اقتصاد عصبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

اقتصاد مبتنی بر عصب شناسی (به انگلیسی: Neuroeconimcs) نام یک شاخه جدید از دانش است که نقطه تلاقی روانشناسی، اقتصاد، و عصب‌شناسی است، و هدف از آن بررسی تصمیمات انسان از دید این علوم می‌باشد.

در این مباحث رفتار انسان تحت لوای شاخه‌بندی‌های ریسک و ثمر، و اندرکنش‌های آنان ارزیابی می‌شود.[۱] از سایر مباحث مهم این شاخه می توان به چگونگی دریافت و ادراک پاداش توسط مغز در تصمیم گیری اشاره کرد. مطالعه و بررسی بخش های مختلف مغز که اطلاعات مربوط به تصمیم گیری و پاداش را بررسی می کنند نیز از جذاب ترین موضوعات مورد مطالعه است. اقتصاد عصب شناسی را می توان از جوان ترین شاخه های عصب شناسی به نسبت سایر شاخه های موجود دانست. مهم‌ترین ره‌آورد این شاخۀ علم اقتصاد را می‌توان در بررسی صحت و سقم فروضی دانست که به عنوان مبنا، در علم اقتصاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این‌رو این برنامۀ پژوهشی نه در پی رد نظریات پیشین اقتصادی، بلکه در پی تکمیل و تدقیق آن‌ها قدم بر می‌دارد.[۲] پل زاک از بنیان‌گذاران این رشته است.

سبک و روش[ویرایش]

آزمایش های اقتصاد رفتاری تصمیمات افراد را در شرایط طراحی شده (ازمایشگاهی ) ثبت میکند و اطلاعات بدست آمده را برای ساخت مدلهای عمومی پیشبینی عملکرد به کار میگیرد. اقتصاد اعصاب ازهمین روش بصورت تعمیم یافته با افزودن مشاهده بر سیستم عصیی ،برای دستیابی به ست متغیرهای توضیحی استفاده میکند .
هدف این شاخه از اقتصاد ایجاد خلاقیت و شرکت دادن دیگر طبقات دیتاها به فرضیه های آزمون پذیر این مدل ها می باشد.
علاوه براین،تحقیقات نروایکانامیک(neuroeconomic) برای درک و توضیح ابعاد رفتار انسان استفاده میشود که در مدل های کلاسیک اقتصاد جایی ندارند.
درحالیکه غالبا این الگوهای رفتاری از نظر اقتصاددانان سفسطه آمیز و غیرمنطقی است،مطالعات اقتصاد اعصاب در تلاش است تا آنهارا با دلایل زیست بیولوژیکی اثبات کند. از این طریق احتمالا بتوانیم دلایل معتبر برای این رفتارهای بظاهر غیر بهینه ارائه دهیم.

روش های تحقیقاتی[ویرایش]

چند روش متفاوت وجود دارد که میتوانیم با به کار بردن شان بنیان های زیست بیولوژیکی اقتصاد رفتاری را درک کنیم.
تصویربرداری عصبی در سوژه ی انسان،به کار میرود تا فعالترین بخش های مغز را در طول انجام فعالیت مشخص کند. برخی از این روش ها مثل FMRI یاPET برای نشان دادن جزئیات تصاویر مغز مناسب ترین روش هستند که اطلاعاتی درباره ساختار های مشخص درگیرشده در فعالیت مغز میدهند. از سایر روش ها مثل ERP و نوارمغزی برای بدست آوردن اطلاعات جزئی دوره ی زمانی اتفاقات درون بخش کلی تر مغز.
علاوه بر مورد مطالعه قرار دادن بخش های مغز، برخی از مطالعات هدفشان درک ارتباط بین فعالیت های متفاوت شیمیایی مغز با رفتار انسان است. این نوع مطالعه میتواند با همبستگی موجود بین اندازه های شیمیایی باالگوهای متفاوت رفتاری انجام شود یا تغییرات مقدار شیمیایی مغز که منجر به تغییر رفتار است. برای مثال بنظر میرسد سروتنین به تصمیم گیری و دوپامین با قضاوت( درصورتیکه دچار عدم قطعیت باشد) مربوط است.علاوه بر این افزایش مصنوعی درجه ی اوکسیتسین موجب افزایش اعتماد در رفتار انسان میشود و این درحالیست که با درجه های بالاتر کورتیزول فرد را متمایل به شخصیتی میکند که تصمیم آنی و بدون فکر میگیرد.

مراکز آموزشی[ویرایش]

این رشته همکنون در اروپا، آفریقای جنوبی، و آمریکای شمالی بصورت آکادمیک آموزش داده می‌شود. در آمریکا دانشگاههای دوک، جرج میسون، و دانشگاه نیویورک در این زمینه فعالیت دارند، و دانشگاه تحصیلات تکمیلی کلرمانت نیز در این رشته دکترا ارائه می‌دهد.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. Kenning P, Plassmann H (November 2005). "Neuroeconomics: an overview from an economic perspective". Brain Res. Bull. 67 (5): 343–54
  2. متوسلی، رضائی و موحدی (1391)، درک رفتار اقتصادی براساس کارکرد اعصاب و علوم شناختی، تحقیقات اقتصادی، دوره 47، شماره ، صص. 99-81
  3. Review of Neuroeconomic Programs

پیوند به بیرون[ویرایش]