اقتصاد مدیریت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نمودار مربوط به اقتصاد مدیریت

اقتصاد مدیریت در واقع تئوری‌ها ، ابزارها و روشهایی برای حل مشکلات عملی در یک تجارت با استفاده از مفاهیم اقتصادی است. به عبارت دیگر اقتصاد مدیریت ترکیبی از علم اقتصاد و نظریه‌های مدیریتی است. در حقیقت اقتصاد مدیریت عامل پیوند نظریه‌های تئوری و کار عملی است و به مدیر در تصمیم‌گیری بهتر کمک می‌کند.[۱] بعضاً از این اصطلاح با عنوان اقتصاد کسب و کار یاد می‌شود و شاخه ای از اقتصاد است که در روش‌های تصمیم‌گیری مشاغل و یا سایر واحدهای مدیریتی تجزیه و تحلیل اقتصاد خرد را اعمال می‌کند.

به این ترتیب اقتصاد مدیریت پل متصل کننده اقتصاد تئوری به اقتصاد عملی است.[۲]و به شدت از تکنیک‌های کمی مانند تحلیل رگرسیون, همبستگی و حساب دیفرانسیل و انتگرال فاصله دارد.[۳] اگر در اقتصاد مدیریت موضوعی وجود داشته باشد که اکثریت در آن متفق‌القول باشند آن تلاش برای بهینه‌سازی تصمیمات تجاری با توجه به اهداف شرکت و محدودیت‌هایی است که اعمال شده‌است. برای مثال استفاده از تحقیق در عملیات, برنامه نویسی ریاضی و نظریه بازی‌ها برای تصمیم‌گیری های راهبردی[۴] و دیگر روشهای محاسباتی.[۵]

بررسی اجمالی اقتصاد خرد[ویرایش]

زمینه‌های تصمیم‌گیری مدیریت عبارتند از:

 • ارزیابی صندوق‌های سرمایه گذاری
 • انتخاب منطقه کسب و کار
 • انتخاب محصول
 • تعیین خروجی بهینه
 • ارتقاء فروش

تقریباً هر کسب و کار و تصمیم‌گیری را می‌توان با تکنیک‌های اقتصاد مدیریت تجزیه و تحلیل کرد اما در موارد زیر کاربرد بیش تری دارد:

در دانشگاه‌ها در درجه اول به دانشجویان کارشناسی ارشد و دانشجویان فارغ التحصیل رشته کسب و کار اقتصاد مدیریت آموزش داده می‌شود. در بسیاری از کشورها تحصیل در رشته اقتصاد کسب و کار امکان پذیر است که غالباً در بر گیرنده مباحثی از جمله اقتصاد مدیریت ، اقتصاد مالی ، نظریه بازی‌ها، پیش بینی تجارت و اقتصاد صنعتی است.

دامنه[ویرایش]

اقتصاد مدیریت از نظر ماهیت پیشنهاد می‌شود زیرا راه حل‌های مناسبی را برای مشکلات مدیریتی ارائه می‌کند. مشکلات مربوط به بخشهای مختلف در یک بنگاه مانند تولید ، حساب ، فروش و غیره به واسطه ی این رشته می‌توانند به خوبی رفع می‌شوند همچنین می‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها کمک کننده باشد.

( الف) مسائل عملیاتی

 1. تصمیم تقاضا
 2. تصمیم تولید
 3. نظریه مبادله یا تئوری قیمت
 4. تمامی فعالیت‌های اقتصادی بشر

(ب) مسائل زیست محیطی

 1. طبیعت و روند تجارت داخلی/محیط زیست بین‌المللی
 2. ماهیت و تأثیر هزینه‌های اجتماعی و سیاست‌های دولت

تصمیم تقاضا[ویرایش]

تقاضا تمایل بالقوه مشتریان برای خرید یک کالا و مشخص کننده اندازه بازار برای یک کالا است. تحلیل تقاضا برای یک شرکت بسیار مهم است زیرا درآمد ، سود و حقوق کارکنان به آن بستگی دارد.[۸]

جستارهای وابسته[ویرایش]

مجلات[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. W. B. Allen, Managerial Economics Theory, Applications, and Cases, 7th Edition. Norton. Contents.
 2. William J. Baumol (1961). "What Can Economic Theory Contribute to Managerial Economics?," American Economic Review, 51(2), pp. 142-46. Abstract[پیوند مرده].
     • Ivan Png and Dale Lehman (2007, 3rd ed.). Managerial Economics. Wiley. Description بایگانی‌شده در ۲۶ ژوئیه ۲۰۱۱ توسط Wayback Machine and chapter-preview links.
     • M. L. Trivedi (2002). Managerial Economics: Theory & Applications, 2nd ed., Tata McGraw-Hill. Chapter-preview links.
 3. NA (2009). "managerial economics," Encyclopædia Britannica. Cached online entry.
 4. Carl Shapiro (1989). "The Theory of Business Strategy," RAND Journal of Economics, 20(1), pp. 125-137.
     • Thomas J. Webster (2003). Managerial Economics: Theory and Practice, ch. 13 & 14, Academic Press. Description. بایگانی‌شده در ۲۰۱۲-۱۰-۱۸ توسط Wayback Machine
 5. For a journal on the last subject, see Computational Economics, including an Aims & Scope link.
 6. • James O. Berger (2008)."statistical decision theory," The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.
     • Keisuke Hirano (2008). "decision theory in econometrics," The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.
     • Vassilis A. Hajivassiliou (2008). "computational methods in econometrics," The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.
 7. • Trefor Jones (2004). Business Economics and Managerial Decision Making, Wiley. Description and chapter-preview links.
     • Nick Wilkinson (2005). Managerial Economics: A Problem-Solving Approach, Cambridge University Press. Description and preview.
     • Maria Moschandreas (2000). Business Economics, 2nd Edition, Thompson Learning. Description and chapter-preview links.
 8. Prof. M.S. BHAT, and mk RAU.Managerial economic and financial analysis.Hyderabad.شابک ‎۹۷۸−۸۱−۷۸۰۰−۱۵۳−۱

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]