تلویزیون ماهواره‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مردی در حال نصب آنتن گیرنده امواج ماهواره‌ای

تلویزیون ماهواره‌ای به تلویزیونی گفته می‌شود که از طریق ارتباطات ماهواره‌ای انتقال می‌یابد و توسط یک دیش ماهواره‌ای و ریسیور دریافت می‌شود. در بسیاری از مناطق جهان، حتی نقاطی که تلویزیون‌های زمینی و کابلی قابل استفاده نیستند، می‌توان از شبکه‌ها و سرویس‌های ماهواره استفاده کرد.

امروزه برای حذف مشکلات تنظیم آنتن زمینی و نیز برای زیبایی فضای شهری و حذف انبوه آنتن‌های روی پشت‌بام٬ کشورها از پکیج‌های ماهواره‌ای شبکه‌های داخلی خود استفاده می‌کنند.

در ایران[ویرایش]

تصویر یک دیش

در موارد مختلفی در ایران ماموران بخش امنیت اخلاقی نیروی انتظامی اقدام به جمع‌آوری بشقاب ماهواره‌های شهروندان کرده‌اند که گاه با ورود به داخل منازل نیز همراه بوده است.[۱] همچنین نیروی انتظامی وعدهٔ برخورد شدید قانونی بر اساس قانون مبارزه با ماهواره با نصابان و فروشندگان ماهواره را داده است.[۲]

با این وجود علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، در آذرماه ۱۳۹۲ ضریب استفاده از ماهواره در بین مردم تهران را ۷۱ درصد اعلام کرده بود.[۳]

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارش خود در مورد دیدگاهها و سیاست‌های مرتبط با ماهواره در ایران، ضمن بیان اینکه قانون منع استفاده از تجهیزات ماهواره‌ای از دیدگاه بسیاری از کارشناسان کارایی خود را از دست داده، تصویب قانونی جدید با رویکردی ثابت را یک نیاز دانسته است. در بخش دیگری از این گزارش به وجود ارتباط مستقیم بین نیازهای رسانه‌ای مردم و استفاده از ماهواره اشاره کرده است. بر طبق این گزارش تا نیمه دهه ۱۳۸۰ استفاده‌کنندگان ماهواره در ایران در پی تأمین نیاز سرگرمی بودند اما هم‌اکنون با رفع این نیاز از طریق شبکه‌های داخلی، نیاز به کسب خبر و تحلیل و تأمین فکری انگیزهٔ استفاده از برنامه‌های ماهواره‌ای است. این گزارش به افزایش تعداد شبکه‌های مبتنی بر آرا و دیدگاه‌های مختلف سیاسی و فکری و همچنین استفاده از ظرفیت فضای دیجیتال برای تامین نیازهای رسانه‌ای مردم به عنوان راه حل اشاره شده است.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «جمع اوری ماهواره توسط نیروی انتظامی با استفاده از تجهیزات تکاوری». Entekhab.ir. ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۰. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۸-۱۲. 
  2. «نیروی انتظامی با نصابان و فروشندگان ماهواره در کرمانشاه برخورد می‌کند». ۱۳۹۳/۵/۱. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۸-۱۲. 
  3. «وقتی ۷۱ درصد مردم ماهواره نگاه می‌کنند، چه می‌توان کرد؟!». سایت خبری تحلیلی تابناک. ۲۰۱۳-۱۲-۱۸. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۸-۱۲. 
  4. «گزارش مرکز پژوهش‌ها در مورددیدگاهها و سیاست‌های مرتبط با ماهواره در ایران». مرکز پژوهشها. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۸-۱۲. 

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Satellite television»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۴-۵-۲۰۱۰).