جت پک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جت پک در ملبورن
جت پک در سال ۲۰۰۷

جت پک یا کوله‌جِت (به انگلیسی: Jet pack) که می‌شود آن را کوله پشتی پرتابی یا کوله پشتی جهشی ترجمه کرد و به اسامی دیگری چون راکت بلت rocket belt یا کمربند موشکی و راکت پک rocket pack و غیره نیز شناخته می‌شود و سابقه آن به جنگ جهانی دوم بر می گردد، وسیله ایست که معمولاً به پشت بسته می‌شود و توسط فشار گاز به پرواز در می آید.

اولین جت پک قابل استفاده به نام مارتین هم نام سازندهٔ نیوزلندی خود بنام گلن مارتین (Glenn Martin) که قادر است تا ۳۰ دقیقه سوخت را نگاه دارد و قدرت موتورش ۲۰۰ اسب بخار است و قیمتی در حدود ۱۰۰ هزار دلار داشت و در سال ۲۰۱۱ عرضه شد.

JetPack Aviation به عنوان گروهی که سال گذشته میلادی پرواز آزمایشی خود را با جت پک با موفقیت پشت سر گذاشت، تصمیم گرفته‌ تا فروش آن را به صورت عمومی از سال آینده میلادی آغاز کند. از قرار معلوم خرید نخستین نمونه‌های جت پک از ماه آور آوریل و یا مه سال آینده (اردیبهشت یا خرداد) امکان‌پذیر خواهد بود.

مدل جدید معرفی شده که برای فروش در دسترس عموم قرار خواهد گرفت، JB-10 نام داشته و دو موتور آن طبق گفته سازنده در مقایسه با مدل پیشین یعنی JB-9 حدود 7% افزایش توان داشته است. بد نیست بدانید که جت پک JB-9 قادر بود تا کاربر را تا ارتفاع 300 متری از سطح زمین بالا برده و برای 10 دقیقه وی را همانجا نگه دارد، پیش از اینکه سوخت آن تمام شود. درباره این محصول هیچ قیمت مشخصی تعیین نشده بود، اما نسل جدید این گونه نیست. اگر که تصویر درستی از قابلیت پروازی این جت پک ندارید، بد نیست بدانید که ارتفاع برج ایفل بدون آنتن آن 300 متر است.

JetPack Aviation قیمت جت پک جدید یعنی JB-10 را حدود 250 هزار دلار اعلام کرده که نشان می‌دهد هر فردی قادر به خرید آن نخواهد بود. همچنین کاربر پیش از استفاده باید آموزش‌های لازم را طی چندین جلسه ببیند، وگرنه ابتدا جان خود و سپس جان دیگران را به خطر خواهند انداخت. اگر که بدون تسلط کامل به دستگاه تا ارتفاع 300 متری بالا رفته و در آن جا با مشکلی مواجه شوید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ بد نیست بدانید که این گروه تنها سازنده جت پک در دنیا نبوده و از این پس رقابت خود را با Martin Aircraft، به عنوان تولیدکننده جت پک نام آشنا دیگر، آغاز خواهد کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]