ویکی‌پدیا:شیوه خلاصه‌نویسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

گرایش به رشد مقاله‌های ویکی‌پدیا بخشی از فرایند ایجاد مقاله‌های تازه است. متن هر مقاله از یک سری موضوع‌های مرتبط اما مجزا تشکیل شده‌است. وقتی که در یکی از این موضوع‌ها متن به اندازه کافی بزرگ شده باشد، می‌توان این متن را تبدیل به مقاله‌ای جدید کرد و خلاصه آن را به همراه پیوندی به مقاله جدید در مقاله اصلی قرار داد.

طول هر یک از مقاله‌های ویکی‌پدیا رفته‌رفته با افزوده شدن اطلاعات تازه توسط افراد بزرگ می‌شود. اما این امر تا ابد نمی‌تواند ادامه یابد: مقاله‌های بسیار بلند مشکلاتی ایجاد می‌کنند. پس ما باید گهگاه اطلاعات را از مقاله‌ها جابه‌جا کنیم. در کل، اطلاعات نباید از مقاله‌ها حذف شوند: این کار هدف مشارکت‌ها را نابود می‌کند. پس برای حفظ اطلاعات اضافی باید مقاله‌های جدید ساخته شوند.

اندازه[ویرایش]

مقاله‌های بزرگتر از یک اندازه مشخص خوانایی و ناوبری آسان مقاله را دچار مشکل می‌سازند. عقیده‌ها پیرامون این‌که طول ایدئال یک مقاله چقدر است مختلف است. قضاوت پیرامون اندازه مناسب به موضوع مقاله و امکان تقسیم آن به مقاله‌های کوچک‌تر بستگی دارد.

تکنیک پایه[ویرایش]

مقاله‌های کوچک‌تر به بخش‌هایی تقسیم می‌شوند که هر یک در حدود چند پاراگراف طول دارند. هر بخش هم ممکن است از زیربخش‌هایی تشکیل شده باشد. به طور ایدئال بسیاری از این بخش‌ها در نهایت تبدیل به خلاصه‌هایی از مقاله‌های جداگانه که دربارهٔ موضوع بخش توضیح می‌دهند خواهند شد. (در این صورت معمولاً از یک الگوی {{اصلی}} در زیر عنوان بخش به همراه نام مقاله مفصل استفاده می‌شود) هر یک از این مقاله‌ها باید به صورت دانشنامه‌ای نوشته شوند و دارای بخش آغازین باشند. (که تقریباً مشابه خلاصه نوشته شده در بخش مربوط در مقاله مادر است)

جستارهای وابسته[ویرایش]