ابرخازن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ابر خازن که به آن خازن دولایه نیز می‌گویند در مقدار ظرفیت (ظرفیت خازن) با خازن‌های معمولی متفاوت است. ابرخازن نوعی خازن است که ظرفیت بسیار زیادی نسبت به خازن‌های معمولی دارد. ظرفیت آن‌ها معمولاً بیش از ۱۰ میلی فاراد است؛ و کاربردهای بسیاری دارد. قیمت ابرخازن در مقایسه با دیگر انواع خازن بیشتر است.

طرز کار خازن معمولی[ویرایش]

یک خازن معمولی انرژی را به وسیلهٔ الکتریسیتهٔ ساکن شارژ می‌شود. برقراری اختلاف پتانسیل بین جوشن (صفحه)های مثبت و منفی خازن را شارژ می‌کند. این همانند ایجاد شارژ الکتریکی هنگام راه رفتن روی فرش است. لمس کردن شی باعث تخلیهٔ بار الکتریکی می‌شود.

انواع خازن‌ها[ویرایش]

ما خازن‌ها را به سه دسته تقسیم می‌کنیم.

خازن الکتروستاتیک[ویرایش]

متداول‌ترین خازن، خازن الکتروستاتیک با جدا کنندهٔ خشک است. این نوع خازن‌ها دارای ظرفیت بسیار کمی هستند که برای پالایش سیگنال‌ها و تنظیم فرکانس رادیو به کار می‌روند. دامنهٔ تغییر ظرفیت این نوع خازن از چند پیکوفاراد تا چند میکروفاراد است.

خازن الکترولیتی[ویرایش]

نوع دیگر خازن از نوع الکترولیتی است که برای پالایش انرژی و حافظهٔ موقت استفاده می‌شوند. دامنهٔ ظرفیت این خازن‌ها حدود میکروفاراد است. این خازن‌ها توانایی دخیرهٔ چند هزار برابری خازن‌های الکتروستاتیکی را دارند از دی الکتریک مایع استفاده می‌کنند.

ابر خازن[ویرایش]

قسم سوم خازن‌ها ابر خازن‌ها هستند که ظرفیت آن‌ها در حدود فاراد است؛ که این‌ها خود هزاران بار از خازن الکترولیتی ظرفیت بیشتری دارند. ابر خازن‌ها برای ذخیرهٔ انرژی ایده‌آل هستند، چرا که جریان بالا و زمان تخلیهٔ کوتاه دارند.

کاربردهای ابر خازن[ویرایش]

از جمله کاربردهای ابرخازن می‌توان به تجهیزات نظامی ولیزرهای نظامی و تجهیزات پزشکی و بک آپ منابع تغذیه و سیستم‌های امنیتی و درایور LEDهای بزرگ و مایکروویو و توربین‌های بادی اشاره کرد.