اقتصاد هیدروژن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شکل شماتیک سلول سوختی مورد استفاده در اتومبیلها

اقتصاد هیدروژن مجموعه روشهایی مبتنی بر جایگزینی انرژی حاصل از هیدروژن به جای سوخت‌های فسیلی به عنوان یک حامل انرژی می‌باشد.[۱] با بدست آوردن هیدروژن از طریق الکترولیز آب، وذخیره‌سازی آن، از انرژی حاصل از ترکیب هیدوژن با اکسیژن می‌توان در موتورهای وسایل نقلیه استفاده کرد خروجی آن نیز آب می‌باشد که یک ماده پاک محسوب می‌شود.[۲]

جرج بوش در زمان ریاست جمهوری خود مقدار ۱٫۲ میلیارد دلار برای طرح‌های ابتکاری به منظور استفاده از انرژی هیدروژن برای جایگزینی به جای سوخت‌های فسیلی اختصاص داد.[۳] در ایرلند از اتوبوس‌هایی با مصرف سوخت هیدروژنی استفاده می‌شود.[۴] با این وجود استفاده از هیدروژن مشکلات عملی را نیز دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به در دسترس نبودن مولکول هیدروژن به صورت یکه در زمین اشاره کرد یا حجم بالای هیدروژن برای استفاده در سلول سوختی است زیرا این هیدروژن در حال حاضر فقط به صورت گاز ذخیره می‌شود وتولید کنندگان اتومبیل سوخت به شکل مایع را ترجیح می‌دهند.[۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "The Hydrogen Economy". وبگاه انجمن فیزیک آمریکا. December 2004. Archived from the original on 26 July 2008. Retrieved 13 October 2008.
  2. "The Hydrogen Economy". وبگاه بی‌بی‌سی. Wednesday, 21 August, 2002,. Retrieved ۱۳ اکتبر ۲۰۰۸. Check date values in: |تاریخ= (help)
  3. "Hydrogen Economy Fact Sheet". وبگاه رسمی دولت آمریکا. June 25, 2003. Retrieved 13 October 2008.
  4. "The Hydrogen Economy". وبگاه رادیو استرالیا. Saturday 31/05/2003. Archived from the original on ۶ مارس ۲۰۰۹. Retrieved ۱۳ اکتبر ۲۰۰۸. Check date values in: |تاریخ= (help)
  5. "The hydrogen economy blasts off". وبگاه جهان فیزیک(physicsworld). 3 July 2009. Retrieved 13 October 2008.