خط جهانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

در فیزیک ٬ جهان‌خط یک جسم ٬ مسیر یکتای آن جسم هنگام سفر در فضازمان چهاربعدی است. مفهوم جهان‌خط با مفاهیم مدار یا مسیر متفاوت است و دارای یک بعد بیشتر به نام زمان است. ایدهٔ فضازمان ابتدا در فیزیک و توسط هرمان مینکوفسکی مطرح شد. این واژه امروزه معمولاً در نظریات نسبیت ( نسبیت خاص و نسبیت عام ) به کار می‌رود.

با این حال٬ جهان‌خط راهی برای نمایش ترتیب و روند رویدادهاست و استفاده از آن به نظریه‌ای خاص مربوط نمی‌شود. بنابراین ٬به بیان عام٬ یک جهان‌خط ٬ زنجیره‌ای به هم پیوسته از رویدادها (که هم مکان و هم زمان رخداد را در نظر می‌گیرد) است. در صورت داشتن متریک برای محاسبهٔ ٬ می‌توان سرعت جسم را نیز با داشتن جهان‌خط به دست آورد.

استفاده در فیزیک[ویرایش]

در فیزیک ٬جهان‌خط نوعی خم در فضازمان است. هر نقطه از این خم نشان‌دهندهٔ موقعیت جسم در فضا در یک زمان خاص است.برای نمونه٬با اینکه مدار زمین در فضا ٬ یک بیضی و در نتیجه شکلی بسته است ٬ جهان‌خط زمین در فضازمان ٬ شبیه به شکل مارپیچ خواهد بود.

به بیان دقیق‌تر ٬ فضازمان مجموعه‌ای از نقاط (که رویداد نامیده می‌شوند) به همراه دستگاه مختصاتی پیوسته و هموار برای شناسایی رویدادها است.هر رویداد با چهار مختصه قابل نمایش است. فضازمان در حقیقت یک خمینه‌ی چهاربعدی است و جهان‌خط ٬ یک خم در این خمینه ٬ با داشتن شرایطی خاص است.

در چارچوب نسبیت خاص محدودیت‌هایی برای جهان خط‌های ممکن٬ وجود دارد.

نوشتارهای مرتبط[ویرایش]

منابع[ویرایش]