بارکد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
«Wikipedia» در بارکدی با کدگذاری یک بُعدی ۱۲۸

بارکد یا رمزمیله یا رمزینه نیز می‌گویند،[۱] نوعی نمایش تصویری اطلاعات بر روی سطوح است که اطلاعات آن را می‌توان توسط ماشین بازخوانی کرد. بارکدهای اولیه اطلاعات را در قالب عرض و فاصله خطوط موازی چاپ شده ذخیره می‌کردند و به صورت یک دسته از خطوط مستقیم موازی دیده می‌شدند اما امروزه بارکدها ممکن است —بسته به نوع— به شکل دو بُعدی،[۲] یک دسته نقطه، یک دسته دایره هم مرکز یا به صورت مخفی شده در تصاویر نیز ظاهر شوند. بارکدها توسط یک پویشگر نوری که دستگاه بارکدخوان نامیده می‌شود بازخوانی می‌شوند و اگر در تصاویر مخفی شده باشند توسط نرم‌افزار خاصی از آن بیرون کشیده می‌شوند. بارکدها به صورت گسترده‌ای در پیاده‌سازی سیستم‌های جمع‌آوری خودکار اطلاعات شناسه‌ها که سرعت و دقت ورود اطلاعات را بالا می‌برند کاربرد دارند.

در حالی که پیش از این قواعد رمزگذاری بارکدها فقط اجازه نمایش اعداد را می‌داد به کمک نشانه‌گذاری‌های جدید می‌توان از مجموعه حروف بزرگ الفبای انگلیسی تا مجموعه کامل نویسه‌های ASCII و حتی بیشتر از آن را در یک بارکد گنجاند. نیاز به گنجاندن داده‌های بیشتر با توجه به محدودیت اندازه بارکدهای اولیه به ظهور رمزهای ماتریسی (نوعی بارکد دوبعدی) انجامید که برخلاف بارکدهای اولیه به جای آن که از دسته‌ای از میله‌های متساوی تشکیل شده باشد جدولی متشکل از سلولهای مربع شکل است. بارکد پشته‌ای سازشی بین بارکد دوبعدی و بارکد میله‌ای است که نشانه‌گذاریهای قدیم بارکدهای میله‌ای را گرفته و در قالبی که اجازه وجود چند ردیف از بارکدهای میله‌ای را می‌دهد می‌گنجاند.

کدهای بین‌المللی محصول[ویرایش]

کدهای بین‌المللی محصول یا UPC از اولین کاربردهای بارکد در شناسایی محصولات می‌باشد که برای اولین بار در خرده فروشی‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای داخلی آمریکا در اوایل دهه هشتاد مورد استفاده قرار گرفت. این بینش از آن رو شکل گرفت که هزینهٔ ارزیابی دوباره محصولات به نیروی کار بسیار زیاد و همچنین زمان بسیار طولانی نیاز داشت که با به وجود آمدن بارکد زمان کنترل ورودی و خروجی به سرعت تحول یافت و پیشرفت قابل ملاحظه‌ای یافت. برای همین شش شرکت بزرگ کمیته‌ای را تشکیل دادند تا برای رفع این مشکل تمهیدی بیندیشد. پس از چند ماه بی‌حاصل بالاخره کمپانی آی بی ام موفق شد بارکدهای نوع UPC را ارئه دهد که شامل پنج نوع می‌شد که بجز برآوردن نیازهای آن روز آن سازمانها می‌توانست به عنوان معیاری بین‌المللی برای شناسایی کالاها مورد استفاده قرار بگیرد. این پنج بارکد UPC شامل بارکدهای نوع A B C D و E می‌شد.

انواع بارکد[ویرایش]

بارکد خطی[ویرایش]

نسل اول بارکدها یک بعدی است که از خطوط و فضاهای خالی مختلف که با الگوهای خاص ساخته شده‌است.

مثال شکل پیوسته یا مجزا عرض موارد استفاده
Australia Post 4-state barcode.png بارکد اداره پست استرالیا مجزا ۴ نوار بر روی پاکت‌های پرداخت وجه در استرالیا توسط اداره پست استفاده می‌شود.
128px بارکد مجزا دو قالب‌های قدیمی مورد استفاده در کتابخانه‌ها و بانک‌های خون و در بلیط هواپیما (منسوخ)
کد ۲۵ پیوسته دو صنایع
Barcode2of5example.svg کد ۲۵ پیوسته دو عمده فروشی‌ها و کتابخانه‌ها با استاندارد بین‌المللی ISO/IEC 16390
Code11 barcode.png کد ۱۱ مجزا دو تلفن‌ها (منسوخ)
Code32 01234567.png فارمکد یا کد ۳۲ مجزا دو داروخانه‌های ایتالیا - استفاده از کد ۳۹ (بدون استاندارد بین‌المللی)
Code 3 of 9.svg کد ۳۹ مجزا دو مختلف - استاندارد بین‌المللی ISO/IEC 16388
Code 49 wikipedia.png کد ۴۹ پیوسته بسیاری مختلف
128px کد ۳۹ پیوسته بسیاری مختلف
Code 128B-2009-06-02.svg کد ۱۲۸ پیوسته بسیار مختلف - استاندارد بین‌المللی ISO/IEC 15417
CPC Binary مجزا دو
Dx-film-edge-barcode.jpg DX film edge barcode هیچ‌یک بلند / کوتاه چاپ فیلم رنگی
Issn barcode.png EAN 2 پیوسته بسیار کد افزونه (مجله‌ها)، جی‌اس۱- تأیید شده – بدون نماد برای خودش – فقط برای استفاده با یک EAN/UPC مطابق با ISO/IEC 15420
Isbn add5.png EAN 5 پیوسته بسیار کد افزونه (کتاب‌ها)، جی‌اس۱- تأیید شده – بدون نماد برای خودش – فقط برای استفاده با یک EAN/UPC مطابق با ISO/IEC 15420
EAN8.svg EAN-8 ،EAN-13 پیوسته بسیار خرده فروشی‌ها در سراسر دنیا، جی‌اس۱- تأیید شده – استاندارد بین‌المللی ISO/IEC 15420
Facing Identification Mark مجزا دو USPS رسید نامه‌های تجاری
Gs1-128 example.svg GS1-128 (formerly named UCC/EAN-128), incorrectly referenced as EAN 128 and UCC 128 پیوسته بسیار مختلف، جی‌اس۱-approved – just an application of the Code 128 (ISO/IEC 15417) using the ANS MH10.8.2 AI Datastructures. It is not a separate symbology.
Databar 14 00075678164125.png GS1 DataBar, formerly Reduced Space Symbology (RSS) پیوسته بسیار Various, جی‌اس۱-approved
Intelligent Mail Barcode Wiki22.png هوشمند مجزا ۴ نوار خدمات پستی ایالات متحده، جایگزین هر دوبارکد نامه POSTNET و علامت PLANET (که قبلاً به نام OneCode)
ITF-14.svg ITF-14 پیوسته دو Non-retail packaging levels, جی‌اس۱-approved – is just an Interleaved 2/5 Code (ISO/IEC 16390) with a few additional specifications, according to the GS1 General Specifications
EAN-13-5901234123457.svg Japan Article Number(JAN) پیوسته بسیار مورد استفاده در ژاپن، مشابه و سازگار با EAN-13 (ISO / IEC 15420)
Japan Post barcode.png ژاپن پست barcode مجزا ۴ نوار اداره پست ژاپن
KarTrak ACI codes.svg KarTrak ACI مجزا میله‌های رنگی مورد استفاده در شمال آمریکا در تجهیزات نورد راه‌آهن
MSI-barcode.png MSI Barcode(MSI) پیوسته دو مورد استفاده برای قفسه‌های انبار و موجودی
Pharmacode example.svg Pharmacode مجزا دو داروخانه (بدون استاندارد بین‌المللی در دسترس است)
PLANET پیوسته بلند/ کوتاه خدمات پستی ایالات متحده (بدون استاندارد بین‌المللی در دسترس است)
Plessey barcode.svg Plessey Code پیوسته دو Catalogs, store shelves, inventory (no international standard available)
Canada Post d52.01 domestic barcode.png PostBar مجزا ۴ نوار اداره پست کانادا
POSTNET BAR.svgPOSTNET 1.svgPOSTNET 2.svgPOSTNET 3.svgPOSTNET BAR.png POSTNET Discrete بلند /کوتاه خدمات پستی ایالات متحده (بدون استاندارد بین‌المللی در دسترس است)
Address with RM4SCC barcode.svg RM4SCC / KIX مجزا ۴ نوار رویال میل و پست‌ان‌ال
Royal Mail mailmark C barcode.png RM Mailmark C مجزا ۴ نوار رویال میل
Royal Mail mailmark L barcode.png RM Mailmark L مجزا ۴ نوار رویال میل
Telepen barcode.png Telepen پیوسته دو کتابخانه‌ها (UK)
UPC A.svg Universal Product Code پیوسته بسیار Worldwide retail, جی‌اس۱-approved – International Standard ISO/IEC 15420

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. جواد عباس‌پور. «کُد میله‌ای». دائرةالمعارف کتابداری و اطلاع‌رسانی (نسخه آزمایشی). دریافت‌شده در ۲۱ سپتامبر ۲۰۰۸.[پیوند مرده]
  2. استانداردهای بارکد و ضرورت استفاده از ایران کد | نشانی: http://www.parsehsoft.ir بایگانی‌شده در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۴ توسط Wayback Machine | ناشر: پارسه سافت | زبان: فارسی | تاریخ: مارچ ۲۰۱۱

منابع[ویرایش]