نیوهورایزنز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نیوهورایزنز
Encounter 01 lg.jpg
نمایی هنری از افق‌های نو، هنگامی که در ژوئیهٔ ۲۰۱۵ میلادی به پلوتو می‌رسد.
نوع ماموریت مدارگرد پلوتو
اپراتور ناسا
شناسهٔ کوسپار 2006-001A
شماره ستکات ۲۸۹۲۸
وب‌گاه http://pluto.jhuapl.edu/
مدت ماموریت مأموریت مقدماتی: ۹٫۵ سال
۹ سال، ۶ ماه، ۱ هفته و ۲ روز سپری شده
ویژگی‌های فضاپیما
سازنده مؤسسه تحقیقات جنوب غربی
APL) SwRI)
وزن پرتاب ۴۷۸ کیلوگرم (۱٬۰۵۴ پوند)
توان ۲۲۸ وات
آغاز ماموریت
تاریخ راه‌اندازی ۱۹ ژانویه ۲۰۰۶ (۲۰۰۶-01-۱۹) ۱۹:۰۰ یوتی‌سی
(۹ سال، ۶ ماه، ۱ هفته و ۲ روز پیش)
موشک اتلس ۵ ۵۵۱
سایت راه‌اندازی پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال، فلوریدا، ایالات متحدهٔ آمریکا
پیمان‌کار ILS
پرواز از کنار ماه
Closest approach ۲۰ ژانویه ۲۰۰۶ (۲۰۰۶-01-۲۰) ۰۴:۰۰ یوتی‌سی
(۹ سال، ۶ ماه، ۱ هفته و ۱ روز پیش)
Distance ۱۸۹٬۹۱۶ کیلومتر (۱۱۸٬۰۰۸ مایل)
پرواز از کنار سیارک ۱۳۲۵۲۴ (اتفاقی)
Closest approach ۱۳ ژوئن ۲۰۰۶ (۲۰۰۶-06-۱۳) ۰۴:۰۵ یوتی‌سی
(۹ سال، ۱ ماه، ۲ هفته و ۱ روز پیش)
Distance ۱۰۱٬۸۶۷ کیلومتر (۶۳٬۲۹۷ مایل)
پرواز از کنار مشتری (با کمک گرانش)
Closest approach ۲۸ فوریه ۲۰۰۷ (۲۰۰۷-02-۲۸) ۰۵:۴۳:۴۰ یوتی‌سی
(۸ سال و ۵ ماه پیش)
Distance ۲٬۳۰۰٬۰۰۰ کیلومتر (۱٬۴۰۰٬۰۰۰ مایل)
پرواز از کنار پلوتو
Closest approach ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ (۲۰۱۵-07-۱۴) ۱۱:۴۹:۵۹ یوتی‌سی
(-۱۵ روز پیش)
Distance ۱۲٬۵۰۰ کیلومتر (۷٬۸۰۰ مایل)
New Horizons - Logo2 big.png

نیوهورایزنز (به انگلیسی: New Horizons) که در محافل علمی ایران افق‌های نو نیز نامیده می‌شود، فضاپیمای روباتیکِ ناسا است که در حال حاضر به‌سوی کمربند کویپر حرکت می‌کند. این کاوشگر فضایی نخستین فضاپیمایی است که به‌سوی پلوتو پرواز کرد و به مطالعه دربارهٔ این سیاره کوتوله و سه ماهِ آن، چارون، نیکس، و هیدرا پرداخت.

افق‌های‌نو قرار است ویژگی‌های سیاره‌شناختی پلوتو و ماه‌های آن را بررسی و داده‌برداری کند؛ اما سفر طولانی این فضاپیما قرار نیست با رسیدن به پلوتون خاتمه یابد، بلکه طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، کاوشگر فضایی افق‌های نو پس از گذر از کنار پلوتو به سراغ کمربند کویپر خواهد رفت تا دست‌کم با یکی از اجرام این کمربند نیز ملاقات کند. این کاوشگر در ۱۴ جولای ۲۰۱۵ (۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ خورشیدی) از کنار پلوتو گذشت و به سوی کمربند کویپر رهسپار شد.[۱]

از زمین تا پلوتو[ویرایش]

به‌دنبال لغو دو پروژهٔ دیگر برای بررسی نادانسته‌ها دربارهٔ پلوتو٬ انجام این پروژه که پیشنهاد یک تیم به رهبری آلن استرن از مؤسسهٔ تحقیقات جنوب‌غربی تگزاس بود در سال ۲۰۰۱ به تصویب رسید.

پس از تأخیرهای پی‌درپی٬ سرانجام موشک حامل این فضاپیما در دوازدهم ژانویهٔ ۲۰۰۶ میلادی از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال مستقیماً به بیرون از حوزهٔ کنشی زمین پرتاب شد. این نخستین بار بود که یک جرم ساخت بشر سرعت گریز از سیارهٔ خود را که ۱۱٫۲ کیلومتر در ثانیه است مستقیماً پشت سر می‌گذاشت. افق‌های نو با سرعت ۱۶٫۲۶ کیلومتر در ثانیه و برون‌رفت یکسره از هوا کره زمین این رکورد تازه را در نخستین ساعت آغاز به کار از خود به‌جا گذاشت.

پس از ملاقات کوتاهی با سیارک ۱۳۲۵۲۴ (به انگلیسی: 132524 APL)، که در سال ۲۰۰۲ کشف شده‌بود، افق‌های نو به‌سوی سیارهٔ مشتری رهسپار شد و در بیست‌وهشتم فوریهٔ ۲۰۰۷ از فاصلهُ ۲٫۳ میلیون کیلومتری مشتری گذشت. یکی از دستاوردهای این دیدار، دریافت کمک گرانشی (اضافه سرعت) به مقدار ۴کیلومتر در ثانیه (۱۴٫۰۰۰ کیلومتر در ساعت) بود.

این فضاپیما در این دیدار، قابلیت‌ها و توانایی‌های پیشرفتهٔ خود را با تهیه و فرستادن یافته‌های تازه از جو مشتری و ماه‌های مشتری، و نیز از مگنتوسفر این سیاره برای اولین بار به نمایش گذاشت.

افق‌های نو سپس راه خود را به‌سوی سیارهٔ کوتولهٔ پلوتو در پیش گرفت. برای صرفه‌جویی در انرژی و کاهش فرسایش دستگاه‌ها٬ افق‌های نو سیستم‌های پردازندهٔ خود را ازاین‌پس بیشتر در حالت خواب زمستانی (به انگلیسی: Hibernation) قرار داد.

زمانی که افق‌های نو به نزدیکی‌های پلوتو برسد٬ سیگنال‌های رادیویی که این فضاپیما به زمین می‌فرستد و همچنین پیام‌های فرستاده‌شده از زمین برای افق‌های نو نزدیک به چهار ساعت و نیم در راه خواهند بود تا به مقصد برسند.
این جستجوگر فضایی در روزهای اول تا سوم ژوئن ۲۰۱۳، توانست نخستین نگاره‌هایی را که در آن‌ها پلوتو و شارون از هم قابل تفکیک باشند گردآوری کند. این نگاره‌ها هنوز وضوح چندانی ندارند. تاریخ یکشنبه، پنجم بهن ۱۳۹۳ (۲۵ ژانویهٔ ۲۰۱۵ میلادی) روزی است که افق‌های نو گرفتن نگاره‌های اساسی‌ترِ خود را آغاز می‌کند. گرفتن نگاره‌های مکرر، افق‌های نو را در ارزیابی مسیر و موقعیت دقیق‌تر نزدیکی آن به پلوتو یاری می‌دهد؛ ناوبری نوری یکی از روش‌هایی است که در هدایت این جستجوگر فضایی به‌کار گرفته شده‌است.

در شانزدهم ژانویهٔ ۲۰۱۵ ناسا اعلام کرد که فضاپیمای افق‌های نو به مرحلهٔ گذشتن از کنار پلوتو نزدیک می‌شود. انتظار می‌رود در چهاردهم ژوئیه، افق‌های نو برای بار اول از کنار پلوتو بگذرد. دوریِ دقیق پلوتو از زمین در آن روز هنوز دانسته نیست.

در چهارم ژوئیهٔ ۲۰۱۵، تنها ده روز مانده به نزدیک‌ترین گذر از کنار پلوتو، ناسا اعلام کرد که فضاپیما ناهنجاری‌هایی را تجربه کرده و هم‌اکنون سامانهٔ رایانه‌ای در «حالت امن» قرار گرفته، و این موضوع تا زمانی که دانشمندان برایش راه‌حلی پیدا نکرده‌اند، مانع ادامهٔ رصدگری‌های علمیِ فضاپیماست. در پنجم ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ناسا اعلام کرد که مشکل، وجود یک خطای زمانی در توالی محتوای یک فرمان که در دستور آماده شدن فضاپیما برای گذر از کنار پلوتو از آن استفاده شده، تشخیص داده شده‌است و فضاپیما خواهد توانست در هفتم ژوئیهٔ ۲۰۱۵، به اجرای برنامه‌های ازپیش‌تعیین‌شدهٔ خود ادامه دهد. گفته می‌شود که رصدگری‌های علمی ازدست‌رفته در این رخداد ضربه‌ای به رسیدن به هدف‌های اصلی علمی این پروژه وارد نساخته و تأثیر ناچیزی بر دیگر هدف‌ها خواهد گذاشت. به گفتهٔ ناسا، تنها ۳۰ تصویر از ۵۰۰ نگاره به‌سبب خاموشی نرم‌افزار در این زمان از دست رفته‌است. فضاپیمای افق‌های نو در ۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ۱۱:۴۹:۵۷ از نزدیک‌ترین فاصلهٔ پلوتو با خود که تنها ۱۲٫۵۰۰ کیلومتر است گذشت.[۲]

در ۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ۱۱:۴۹ (UTC) افق‌های نو فاصلهٔ خود را از سطح پلوتو ۱۲٫۶۰۰ کیلومتر ثبت کرده که نشان‌گر نخستین عبور موفق آمیز یک فضاپیما از کنار پلوتو برابر برنامهٔ پیش بینی شده بوده است. این لحظه یکی از خطرناک‌ترین لحظه‌ها بعد از مرحله‌های پرتاب است. به دنبال این عبور، در ساعت ۰۰:۵۲:۳۷ (UTC) ناسا نخستین پیام از افق‌های نو را دریافت کرد. این پیام نشان می‌داد که همهٔ دستگاه‌ها به خوبی کار می‌کنند.

فاصله با زمین[ویرایش]

هنگامی که پلوتو و زمین در سوی مخالف یک دیگر بر گرد خورشید قرار گیرند این فاصله نزدیک به ۷٫۵ بیلیون (۷۵۰۰ میلیون) کیلومتر است و این بیشترین فاصله‌ای است که این دو می‌توانند از هم داشته باشند. کمترین فاصله هنگامی است که هر دو در یک سوی خورشید قرار گیرند. این فاصله نزدیک به ۴٫۲۸ بیلیون (۴۲۸۰ میلیون) کیلومتر است. فاصلهُ پلوتو تا خورشید دگرگون است؛ گاهی از سیارهُ نپتون به خورشید نزدیک تر و گاهی هم دور تر است.

حسگرها و ابزار[ویرایش]

آنتن تماس با زمین را حفظ می‌کند، پپسی ذرات گریخته از اتمسفر پلوتون را اندازه می‌گیرد، سواپ کنش و واکنش پلوتون با بادهای خورشیدی را اندازه‌گیری خواهد کرد، لوری تلسکوپ و دوربین دیجیتال قدرتمند که در مقابل سرما مقاوم است، اس دی سی در کمربند کویپر تعداد ذرات غباری را که با آن برخورد می‌کنند را خواهد شمرد، رلف از پلوتون، اقمار آن و اجرام کمربند کویپر نقشه‌برداری خواهد کرد، آلیس ترکیب و ساختار اتمسفر پلوتون را کاوش می‌کند و در نهایت رکس فشار و دمای اتمسفر این سیاره را اندازه خواهد گرفت.

نیوهورایزنز ساخت مؤسسه تحقیقات جنوب غربی در تگزاس است.

به دلیل فاصله بسیار زیاد پلوتون از خورشید و عدم توانایی صفحات خورشیدی در تولید الکتریسیته لازم برای کاوشگر افق‌های نو، این فضاپیما از واحد آر. تی. جی (RTG) یا ژنراتورهای ترموالکتریکی رادیوایزتوپ به منظور تولید نیروی برق استفاده می‌کند. در این وسیله گرمای ناشی از شکست طبیعی عناصر سنگین رادیواکتیو به مواد سبکتر بر طبق خاصیت ترموالکتریکی به جریان برق تبدیل می‌شود.

بیش از چهل سال است که آر. تی. جی در مأموریتهای فضایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تا به حال در ۲۵ مأموریت فضایی شامل شش پرواز آپولو به مقصد ماه، دو مأموریت فضاپیماهای پایونیر، دو مریخ‌نشین وایکینگ، دو مأموریت فضاپیماهای ویجر به خارج از منظومه شمسی، فضاپیمای گالیله که به سمت مشتری رفت، کاوشگر اولیسِ که مأمور بود تا قطبهای خورشید را مشاهده و بررسی نماید و در نهایت مأموریت کاسینی-هویگنس برای مشاهده مجموعه زحل و اقمارش از این دستگاه به منظور تولید جریان برق مورد نیاز استفاده شده است.

ماژول RTG کاوشگر افقهای نو که از ۶۸ میله سرامیکی دی‌اکسید پلوتونیوم۲۳۸ به وزن تقریبی ۱۱ کیلوگرم ساخته شده است، می‌تواند بالغ بر ۲۱۳ وات انرژی الکتریکی تولید کند.[۳]

نگارخانه‌ها[ویرایش]

نگاره‌هایی از مرحلهٔ رویکرد[ویرایش]

اولین نشانه از ویژگی‌های زمین‌شناسی در پلوتون (تاریخ، ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۵).
آوریل ۲۰۱۵: پلوتو و شارون – اولین عکس رنگی از این دو توسط رلف ۹ آوریل ۲۰۱۵[۴][۵]  
مه ۲۰۱۵: پلوتو از دیدگاه لوری از فاصلهٔ حدود ۷۵ میلیون کیلومتری[۶]  
مه ۲۰۱۵: تماشای گردش پلوتو از فاصلهٔ حدود ۵۰ تا ۵۵ میلیون کیلومتری  
ژوئن ۲۰۱۵:نیم کرهٔ مورد نظر برای نزدیکترین گذر از کنار پلوتو از فاصلهٔ حدود ۱۸ میلیون کیلومتری  
ژوئن ۲۰۱۵: نگارهٔ رنگی پلوتو از فاصلهٔ حدود ۱۸ میلیون کیلومتری  
ژوئن ۲۰۱۵: Pluto system, taken by the افق‌های نو space probe.  
ژوئن ۲۰۱۵: Pluto (left) and its moon شارون, taken by the افق‌های نو space probe.  
ژوئن ۲۰۱۵: پلوتو - دو چهرهٔ - به دور از شارون (چپ); به طرف شارون (راست).  
ژوئن ۲۰۱۵: پلوتو - two different sides - in color.  
ژوئیه ۲۰۱۵: Pluto and Charon as imaged by افق‌های نو.  
ژوئیه ۲۰۱۵: Pluto images (bw) viewed by افق‌های نو.  
ژوئیه ۲۰۱۵: Pluto image (color) viewed by افق‌های نو.  
ژوئیه ۲۰۱۵: Pluto image (color) viewed by افق‌های نو.  
Charon, moon of Pluto, viewed by افق‌های نو
(۱۲ ژوئیه ۲۰۱۵).
 
Charon, moon of Pluto, viewed by افق‌های نو
(۱۱ ژوئیه ۲۰۱۵).
 
Charon, moon of Pluto, viewed by افق‌های نو
(annotated; ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۵).
 
First signs of geological features on Pluto
(annotated; ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۵).
 
Pluto viewed by New Horizons
(annotated; ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۵).
 
پلوتو از دیدگاه افق‌های نو
(۱۱ ژوئیه ۲۰۱۵).
 
پلوتو از دیدگاه افق‌های نو
(۱۱ ژوئیه ۲۰۱۵).
 
پلوتو از دیدگاه افق‌های نو
(۱۲ ژوئیه ۲۰۱۵).
 
پلوتو و شارون از دیدگاه افق‌های نو
(color; ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۵).
 
Pluto viewed by New Horizons
(color; animated; ۶ ژوئیه ۲۰۱۵).
 
Pluto System viewed by New Horizons
(animation; ۱ ژوئیه ۲۰۱۵).
 
پلوتو از دیدگاه افق‌های نو
(۱۱ ژوئیه ۲۰۱۵).
 
پلوتو از دیدگاه افق‌های نو
(۱۱ ژوئیه ۲۰۱۵).
 
پلوتو از دیدگاه افق‌های نو
(۱۲ ژوئیه ۲۰۱۵).
 
پلوتو از دیدگاه افق‌های نو
(۱۳ ژوئیه ۲۰۱۵).
 
Pluto as viewed by افق‌های نو
(۱۱ ژوئیه ۲۰۱۵).
 
Pluto as viewed by افق‌های نو
(۱۳ ژوئیه ۲۰۱۵).
 
Pluto - نزدیک استوا- پلوتو از دیدگاه افق‌های نو Horizons
(ژوئیه ۱۴, ۲۰۱۵).[۷]
 
Pluto - Sputnik Planum (اسپوتنیک (دشت اسپوتنیک) - در مرکزدست چپ of Tombaugh Regio
(ژوئیه ۱۴, ۲۰۱۴).[۸]
 
پرونده‌های رسانه‌ای مربوط به دیدار افق‌های نو از پلوتو در ویکی‌انبار 

منابع[ویرایش]

  1. هدف، پلوتو، از وب‌گاه دانش فضایی، بازدید: ۲۴ تیر ۱۳۸۹
  2. [۱]، هوافضای جوان، عبور فضاپیمای New horizons از کنار پلوتو
  3. تأمین برق در کاوشگر افقهای جدید، از وب‌گاه دانش فضایی، بازدید: ۲۵ تیر ۱۳۸۹
  4. Stromberg, Joseph (April 14, 2015). "NASA's New Horizons probe is visiting Pluto — and just sent back its first color photos". Vox. Retrieved April 14, 2015. 
  5. Brown, Dwayne; Buckley, Michael; Stothoff, Maria (April 14, 2015). "Release 15-064 - NASA's New فضاپیمای افق‌های نو ملاقات تاریخی". NASA. Retrieved April 15, 2015. 
  6. "New Horizons Sees More Detail as It Draws Closer to Pluto". JPL – Johns Hopkins Applied Physics Laboratory. May 27, 2015. 
  7. Chang, Kenneth (July 15, 2015). "پلوتو از دیدگاه افق‌های نو It: Up Close and Personal". New York Times. Retrieved July 15, 2015. 
  8. Chang, Kenneth (ژوئیه ۱۷, 2015). "Pluto Terrain Yields Big Surprises in New Horizons Images". New York Times. Retrieved July 17, 2015.  Check date values in: |date= (help)