پرش به محتوا

رستوران خودکار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

امروزه با گسترش دانش و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات، حوزه‌های گوناگونی از این دانش بهره می‌گیرند، یکی از این حوزه‌ها خدمات الکترونیکی سلف سرویس سازمان‌های بزرگ و دانشگاه‌ها می‌باشد که با بکارگیری سیستم اتوماسیون تغذیه، کلیه امور مربوط به این حوزه را مکانیزه می‌کنند.[۱]

تاریخچه

[ویرایش]

در ایران اواسط دهه ۷۰ شمسی، اولین سیستم‌های اتوماسیون سلف سرویس در دانشگاه‌های کشور به کارگیری شد، در این سیستم‌ها از بارکد برای کارت‌های شناسایی افراد استفاده می‌شد و دستگاهی که توسط یک میکروکنترلر برنامه‌ریزی شده بود به عنوان دستگاه تحویل غذا مورد استفاده قرار می‌گرفت. با رشد فناوری و از رده خارج شدن کارت‌های بارکد، در اوایل دهه ۸۰ شمسی این کارت‌ها جای خود را به کارت‌های تماسی مغناطیسی دادند. با گسترش زیرساخت‌های اینترنت در ایران و همچنین نیازهای کاربران استفاده کننده از این سیستم‌ها، در اواسط دهه ۸۰ شمسی این سیستم‌ها مجهز به قابلیت رزرو اینترنتی شدند و درهمین ایام بود که با تجاری شدن فناوری کارتهای بدون تماس سامانه بازشناسی با امواج رادیویی، کم‌کم این کارت‌ها جایگزین کارتهای قبلی شدند. اکنون نیز با توجه فراگیری این سیستم در دانشگاه‌ها و سازمان‌ها و نیاز آنان به امکانات جدیدتر، این سیستم‌ها روز به روز پیشرفت می‌کنند تا جایی که به یک سیستم اتوماسیون مدرن و مرتبط با چند سامانه دیگر تبدیل شده‌اند.[۲]

امکانات قابل استفاده در سیستم اتوماسیون تغذیه

[ویرایش]

رزرو تحت وب (اینترنتی) غذا

[ویرایش]

با استفاده از این قابلیت کاربران می‌توانند با دسترسی به شبکه اینترنت وعده‌های غذایی مربوط به خود رارزو نمایند.

افزایش اعتبار تحت وب (اینترنتی)

[ویرایش]

با استفاده از این ویژگی کاربران می‌توانند اعتبار خود را با استفاده از یک کارت بانکی متصل به شبکه شتاب، افزایش دهند.

پنل مدیریت تحت وب (اینترنتی)

[ویرایش]

سیستم مدیریت کاربران، گروه‌ها و نقش‌ها

[ویرایش]

با استفاده از این سیستم، مدیران می‌توانند کاربران و گروه‌های مربوطه را تعریف نموده و به آن‌ها نقش‌های مربوطه را تخصیص دهند. با استفاده از این قابلیت مدیران سیستم می‌توانند از هر جا و در هر زمانی با در اختیار داشتن رایانه متصل به اینترنت، سیستم را مدیریت نمایند. در برخی از سیستم‌های پیشرفته تر، می‌توان از طریق موبایل یا تبلت‌ها به سیستم دسترسی پیدا کرد.

مدیریت غذاها وبرنامه غذایی

[ویرایش]

این زیرسیستم به مدیر یا مدیران اجازه تعریف غذاها را داده و ایشان می‌توانند غذاهای تعریف شده را در برنامه غذایی مورد نظر قرار دهند.

مدیریت سلف‌ها و سالن‌های غذاخوری

[ویرایش]

در این زیرسیستم می‌توان وعده‌های غذایی تعریف شده را به سلف مورد نظر تخصیص داد و نیز می‌توان گروهاهای کاربری تعریف شده را مجاز یا غیرمجاز برای استفاده از این سلف نمود.

مدیریت قیمت غذاها

[ویرایش]

با استفاده از این قابلیت می‌توان قیمت‌های مختلفی را به گروه‌ها و کاربران مختلف برای خرید غذاهای مختلف تخصیص داد.

مدیریت ارزش غذایی

[ویرایش]

در این زیرسیستم می‌توان ترکیبات تشکیل دهنده غذاها را تعریف نمود و نیز مقدار ارزش‌های غذایی هریک شامل میزان کالری، پروتئین و … را تعریف کرد و این سیستم به‌طور خودکار مجموع مقادیر تعریف شده برای هر پرس غذا محاسبه می‌کند.

مدیریت و کنترل دستگاه‌ها

[ویرایش]

با استفاده از این امکان می‌توان وضعیت هر داستگاه ارائه دهنده خدمات را تحت نظر قرار داد و کنترل نمود.

ارائه خدمات درحالت آفلاین

[ویرایش]

در صورتی که سیستم دارای این قابلیت باشد، درصورتی که به هر دلیلی شبکه قطع شود یا سرور از دسترس خارج شود، دستگاه‌ها به صورت خودکار تصمیم گرفته و ارائه خدمات قطع نمی‌شود.

ثبت رخدادها

[ویرایش]

در این زیر سیستم می‌توان عملکرد کلیه کاربران و نیز دستگاه‌ها را زیر نظر گرفت و گزارشگیری نمود.

تولید گزارش‌های پویا

[ویرایش]

از اطلاعات موجود در سیستم به طورت پویا گزارش ساخت و از این اطلاعات گزارش تهیه نمود.

اتصال به سیستم آموزش

[ویرایش]

در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی کاربرد دارد، بدین صورت که با تغییرات وضعیت کاربر در سیستم آموزش، فرایند مربوطه برای آن کاربر در سیستم تغذیه رخ خواهد داد. به عنوان مثال در صورت مرخصی تحصیلی کاربر، وضعیت وی در سیستم تغذیه به حالت معلق در خواهد آمد.

اتصال به سیستم خوابگاه‌ها

[ویرایش]

این سیستم در مراکزی کاربرد دارد که وعده خاصی مثل شام در خوابگاهی که کاربر در آن ساکن است توزیع می‌شود یا خوابگاهی بودن یا نبودن کاربر تأثیر در وضعیت وی در سیستم دارد. با استفاده از این زیرسیستم می‌توان اطلاعات مربوط به خوابگاه کار بر را به صورت آنلاین در اختیار قرار گرفت و با تغییر وضعیت وی در خوابگاه، درسیستم تغذیه نیز فرایند مربوطه انجام شود.

اتصال به سیستم مالی

[ویرایش]

جهت گزارش مالی و تسویه حساب با کاربران م مدیران به کار می‌رود.

اتصال به سیستم انبارداری

[ویرایش]

جهت کنترل موجودی و فرایند زنجیره تأمین می‌توان از این زیر سیستم استفاده نمود.

ماژول اثرانگشت

[ویرایش]

با استفاده از این ماژول کاربر می‌تواند به جای کارت از طریق اثر انگشت خود احراز هویت شود.

سیستم فراموشی کارت

[ویرایش]

در صورتی که کاربر کارت خود را همراه نداشته باشد از طریق این زیرسیستم می‌تواند از سیستم استفاده کند.

منابع

[ویرایش]
  1. Magnier, Mark (2001-09-02). "Yoshiaki Shiraishi; Founded Conveyor Belt Sushi Industry". Los Angeles Times (به انگلیسی). Retrieved 2023-02-20.
  2. "Food on the Move: The History of Conveyor Belt Sushi". Seattle Fish Co. (به انگلیسی). 2015-03-11. Retrieved 2023-02-20.