ژرژ لومتر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ژرژ ادوارد لومتر
متولد ۱۷ ژوئیه ۱۸۹۴
شارلروا، بلژیک
مرگ ۲۰ ژوئن ۱۹۶۶ (۷۱ سال)
لوون، بلژیک
ملیت بلژیکی
رشته فعالیت ستاره‌شناسی
تأثیرات بسط نظریه مهبانگ
جوایز مدال شجاعت ارتش بلژیک
دین کاتولیک رومی

مسیو ژرژ هانری ژوزف ادوارد لومتر (به فرانسوی: Monsignor Georges Henri Joseph Édouard Lemaître) (زاده ۱۸۹۴ - درگذشته ۱۹۶۶) کشیش، فیزیکدان و اخترشناس بلژیکی که در بسط نظریه مهبانگ نقش داشت.

زندگی[ویرایش]

در ۱۷ ژوئیه ۱۸۹۴ (میلادی) در خانواده‌ای مذهبی در شهر شارلروا بلژیک متولد شد. پس از تحصیلات مقدماتی به خدمت کلیسا در آمد. در سال ۱۹۱۴ در جنگ جهانی اول به عنوان افسر توپخانه در ارتش بلژیک مشغول خدمت شد و در آن زمان بالاترین مدال شجاعت ارتش را دریافت کرد. در سال ۱۹۲۰ (میلادی) موفق به اخذ مدرک دکترا در مهندسی راه و ساختمان شد. در سال ۱۹۲۲ به آمریکا رفت و دکترای نجوم گرفت؛ و در سال ۱۹۲۳ کشیش شد.

وی بر این باور بود که صورت فعلی جهان نتیجهٔ یک انفجار بزرگ است که میلیاردها سال پیش رخ داده‌است و باعث گسترش و انبساط جهان شده‌است. با انتشار این نظریه توجه دانشمندان دیگر را برانگیخت. آزمایشها و مطالعات ایشان صحت فرضیهٔ لومتر را اثبات کرد.

ادینگتن انگلیسی نظریهٔ انفجار بزرگ و فشردگی کهکشانها را با دلایل بسیار شرح داد.

والتر بادهٔ آلمانی توانست زمان این اتفاق را در بیش از سیزده میلیارد سال قبل مشخص کند. همچنین تحقیقاتی که با کمک رادیواکتیویته صورت گرفت عمر قشر جامد زمین را بیش از دو میلیارد سال برآورد کرد.[۱]

لومتر در سال ۱۹۳۳ طی نشر کتابی اظهار داشت جهان در اثر یک انفجار (مهبانگ) ساخته شده‌است.

او در ۲۰ ژوئن ۱۹۶۶ در لوون درگذشت.

منابع[ویرایش]

  1. مفتح، محمد امین. زندگینامه دانشمندان جهان. چاپ پنجم تهران: نشر جاجرمی، ۱۳۸۵.