اکسپلورر ۴۹

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اکسپلورر ۴۹
نگارگری یک طراح از کاوشگر اکسپلورر ۴۹ در مدار ماه
گونه مأموریتاخترشناسی رادیویی
اپراتورناسا[۱]
شناسهٔ کوسپار1973-039A
شماره ستکات۶۶۸۶
مدت مأموریت۲ سال
ویژگی‌های فضاپیما
جرم پرتاب۳۲۸ کیلوگرم[ابزار تبدیل: یکای ناشناخته]
آغاز مأموریت
تاریخ راه‌اندازیبه‌عنوان تاریخ شناخته نمی‌شود. سال‌ها باید ۴ رقم داشته باشند (از صفرهای ابتدایی برای سال‌های <۱۰۰۰ استفاده کنید). UTC
موشکدلتا ۱۹۱۳[۲]
سایت پرتابکیپ کارناوال LC-17B[۲]
پایان مأموریت
واپسین تماسNot recognized as a date٫ Years must have ۴ digits (use leading zeros for years < ۱۰۰۰)٫
مشخصات مداری
سامانه مرجعماه مرکزی
حضیض selene۱٬۱۲۳ کیلومتر[ابزار تبدیل: یکای ناشناخته]
اوج selene۱٬۳۳۴ کیلومتر[ابزار تبدیل: یکای ناشناخته]
انحراف مداری۶۱٫۳ درجه
مبدأ۱۵ ژوئن ۱۹۷۳
مدارگرد ماه
ورود به مدار۱۵ ژوئن ۱۹۷۳, ۰۷:۲۱ UTC
 


اکسپلورر ۴۹ (به انگلیسی: Explorer 49) (که با نام 'RAE-B هم شناخته می‌شود) یک ماهوارهٔ مصنوعی به وزن ۳۲۸ کیلوگرم بود که در ۱۰ ژوئن ۱۹۷۳ به منظور مطالعات اخترشناسی رادیویی با موج بلند به فضا فرستاده شد. روی این فضاپیما ۴ آنتن ۲۳۰ متری به شکل یک ضربدر نصب شده بودند که به همین خاطر اکسپلورر ۴۹ یکی از بزرگ‌ترین فضاپیماهای ساخته شده‌است.[۲]

پرتاب[ویرایش]

اکسپلورر ۴۹ پس از پایان برنامه فضایی آپولو پرتاب شد. این فضاپیما مستقیماً به مطالعه و آزمایش دربارهٔ ماه نپرداخت و تا پیش از پرتاب فضاپیمای کلمنتاین (به انگلیسی: Clementine) در سال ۱۹۹۴، آخرین مأموریت ناسا در ماه به‌شمار می‌رفت.

مدار[ویرایش]

اکسپلورر ۴۹ بخشی از یک مأموریت بزرگتر اخترشناسی رادیویی (RAE) بود که شامل یک زوج کاوشگر است. کاوشگر اول این مأموریت اکسپلورر ۳۸ (به انگلیسی: Explorer 38) (RAE-A) بود و اکسپلورر ۴۹ (RAE-B) تکمیل کنندهٔ این زوج است. اکسپلورر ۴۹ برای اندازه‌گیری‌های رادیویی از خورشید، سیاره‌ها و کهکشان راه شیری در مدار ماه قرار گرفت. حوزهٔ کاری این کاوشگر در بازهٔ ۲۵ کیلوهرتز الی ۱۳٫۱ مگاهرتز بود.

اکسپلورر ۴۹ از شیب گرانشی زمین و ماه برای تصحیح جهت (بجای استفاده از موتور یا ژیروسکوپ) استفاده می‌کرد اما از آنجایی که میدان گرانشی ماه یکنواخت و هموار نیست خطاهایی در مسیر و جهت‌گیری این کاوشگر به وجود آمد که برای دانشمندان این مأموریت جالب بود.

منابع[ویرایش]

  1. Nick Greene. "Explorer 49 Information". About.com. Archived from the original on 7 July 2011. Retrieved 25 December 2010.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ Gunter Dirk Krebs. "Explorer: RAE B". Retrieved 25 December 2010.

ویکی‌پدیا انگلیسی (https://en.wikipedia.org/wiki/Explorer_49) بازبینی در ۲ دسامبر ۲۰۱۵