انسان‌نما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
روبات آسیمو، ساخت شرکت هوندا نمونه‌ای از یک انسان نما می‌باشد

انسان‌نما (به انگلیسی: Humanoid) اصطلاحی است که به چیزی که از نظر ظاهر شبیه به انسان باشد اطلاق می‌شود. این واژه برای اولین بار در سال ۱۹۱۲ در پی کشف فسیل استخوان‌های شبیه به اسکلت انسان بکار رفت. این اصطلاح با اینکه در قرن بیستم به‌وفور در علوم مختلف استفاده شده، ولی اینک یک واژه نادر در علم محسوب می‌شود. امروزه بطور عام کلمه «انسان نما» درمورد چیزی که مشخصات انسان را دارا باشد بکار می‌رود.

انسان‌نماها در رباتیک[ویرایش]

اَندروید و گاینوید، ربات‌های انسان نمایی هستند که به ترتیب، شبیه به مرد و زن طراحی شده‌اند. اغلب واژه‌های بالا را مترادف با انسان نماها بکار می‌برند.

انسان نماها در داستان‌های علمی-تخیلی[ویرایش]

در فیلم‌های تخیلیِ فضایی، واژه انسان نما اغلب به موجودات فرازمینی گفته می‌شود که دارای مشخصه‌های انسانی می‌باشند.

موجودات تخیلی فرازمینی[ویرایش]

در بسیاری از داستان‌های علم-تخیلی، دلیل وجود انسان نماها توضیح داده نشده است و این امر باعث نوعی ناباوری درباره این موجودات می‌شود. در پیشتازان فضا، فراوانی انسان نماهای خارجی در فضا را در داستان مربوط به تمدن انسان‌های نخستین دنبال می‌کند و اینگونه می‌گوید که انسان نماهای نخستین با پخش سلول‌های ژنتیکی در کیهان، باعث تکامل یافتنِ حیاط این موجود و پخش شدن آنها در مقیاسِ وسیعی از کیهان شدند.

در سفینه‌های تخیلی فضایی[ویرایش]

در این شاخه از داستان‌های علمی-تخیلی، انسان نماها اغلب به چیزهایی گفته می‌شود که قصد ربودن انسان‌ها و قربانی کردن آنها را دارند.

ربات‌های انسان نما[ویرایش]

نوشتار اصلی: ربات انسان‌نما

ربات‌های انسان نما، به ربات‌هایی گفته می‌شود که از لحاظ خصوصیت‌های ظاهری بسیار به انسان‌ها شبیه هستند. اینگونه ربات‌ها در محیط‌های انسانی و یا ابزار ساخته شده توسط انسان، می‌توانند تعامل داشته باشند، برای مثال جسمی را بردارند و یا در محیطِ کار، راه بروند.

در حالت کلی، ربات‌های انسان نما آرای یکسر، دو پاف دو دست می‌باشند، در برخی از موارد هم اینگونه ربات‌ها علاوه بر موارد فوق دارای صورت، چشم و لب هم می‌باشند. اندروید یک نمونه کامل از انسان نماها است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • The Oxford English Dictionary، 2nd ed.. OED Online: Oxford University.