پروژه ایستگاه فضایی بین‌المللی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پروژه ایستگاه فضایی بین‌المللی
مسئول
وضعیتActive
تاریخچهٔ برنامه
مدت برنامه1984–present[۱]
نخستین پرواززاریا
November 20, 1998
نخستین پرواز با سرنشیناس‌تی‌اس-۸۸
December 4, 1998
محوطه‌(های) پرتاب
اطلاعات حامل
خدمهٔ حامل
ظرفیت خدمه
  • ISS: 7
  • Space Shuttle: 7
  • Soyuz: 3
  • Crew Dragon: 4
حامل(های) پرتاب

پروژه ایستگاه فضایی بین‌المللی (انگلیسی: International Space Station programme) برنامه‌ای است که با مجموعه‌ای پیچیده از توافق‌نامه‌های حقوقی، سیاسی و مالی بین پانزده کشور درگیر در پروژه، حاکم بر مالکیت اجزای مختلف، حقوق خدمه و استفاده از آن، و مسئولیت‌های چرخش و تأمین مجدد خدمه، به هم پیوند خورده‌است. ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال ۱۹۸۴ توسط رئیس‌جمهور رونالد ریگان، در جریان پروژه آزادی ایستگاه فضایی، همان‌طور که در ابتدا[۱] نامیده می‌شد و پیشنهاد معاصر شوروی / روسیه میر -۲ با اهداف مشابه، تصور شد. این توافق‌نامه‌ها پنج آژانس فضایی و برنامه‌های مربوط به ایستگاه فضایی بین‌المللی آنها را بهم پیوند می‌دهد و بر نحوهٔ تعامل آنها با یکدیگر به‌طور روزمره برای حفظ عملیات ایستگاه، از کنترل ترافیک فضاپیماها به و از ایستگاه گرفته تا استفاده از فضا و زمان خدمه حاکم است. در مارس ۲۰۱۰، جایزهٔ برندهٔ هفته‌نامه هواپیمایی و فناوری فضایی به مدیران برنامهٔ ایستگاه فضایی بین‌المللی از هر پنج آژانس مشترک در پروژه اهدا شد[۲] و به برنامهٔ ISS جایزه ۲۰۰۹ کولیر اعطا شد.

تاریخچه و مفهوم[ویرایش]

قرارداد ۱۹۹۸[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Roberts, Jason (2020-06-19). "Celebrating the International Space Station (ISS)". NASA. Retrieved 2020-09-27.
  2. "India space station India plans to launch space station by 2030 Space Station". 18 Oct 2019. Archived from the original on 19 October 2019. {{cite magazine}}: Cite magazine requires |magazine= (help)

پیوند به بیرون[ویرایش]