نیوهورایزنز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نیوهورایزنز
Encounter 01 lg.jpg
نمایی هنری از افق‌های نو، هنگامی که در ژوئیه 2015 میلادی به پلوتو می‌رسد.
نوع ماموریت مدارگرد پلوتو
اپراتور ناسا
شناسهٔ کوسپار 2006-001A
شماره ستکات ۲۸۹۲۸
وب‌گاه http://pluto.jhuapl.edu/
مدت ماموریت ماموریت مقدماتی: ۹٫۵ سال
۹ سال، ۵ ماه، ۲ هفته و ۴ روز سپری شده
ویژگی‌های فضاپیما
سازنده Applied Physics Laboratory
مؤسسه تحقیقات جنوب غربی (SwRI)
وزن پرتاب ۴۷۸ کیلوگرم (۱٬۰۵۴ پوند)
توان ۲۲۸ وات
آغاز ماموریت
تاریخ راه‌اندازی ۱۹ ژانویه ۲۰۰۶ (۲۰۰۶-01-۱۹) ۱۹:۰۰ یوتی‌سی
(۹ سال، ۵ ماه، ۲ هفته و ۴ روز پیش)
موشک اتلس ۵ ۵۵۱
سایت راه‌اندازی پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال, فلوریدا, ایالات متحده آمریکا
پیمان‌کار ILS
پرواز از کنار ماه
Closest approach ۲۰ ژانویه ۲۰۰۶ (۲۰۰۶-01-۲۰) ۰۴:۰۰ یوتی‌سی
(۹ سال، ۵ ماه، ۲ هفته و ۳ روز پیش)
Distance ۱۸۹٬۹۱۶ کیلومتر (۱۱۸٬۰۰۸ مایل)
پرواز از کنار سیارک ۱۳۲۵۲۴ (اتفاقی)
Closest approach ۱۳ ژوئن ۲۰۰۶ (۲۰۰۶-06-۱۳) ۰۴:۰۵ یوتی‌سی
(۹ سال، ۳ هفته و ۳ روز پیش)
Distance ۱۰۱٬۸۶۷ کیلومتر (۶۳٬۲۹۷ مایل)
پرواز از کنار مشتری (با کمک گرانش)
Closest approach ۲۸ فوریه ۲۰۰۷ (۲۰۰۷-02-۲۸) ۰۵:۴۳:۴۰ یوتی‌سی
(۸ سال، ۴ ماه، ۱ هفته و ۲ روز پیش)
Distance ۲٬۳۰۰٬۰۰۰ کیلومتر (۱٬۴۰۰٬۰۰۰ مایل)
پرواز از کنار پلوتو
Closest approach ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ (۲۰۱۵-07-۱۴) ۱۱:۴۹:۵۹ یوتی‌سی
(۶ روز پیش)
Distance ۱۲٬۵۰۰ کیلومتر (۷٬۸۰۰ مایل)
New Horizons - Logo2 big.png

نیوهورایزنز(به انگلیسی: New Horizons) که در محافل علمی ایران افق‌های‌نو نیز نامیده می‌شود، فضاپیمای روباتیکِ ناسا است که در حال حاضر به سوی پلوتو حرکت می‌کند. این کاوشگر فضایی نخستین فضاپیمایی است که به سوی پلوتو پرواز می‌کند و به مطالعه دربارهٔ این سیاره کوتوله و سه ماه آن، چارون، نیکس، و هیدرا می‌پردازد.

افق‌های‌نو قرار است ویژگی‌های سیاره‌شناختی پلوتو و ماه‌های آن را بررسی و داده‌برداری نماید. اما سفر طولانی این فضاپیما قرار نیست با رسیدن به پلوتون خاتمه یابد بلکه طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده کاوشگر فضایی افق‌های نو پس از گذر از کنار پلوتو به سراغ کمربند کویپر خواهد رفت تا دست کم با یکی از اجرام این کمربند نیز ملاقات کند. امید می‌رود این کاوشگر در تابستان سال ۲۰۱۵ (تیر ماه ۱۳۹۴ خورشیدی)به پلوتو برسد.[۱]

از زمین تا پلوتو[ویرایش]

به دنبال لغو دو پروژهُ دیگر برای بررسی نادانسته‌ها در بارهُ پلوتو٬ انجام این پروژه که پیشنهاد یک تیم به رهبری آلن استرن از موُسسهُ تحقیقات جنوب غربی تگزاس بود در سال ۲۰۰۱ به تصویب رسید.

پس از تأخیرهای پی‌درپی٬ سرانجام موشک حامل این فضاپیما در دوازدهم ژانویهُ ۲۰۰۶ میلادی از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال مستقیماً به بیرون از حوزهُ کنشی زمین پرتاب شد. این نخستین بار بود که یک جرم ساخت بشر سرعت گریز از سیارهُ خود را که ۱۱٫۲ کیلومتر در ثانیه است مستقیماً پشت سر می‌گذاشت. افق‌های نو با سرعت ۱۶٫۲۶ کیلومتر در ثانیه و برون رفت یکسره از هوا کره زمین این رکورد تازه را در نخستین ساعت آغاز به کار از خود بجا گذاشت.

پس از ملاقات کوتاهی با سیارک ۱۳۲۵۲۴ (به انگلیسی: 132524 APL) که در سال ۲۰۰۲ کشف شده بود، افق‌های نو به سوی سیارهُ مشتری رهسپار شد و در بیست و هشتم فوریه ۲۰۰۷ از فاصلهُ ۲٫۳ میلیون کیلومتری مشتری گذشت. یکی از دستاوردهای این دیدار دریافت کمک گرانشی (اضافه سرعت) به مقدار ۴کیلومتر در ثانیه (۱۴٫۰۰۰کیلومتر در ساعت) بود.

این فضاپیما در این دیدار قابلیت‌ها و توانائی‌های پیشرفتهُ خود را با تهیه و فرستادن یافته‌های تازه از جو مشتری و ماه‌های مشتری، و نیز از مگنتوسفر این سیاره برای اولین بار به نمایش گذاشت.

افق‌های نو سپس راه خود را بسوی سیارهُ کوتولهُ پلوتو در پیش گرفت. برای صرفه جوئی در انرژی وکاهش فرسایش دستگاه‌ها٬ افق‌های نو سیستم‌های پردازندهُ خود را از این پس بیشتر در حالت خواب زمستانی(به انگلیسی: Hibernation) قرار داد.

زمانی که افق‌های نو به نزدیکی‌های پلوتو برسد٬ سیگنال‌های رادیوئی که این فضاپیما به زمین می‌فرستد و همچنین پیام‌های فرستاده شده از زمین برای افق‌های نو نزدیک به سه ساعت نیم در راه خواهند بود تا به مقصد برسند.

در شانزدهم ژانویه ۲۰۱۵ ناسا اعلام کرد که فضا پیمای افق‌های نو به مرحلهُ گذشتن از کنار پلوتو نزدیک می‌شود. انتظار می‌رود در چهاردهم جولای افق‌های نو برای بار اول از کنار پلوتو بگذرد. دوری دقیق پلوتو از زمین در آن روز هنوز دانسته نیست.

در چهارم ژوئیهٔ ۲۰۱۵، تنها ده روز مانده به نزدیک‌ترین گذر از کنار پلوتو، ناسا اعلام کرد که فضاپیما ناهنجاری‌هائی را تجربه کرده و هم اکنون سیستم رایانه‌ای در «حالت امن» قرار گرفته و این موضوع؛ تا زمانی که دانشمندان برایش راه حلی پیدا نکرده‌اند، مانع ادامهٔ رصدگری‌های علمی فضاپیما است. در پنجم ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ناسا اعلام کرد که مشکل، وجود یک خطای زمانی در توالی محتوای یک فرمان که در دستور آماده شدن برای گذر از کنار پلوتو از آن استفاده شده تشخیص داده شده است و فضاپیما خواهد توانست در هفتم ژوئیهٔ ۲۰۱۵، به ادامهٔ برنامه‌های از پیش تعیین شدهٔ خود ادامه دهد. گفته می‌شود که رصدگری‌های علمی از دست رفته در این رخداد ضربه‌ای به رسیدن به هدف‌های اصلی علمی وارد نساخته و تأثیر ناچیزی بر دیگر هدف‌ها خواهد گذاشت. به گفتهٔ ناسا، تنها (۳۰) تصویر از ۵۰۰ نگاره به سبب خاموشی نرم‌افزار در این زمان از دست رفته است.

فاصله با زمین[ویرایش]

هنگامی که پلوتو و زمین در سوی مخالف یک دیگر بر گرد خورشید قرار گیرند این فاصله نزدیک به ۷.۵ بیلیون (۷۵۰۰ میلیون) کیلومتر است و این بیشترین فاصله‌ای است که این دو می‌توانند از هم داشته باشند. کمترین فاصله هنگامی است که هر دو در یک سوی خورشید قرار گیرند . این فاصله نزدیک به ۴.۲۸ بیلیون (۴۲۸۰ میلیون) کیلومتر است. فاصلهُ پلوتو تا خورشید دگرگون است ؛ گاهی از سیارهُ نپتون به خورشید نزدیک تر و گاهی هم دور تر است.

حسگرها و ابزار[ویرایش]

آنتن تماس با زمین را حفظ می‌کند، پپسی ذرات گریخته از اتمسفر پلوتون را اندازه می‌گیرد، سواپ کنش و واکنش پلوتون با بادهای خورشیدی را اندازه‌گیری خواهد کرد، لوری تلسکوپ و دوربین دیجیتال قدرتمند که در مقابل سرما مقاوم است، اس دی سی در کمربند کویپر تعداد ذرات غباری را که با آن برخورد می‌کنند را خواهد شمرد، رلف از پلوتون، اقمار آن و اجرام کمربند کویپر نقشه‌برداری خواهد کرد، آلیس ترکیب و ساختار اتمسفر پلوتون را کاوش می‌کند و در نهایت رکس فشار و دمای اتمسفر این سیاره را اندازه خواهد گرفت.

نیوهورایزنز ساخت مؤسسه تحقیقات جنوب غربی در تگزاس است.

به دلیل فاصله بسیار زیاد پلوتون از خورشید و عدم توانایی صفحات خورشیدی در تولید الکتریسیته لازم برای کاوشگر افق‌های نو، این فضاپیما از واحد آر. تی. جی (RTG) یا ژنراتورهای ترموالکتریکی رادیوایزتوپ به منظور تولید نیروی برق استفاده می‌کند. در این وسیله گرمای ناشی از شکست طبیعی عناصر سنگین رادیواکتیو به مواد سبکتر بر طبق خاصیت ترموالکتریکی به جریان برق تبدیل می‌شود.

بیش از چهل سال است که آر. تی. جی در مأموریتهای فضایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تا به حال در ۲۵ مأموریت فضایی شامل شش پرواز آپولو به مقصد ماه، دو مأموریت فضاپیماهای پایونیر، دو مریخ‌نشین وایکینگ، دو مأموریت فضاپیماهای ویجر به خارج از منظومه شمسی، فضاپیمای گالیله که به سمت مشتری رفت، کاوشگر اولیسِ که مأمور بود تا قطبهای خورشید را مشاهده و بررسی نماید و در نهایت مأموریت کاسینی-هویگنس برای مشاهده مجموعه زحل و اقمارش از این دستگاه به منظور تولید جریان برق مورد نیاز استفاده شده است.

ماژول RTG کاوشگر افقهای نو که از ۶۸ میله سرامیکی دی‌اکسید پلوتونیوم۲۳۸ به وزن تقریبی ۱۱ کیلوگرم ساخته شده است، می‌تواند بالغ بر ۲۱۳ وات انرژی الکتریکی تولید کند.[۲]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]