اتساع زمان گرانشی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اتساع زمان گرانشی پدیدهٔ وجود تفاوت واقعی بین مقدار مشاهده‌شده برای زمان سپری شده میان دو رویداد، از دید ناظرهای قرار گرفته در مکان‌هایی با پتانسیل گرانشی متفاوت است. هرچه پتانسیل گرانشی مکان ناظر بیشتر باشد (یعنی از جرم منشأ میدان دورتر باشد) ناظری که او را از مکانی با پتانسیل گرانشی کمتر می بیند احساس میکند زمان برای فردی که در مکانی با پتانسیل گرانشی بیشتر است زود تر می گذرد زمان برای هر دو ناظر به یک سرعت می گذرد ولی از دید یکدیگر زمان برای یکی از دیگری زودتر می گذرد به دلیل اینکه پتانسیل گرانشی هم بر روی ساعت ناظر و هم بر روی بدن ناظر تاثیر گذاشته و زمان را برای هردو تندتر می کند به روایتی اگر یک نفر را از مکانی با پتانسیل گرانشی کمتر به مکانی با پتانسیل گرانشی بیشتر ببریم گذر زمان در هر دو مکان برای او یکسان است.[۱]

این اثر اولین بار توسط آلبرت اینشتین در سال ۱۹۰۷ پیش‌بینی شد. وی این اثر را با استفاده از نتایج نسبیت خاص در چارچوب‌های مرجع شتاب‌دار مطرح کرد. (از نسبیت خاص تا نسبیت عام را ببینید). پس از آن، طی آزمایش‌هایی که اولین آن‌ها آزمایش پوند-ربکا بود (آزمون‌های نسبیت عام را ببینید) این اثر بررسی و تأیید شد.

تعریف[ویرایش]

شرایط شتاب گرانش g (چپ) و شرایط شتاب چارچوب مرجع (راست)، که با یک‌دیگر هم‌ارز هستند.

بنا به نظریهٔ نسبیت عام، جرم گرانشی با جرم لختی برابر است و می‌توان یک میدان گرانشی تخت را با یک چارچوب مرجع شتاب‌دار هم‌ارز دانست (اصل هم‌ارزی). در یک اتاق شتاب‌دار یا قرار گرفته در میدانی گرانشی، آهنگ گذشت زمان برای ناظرهای در ارتفاع‌های مختلف (اختلاف در راستای جهت شتاب اهمیت دارد) متفاوت است.

گرانش یکنواخت[ویرایش]

مطابق شکل، منبع نوری را روی دکل، که با بسامد روشن و خاموش می‌شود در نظر بگیرید. ناظر روی زمین، که فاصله‌اش از منبع در راستای عمودی (راستای میدان گرانشی) برابر است، بسامد چشمک زدن منبع نور را اندازه می‌گیرد. به خاطر پدیدهٔ اتساع زمان گرانشی این بسامدها چنین به هم مربوط می‌شوند:

که شتاب گرانش ، سرعت نور ، فاصله منبع نور از سطح زمین

مقدار را نشان می‌دهیم. در شرایط برقراری تقریبِ میدان ضعیف، می‌توان تابع نمایی بالا را به صورت :

نمایش داد!

مدلی برای نمایش اتساع زمان گرانشی یکنواخت

دیسک چرخان[ویرایش]

روی یک دیسک چرخان، با فرض ناظر قرار گرفته در مرکز، و چراغ قرار گرفته بر روی محیط دیسک ، داریم :

که :

بسامد برای ناظر در مرکز بر حسب ثانیه

بسامد اصلی چراغ بر حسب ثانیه

شعاع دیسک برحسب متر

سرعت زاویه ای دیسک* بر حسب رادیان بر ثانیه

سرعت نور برحسب متر بر ثانیه

*سرعت زاویه ای : که :

تغییرات زاویه بر حسب رادیان که آن را برابر با محیط دیسک میگذاریم ، پس میشود :

مدت زمانی که دیسک یک دور میزند بر حسب ثانیه


مثال) یک دیسک چرخان که شعاع 100 متر دارد ، در 0.0006 ثانیه یک دور میچرخد ؛ و یک چراغ با بسامد 2 ثانیه ، بر روی محیط قرار دارد ؛ ناظری که در مرکز دیسک است ، بسامد چراغ را چقدر حساب می کند؟[ویرایش]

مرحله اول : به دست آوردن سرعت زاویه ای :[ویرایش]

که این عدد میشود!

مرحله دوم : جایگذاری در فرمول :[ویرایش]

عدد بدست آمده میگوید که ، زمان برای چراغ در حال بسامد کند شده است که یعنی اگر چراغ بسامد 2 ثانیه داشته باشد ، ناظر در مرکز ، بسامد را عددی که در فرمول بالا بدست آمده حساب میکند!

اطراف کرهٔ غیر چرخان[ویرایش]

یک مورد پرکاربرد برای تعیین اتساع زمان گرانشی، از متریک شوارتزشیلد که توصیف‌کننده فضازمان در مجاورت جرم کروی و غیر چرخان است به دست می‌آید. به طور ساده تر ، یعنی در کنار اجسام پرچگال مانند سیاهچاله ، ستاره نوترونی ، ستاره کوارکی و ستارگان پر جرم نسبت به ناظر بیرونی ، گذر زمان کندتر میگذرد!

پس‌ می‌توانیم رابطه آن را اینطوری بنویسیم :

  • زمان گذشته برای ناظر
  • زمان گذشته حول جرم
  • جرم کره غیرچرخانی که حول آن هستیم!
  • فاصله فرد با نقطه تکینگی سیاهچاله که ساده تر میتوانیم بگوییم ، فاصله جسم از افق رویداد به علاوه شعاع سیاهچاله که اینطوری میگوییم :

شعاع سیاهچاله+ارتفاع از افق رویداد = شعاع

تأیید تجربی[ویرایش]

این پدیده با استفاده از ساعت‌های اتمی قرار گرفته در هواپیما آزموده شده‌است. ساعت‌های درون هواپیما، کمی تندتر از ساعت‌های روی زمین کار می‌کنند. اثر این پدیده بر روی سامانه موقعیت‌یاب جهانی به اندازه‌ای است که باید ضرایب تصحیح‌کننده، وارد شوند.[۲] مشاهدات این اثر بر آزمایش‌های وابسته به زمین بسیار کوچکند، چنان‌که به نسبت عمر زمین که حدود ۴٬۵۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ سال است، هسته زمین حدود ۲٫۵ سال از پوستهٔ زمین جوان‌تر است.[۳]

در آزمایشگاه اثر این اختلاف زمان را برای اختلاف ارتفاع ۱ متر نیز اندازه گرفته‌اند.[۴]

این اثر همچنین در آزمایش پوند-ربکا، در مشاهدات به دست‌آمده از کوتوله سفید شباهنگ و نیز آزمایش‌های انجام شده با سیگنال‌های دریافتی و ارسالی به مریخ‌پیمای وایکینگ ۱ مورد بررسی قرار گرفته و تأیید شده‌است.

نوشتارهای مرتبط[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Mermin، N. David. It's About Time. Understanding Einstein's Relativity. Princeton University Press.
  2. Richard Wolfson (2003). Simply Einstein. W W Norton & Co. p. 216. ISBN 0-393-05154-4.
  3. Uggerhøj, U I; Mikkelsen, R E; Faye, J (2016). "The young centre of the Earth". European Journal of Physics. 37 (3): 035602. arXiv:1604.05507. Bibcode:2016EJPh...37c5602U. doi:10.1088/0143-0807/37/3/035602.
  4. C. W. Chou*, D. B. Hume, T. Rosenband and D. J. Wineland; Optical Clocks and Relativity; Science vol 329 no. 5999 (24 September 2010), pp. 1630–1633; [۱]