان، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، خوزستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری و ایلام می‌روید. که رتبه اول تولید زالزالک در ایران به آذربایجان شرقی تعلق دارد. در زبان کوردی به آن «گۆیژ»، «گوێج» یا «بِلچَ» می‌گویند. در زبان ترکی یمئشان گفته می‌شود در همدان و خوزستان به این میوه گیریچ و در لرستان به این میوه گیرچ (لری)؛ در گیلان «کرکره» (karkare) در یاسوج «سیسه»، در چهارمحال و بختیاری و بوشهر «سیسته»، در مازندران به آن «ولیک» و در سرکان به آن «گُرج» میگویند.

نام[ویرایش]

در دیگر گویش‌های ایرانی نام‌هایی مانند کومار(گیلکیگیویج (در گویش لکیکیویج(در اصفهانی)، سییَف(در تالشی)، "تاخوم"(هزارگی) "کیالک" (گویش استان فارس) ، "دولانه"(تاجیکی و خراسان شمالی) و "گوییز"(گویش اقلیدی) رایج است. همچنین در دیگر زبانهای ایرانی نامهایی مانند گیرچ (در کُردی فیلی)، سیسته (لری بختیاری، سیسن هم گفته می‌شود)، "گیرچ" ( لری ) بلچ یا گوێژ یا "گوهیشک" (کردی) و کهری (در منطقه الموت) بکار برده می شود. در زبان ترکی به این میوه "یئمیشان" گفته می شود. در زبان مازندرانی «ولیک» نامیده می‌شود.

خواص دارویی[ویرایش]

زالزالک که یک گیاه ضد نارسائی قلبی و کاهش دهنده فشارخون است، خاصیت ضد اضطراب نیز دارد. در یک مطالعه دوسوکور راندم همراه با گروه کنترل و دارونما اثربخشی عصاره گیاهی زالزالک در درمان اختلالات ناشی از اضطراب بر روی ۲۶۴ نفر مورد بررسی قرار گرفت و نتایج نشان داد که این دارو در درمان اضطراب کاملاً مؤثر است.[۱]

گونه‌ها[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Hanus M, t al. (۲۰۰۴). Double-blind, randomized, placebo-controlled study to evaluate the efficacy and safety of a fixed combination continuing two plant extracts (Crataegus oxycantha and Eschscholzia california) in anxiety disorders. Curr Med Res Opin.

پیوند به بیرون[ویرایش]