ژرژ لومتر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ژرژ ادوارد لومتر
Georges Éduard Lemaître
Lemaitre.jpg
متولد ۱۷ ژوئیه ۱۸۹۴
شارلروا Flag of Belgium.svg بلژیک
مرگ ۲۰ ژوئن ۱۹۶۶
لوون Flag of Belgium.svg بلژیک
ملیت بلژیکی
رشته فعالیت ستاره‌شناسی
تأثیرات بسط نظریه مهبانگ
جوایز مدال شجاعت ارتش بلژیک
دین کاتولیک رومی

ژرژ ادوارد لومتر (به انگلیسی: Georges Éduard Lemaître) با نام کامل مسیو ژرژ هانری ژوزف ادوارد لومتر(به فرانسوی: Monsignor Georges Henri Joseph Édouard Lemaître) کشیش و فیزیکدان بلژیکی که در بسط نظریه مهبانگ نقش داست وی فیزیک‌دان و منجم بلژیکی بود که به سال ۱۸۹۴ در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. پس از تحصیلات مقدماتی به خدمت کلیسا در آمد اما در ۱۹۲۲ به آمریکا رفت و دکترای نجوم گرفت.

وی بر این باور بود که صورت فعلی جهان نتیجهٔ یک انفجار بزرگ است که میلیاردها سال پیش رخ داده‌است و باعث گسترش و انبساط جهان شده‌است. با انتشار این نظریه توجه دانشمدان دیگر را برانگیخت. آزمایشها و مطالعات ایشان صحت فرضیهٔ لومتر را اثبات کرد. ادینگتن انگلیسی نظریهٔ انفجار بزرگ و فشردگی کهکشانها را با دلایل بسیار شرح داد.

والتر بادهٔ آلمانی توانست زمان این اتفاق را در پنج میلیارد سال قبل مشخص کند. همچنین تحقیقاتی که با کمک رادیواکتیو صورت گرفت عمر قشر جامد زمین را بیش از دو میلیارد سال تخمین زند.[۱]

زندگی[ویرایش]

در ۱۷ ژوئیه سال ۱۸۹۴ در شهر شارلروا بلژیک متولد شد. در ۱۹۱۴ در جنگ جهانی اول به عنوان افسر توپخانه در ارتش بلژیک مشغول خدمت شد و در آن زمان بالاترین مدال شجاعت ارتش را دریافت کرد. در ۱۹۲۰ موفق به اخذ مدرک دکترا در مهندسی راه و ساختمان شد و در ۱۹۲۳ کشیش شد.

در ۱۹۳۳ طی نشر کتابی اظهار می‌دارد جهان در اثر یک انفجار (مهبانگ) خلق شده‌است.

در ۲۰ ژوئن ۱۹۶۶ در لوون درگذشت.

منابع[ویرایش]

  1. مفتح، محمد امین. زندگینامه دانشمندان جهان. چاپ پنجم تهران: نشرجاجرمی، ۱۳۸۵.