اسیریس-رکس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اسیریس-رکس
OSIRIS-REx Artist’s conception.png
اسیرییس-رکس جمع‌آوری نمونه از سیارک بن‌نو.
نوع ماموریت آوردن نمونه از سیارک[۱][۲]
اپراتور ناسا
وب‌گاه asteroidmission.org
مدت ماموریت ۷ سال
۵۰۵ روز در سیارک
ویژگی‌های فضاپیما
سازنده لاکهید مارتین
وزن پرتاب ۱٬۵۲۹ کیلوگرم (۳٬۳۷۱ پوند)[۳]
ابعاد ≈۳ متر (۹٫۸ فوت) cube[۴]
توان سامانه فتوولتاییکs
آغاز ماموریت
تاریخ راه‌اندازی ۸ سپتامبر ۲۰۱۶ (انجام گرفته)[۵]
موشک اتلس ۵ 411[۶]
سایت راه‌اندازی پایگاه هوایی کیپ کاناورال SLC-41
پیمان‌کار گروه پرتاب هم‌بستگی
پایان ماموریت
تاریخ فرود سپتامبر ۲۰۲۳[۷]
سایت فرود میدان آزمایش و آموزش یوتا
مشخصات مداری
سامانه مرجع خورشید مرکزی
Invalid value for parameter "type"
Invalid parameter سپتامبر ۲۰۱۹
"departure_date" should not be set for missions of this nature مارس ۲۰۲۱
Sample mass up to ۲ کیلوگرم (۴٫۴ پوند)

OSIRIS-REx Mission Logo December 2013.svg


برنامه مرزهای نو
← Juno نیوهورایزنز ۴ →

اُسیریس-رِکس (به انگلیسی: Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer)، یا (OSIRIS-REX)، به معنای: ریشه‌ها، تفسیر طیفی، شناسایی منابع، ایمنی، سنگپوش (لایهٔ بیرونی سیارک یا سیاره)، یک مأموریت برنامه‌ریزی شدهٔ ناسا برای بررسیِ سیارک و بازگرداندن نمونه است.[۸] راه‌اندازی این پروژه برابر برنامه‌ریزی قبلی، قرار بود در ۸ سپتامبر ۲۰۱۶ انجام شود که در همان تاریخ انجام شد. کاوشگر اُسیریس-رکس در این ماموریتِ «بررسی و بازگشت» یک نمونه برگرفته از سیارک ۱۰۱۹۵۵ بن‌نو (که قبلاً ۱٬۹۹۹ آر کیو ۳۶ نامیده شده بود)، و یک سیارک کربنی است را، در سال ۲۰۲۳ برای تجزیه و تحلیل دقیق با خود به زمین خواهد آورد. انتظار می‌رود بررسی این مواد دانشمندان را قادر به یادگیری بیشتر در مورد زمان قبل از شکل گیری و تکامل سامانهٔ خورشیدی، مراحل اولیهٔ شکل‌گیری سیاره، و منبع ترکیبات آلی که منجر به پیدایش زندگی در زمین شده کند.[۹]

راه اندازی این مأموریت در ۸ سپتامبر سال ۲۰۱۶ رخ داد. در بازگشت در سال ۲۰۲۳ مطالعهٔ مواد سیارک سیارک کربنی بن‌نو، انتظار می‌رود دانشمندان را در رسیدن به پاسخ‌های تازه‌ای در مورد مراحل ابتدایی پیدایش و فرگشت یاری دهد.[۱۰] [11] در صورت موفقیت، اُسیریس-رکس نخستین فضاپیمای ایالات متحده خواهد بود که مأموریت بازگرداندن نمونه از یک سیارک را انجام داده‌است.

هزینهٔ این مأموریت در حدود ۸۰۰ میلیون دلار خواهد شد[۱۱] که این مبلغ راه اندازی خودرو سکوی پرتاب را که خود در حدود ۱۸۳٬۵ میلیون دلار است در برندارد.[۱۲] به گفتهٔ لاکهید مارتین که پیمان‌کار و سازندهٔ اسیریس-رکس است کارهای مربوط به مونتاژ و آزمایش فضاپیما را به اتمام رسانده‌است. این سومین مأموریت علوم سیاره‌ای است که برای برنامهٔ مرزهای نو انتخاب شده، پس از جونو و نیوهورایزنز است. پژوهش‌گر اصلی این برنامه دانته لارت‌تا از دانشگاه آریزونا است.

مأموریت[ویرایش]

این مأموریت، که توسط آزمایشگاه مطالعات ماه و سیارات دانشگاه آریزونا، مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا، پرواز فضایی و مرکز سیستم‌های فضایی لاکهید مارتین توسعه یافته، برای پرتاب در سپتامبر ۲۰۱۶ برنامه‌ریزی شده است. این تیم علمی شامل اعضایی از ایالات متحده آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان، بریتانیا و ایتالیا نیز هست.

پس از سفری که به در حدود دو سال وقت نیاز دارد، این فضاپیما در سال ۲۰۱۸ به سیارک ۱۰۱۹۵۵ بن‌نو (۱۹۹۹ RQ36) خواهد رسید، و ۵۰۵روز نقشه‌برداری سطحی از فاصلهٔ حدود ۵ کیلومتر (۳٫۱ مایل) را شروع خواهد کرد که نتایج آن مطالعه می‌شود. با استفاده از نتایج بررسی آنها توسط تیم مأموریت، سایت مناسب برای نمونه‌برداری انتخاب و روند تدریجی نزدیک شدن؛ اما هنوز نه برای فرود، انجام خواهد شد. در نهایت، با گسترش بازوی روباتیک خود، فضاپیما به جمع‌آوری نمونه خواهد پرداخت.

OSIRIS-ازیریس یا اسیریس ایزد جهان زیرزمینی و زندگی پس از مرگ در ادبیات مصر باستان است

نام این مأموریت؛ اسیریس، از مخفف سازی هدف‌های مورد توجه در این پروژه در اشاره به خدای اساطیری در فرهنگ مصر باستان اسیریس، «ایزد جهان زیرزمینی دنیای مردگان» انتخاب شد.

راه‌اندازی[ویرایش]

تاریخ راه‌اندازی اسیریس-رکس در ۸ سپتامبر ۲۰۱۶ اعلام شده و توسط یک فروند موشک اتلس ۵ (۴۱۱) به دست گروه راه‌اندازی یو ال آ که از پیش برنامه‌ریزی شده انجام خواهد شد.[۱۳] افراد علاقه‌مند می‌توانند تقاضا کنند که نامشان[۱۴] [۱۵] یا اثر هنری ایشان در رابطه با «روح این مأموریت اکتشافی» که بر روی یک ریزتراشه با فضاپیما فرستاده خواهد شد ذخیره شود.[۱۵] آثار هنری ارائه شده بر روی یک تراشه (آی‌سی) در این فضاپیما ذخیره خواهد شد.

نمونه‌برداری

آرایه‌های خورشیدی پیش از تماسِ بازویِ نمونه‌برداری با سطح سیارک، به شکل یک بال بالا می‌روند

پس از یک تلاش گسترده با سنجش از دور، در نهایت جایی که از آنجا نمونه‌برداری خواهد شد انتخاب می‌شود و تمرین‌ها و مانورهای منجر به رویداد نمونه‌برداری نهایی انجام خواهد گرفت. ابتدا برای به حداقل رساندن احتمال نشستن گرد و غبار بر سلول‌های خورشیدی در طول تماس، و همچنین کاستن از میزان آسیب در صورت افتادن، آرایه‌های خورشیدی که می‌توانند تا بیش از ۴۵ درجه بسته شوند به صورت ۷در خواهند آمد. این حالت همچنین در زمان تماس، برای کمک به هدایت فضاپیما، با فاصله گرفتن بیشتر از سطح سیارک وضعیت بهتری است.[۱۶]

هدف‌های علمی[ویرایش]

اهداف علمی این مأموریت عبارتند از:[۱۷]

 1. ۱.بازگرداندن و تجزیه و تحلیل یک نمونهٔ بکر از سنگپوش این سیارک کربنی در مقداری که به مطالعهٔ طبیعت، تاریخ، و نحوهٔ توزیع مواد معدنی تشکیل‌دهندهٔ آن، و مواد آلی در آن کافی باشد.
 2. ۲.ایجاد نقشه خواص جهانی، شیمی، و کانی شناسی یک سیارک کربن ابتدایی برای توصیف تاریخ زمین‌شناسی و پویا و فراهم‌کردن زمینه برای نمونه بازگشت.
 3. ۳.مستندسازی بافت، مورفولوژی، ژئوشیمی، و خواص طیفی از سنگپوش در محلِ نمونه‌برداری‌شده در محل در مقیاس را به میلی‌متر.
 4. ۴.اندازه‌گیری تأثیر یارکفسکی (یک نیروی حرارتی بر روی شی) بر یک سیارکِ بالقوه خطرناک و محدود بودن عواملی که به این اثر کمک می‌کند.
 5. ۵.توصیف خواص جهانی یکپارچه از یک سیارک کربن بدوی با مقایسهٔ مستقیم آن با داده‌های به دست آمدهٔ تلسکوپی زمینی از کل جمعیت سیارک‌ها.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. "NASA To Launch New Science Mission To Asteroid In 2016". NASA. 
 2. "OSIRIS-REx Factsheet". University of Arizona. 
 3. "ناسا Plans Asteroid Sample Return". Aviation Week. 
 4. OSIRIS-REx brochure.
 5. Buck, Joshua; Diller, George (2013-08-05). "NASA Selects Launch Services Contract for OSIRIS-REx Mission". NASA. Retrieved 2013-09-08. 
 6. "NASA Selects United Launch Alliance Atlas V for Critical OSIRIS REx Asteroid Sample Return Mission". PRNewswire. 5 August 2013. 
 7. NASA to Launch New Science Mission to Asteroid in 2016 (05.25.2011)| NASA
 8. http://www.nasa.gov/press/2015/march/nasa-s-osiris-rex-mission-passes-critical-milestone/ ^ Brown, Dwayne; Neal-Jones, Nancy (31 March 2015). "RELEASE 15-056 - NASA’s OSIRIS-REx Mission Passes Critical Milestone". NASA. Retrieved 4 April 2015.
 9. ^ Brown, Dwayne; Neal-Jones, Nancy (31 March 2015). "RELEASE 15-056 - NASA’s OSIRIS-REx Mission Passes Critical Milestone". NASA. Retrieved 4 April 2015. ^ "OSIRIS-REx Mission Selected for Concept Development". Goddard Space Flight Center.
 10. https://gsfctechnology.gsfc.nasa.gov/ORIRIS.htm "OSIRIS-REx Mission Selected for Concept Development". Goddard Space Flight Center.
 11. Jump up ^ "NASA Aims to Grab Asteroid Dust in 2020". Science Magazine. 26 May 2011.
 12. http://www.nasa.gov/press/2013/august/nasa-selects-launch-services-contract-for-osiris-rex-mission/ ^ Jump up to: a b Buck, Joshua; Diller, George (2013-08-05). "NASA Selects Launch Services Contract for OSIRIS-REx Mission". NASA. Retrieved 2013-09-08.
 13. http://www.prnewswire.com/news-releases/nasa-selects-united-launch-alliance-atlas-v-for-critical-osiris-rex-asteroid-sample-return-mission-218424321.html ^ Jump up to: a b "NASA Selects United Launch Alliance Atlas V for Critical OSIRIS REx Asteroid Sample Return Mission". PRNewswire. 5 August 2013.
 14. http://www.planetary.org/get-involved/messages/bennu/ (بازبینی ۳۰ مه ۲۰۱۶)
 15. http://www.asteroidmission.org/?latest-news=nasa-invites-public-send-artwork-asteroid ^ "NASA Invites Public to Send Artwork to an Asteroid". NASA. February 19, 2016. Retrieved 2016-04-01.
 16. http://tucsoncitizen.com/morgue/2006/10/31/31046-ua-gets-1-2m-to-aid-in-asteroid-mission/ ^ "UA gets $1.2M to aid in asteroid mission". Tucson Citizen. 26 May 2011.
 17. ^ OSIRIS-Rex Infosheet (PDF)