بخش نوق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

بخش نوق یکی از بخش‌های شهرستان رفسنجان در استان کرمان ایران است.[۱]

تقسیمات کشوری[ویرایش]

این منظقه دارای دو بخش میباشد. یک بخش شهر بهرمان زادگاه اکبر هاشمی رفسنجانی است. و مرکز نوق بخش فردوس که اکنون شهر صفائیه نام دارد .زادگاه سردار حسن پلارک .فرمانده اسبق سپاه .که اکنون پست ریاست عتبات عالیات را بر عهده دارد

جمعیت[ویرایش]

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش نوق شهرستان رفسنجان در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۱۳۷۴ نفر بوده است.[۲]

پانویس[ویرایش]

  1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.
  2. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲. 

دهستان رضوان از شمال با بخش فردوس ، از جنوب با بخش مرکزی ، از شرق با شهرستان زرندو از غرب با بخش کشکوئیه مجاور است . شغل غالب و اصلی مردم این منطقه کشاورزی و برداشت محصول پسته با کیفیتی مثال زدنی است ، طبیعت سخت و خشن و خاک نامرغوب و آب شور از حصیصه های ذاتی منطقه محسوب می شود ، طبیعتی که در دستان پر توان کشاورز رضوانی تسخیر شده است . پیشینه تاریخی: مورخان و جغرافی دانان اسلامی در قرن پنجم هجری از وجود شهرهای با اهمیتی مثل اناس، رودان، ابان،و اذکان در منطقه رفسنجان خبر داده‌اند . بر اساس قرائن و شواهد بدست امده از متون و اسنادتاریخی شهر اناس در نواحی جنوبی شهر فعلی رفسنجان ، شهر رودان در منطقه لاهیجان ، شهر ابان در منطقه انار و شهر اذکان در محل شهراباد فعلی یکی از توابع اسماعیل اباد نوق بوده است که زمانی منطقه ای اباد محسوب میشده و در محور تجاری و مواصلاتی تجار یزد و کرمان قرار داشته است انچه که شهرت و قدمت تاریخی این منطقه را مضاعف می نموده است گستره این شهر بوده که تا رق اباد محل تدفین امامزاده سید جلا لالدین از نوادگان امام هفتم (ع )ادامه داشته است .. اگر چه به مدت هفتصد سال بارها و بارها این شهر بر اثر حوادث انسانی چون هجوم بی امان غارتگران و بلایای طبیعی چون هجوم توده های شن روان و زلزله ویران شده اما وجود مردمانی سخت کوش و پرتلاش و زمینهای حاصلخیزو اب فراوان و نزدیکی ان با جاده ابریشم باعث شد تا این منطقه بر صفحه تاریخ کشورمان همچنان به حیات خود ادامه دهد . برطبق اسناد و مدارک و مستندات موجود جمعی از مردم شهر اذکان (شهر اباد فعلی ) که از شهر یزد به این منطقه کوچ نموده و مسکن اختیار نموده بودند متوجه زمینها و خاکهای بکر و حاصلخیر شرق شهر ابادشده و با حفر قناتی جدید و ساخت قلعه ای مستحکم و تسخیر ناپذیر روستایی جدید ساخته و به اعتبار بزرگ طایفه خود اسماعیل یزدی انرا اسماعیل اباد نام نهادند. نوق را از این جهت نوق می نامند که روستاهای این منطقه مانند ناقه یا همان شتر پشت سر یک دیگر قرار گرفته اند . که روستای کمال آباداولین روستا وجوادیه(فلاح)آخرین روستا میباشند.

درآمد اقتصادی[ویرایش]

طبق آمار رسمی کشور.وآماری که توسط یک فرد جهان گرد روسی که به این منطقه سفر کرده بود انجام شد. منطقه نوق درسال1386 جزو پر درآمد ترین روستای جهان به شمار می آمده که با تولید 50هزارتن پسته ودرآمد1500میلیارد تومان جزء روستاهای پر درآمد ایران وجهان بشمار می آمده. امروزه با تولید25هزارتن بازهم رتبه نخست را داراست. دلیل این افت شدید را کشاورزان این منطقه کمبود آب میدانند.پسته این منطقه جزء مرغوب ترین پسته دنیا بشمار می رود که دلیل این امر خاک حاصل خیز و آب و هوای سازگار با این محصول می باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]