یاخته جانوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یاختهٔ جانوری

یاخته‌های جانوران یا سلول‌های حیوانی با یاخته گیاهی کمی تفاوت دارد.و این کمی بلا مانع است

تعریف یاخته[ویرایش]

تئوری یاخته که در سده نوزدهم میلادی پدید آمد می‌گوید که همه اندامگان‌ها از یک یا چند یاخته تشکیل شده‌اند، همه یاخته‌ها از یاخته‌های پیشین پدید می‌آیند، همه کارکردهای زیستی یک سازواره در درون یاخته‌ها انجام می‌گیرند و اینکه یاخته‌ها شامل اطلاعات وراثتی لازم برای سامان دادن به کارکرد یاخته و انتقال اطلاعات به نسل‌های آینده یاخته‌ها هستند. سلولهای بدن موجودات پریاخته در برخی بافت‌ها مانند پوست با پیوند میان‌یاخته‌ای به هم متصل می‌شوند.

ویژگی‌های یاخته‌های جانوری[ویرایش]

 • یاخته‌های جانوری بدون شکل منظم‌اند.
 • نسبت به گیاهان کوچک‌ترند.
 • واکوئل کوچک‌تری نسبت به گیاهان دارند.
 • لیزوزوم دارند اما گیاهان ندارند.
 • کلروپلاست ندارند.
 • یاخته‌های جانوری فاقد دیوارهٔ یاخته می‌باشند.
 • یاخته‌های گیاهی به طور کلی فاقد سانتریول می‌باشند.

اندازه‌های یاختهٔ جانوری[ویرایش]

یک یاختهٔ جانوری بین ۱۰ تا ۲۰ میکرون قطر دارد، یعنی پنج بار کوچکتر از کوچکترین ذره‌ای که شما می‌توانید با چشم خود ببینید. همین کوچکی یاخته باعث شد تا زمان اختراع میکروسکوپ نوری، هیچ کس نفهمد که همه جانداران از یاخته ساخته شده‌اند.

اندامک‌ها[ویرایش]

سلول جانوری

اندامک‌های یاخته جانوری:

 1. هستک
 2. هسته
 3. ریبوزوم (رناتن)
 4. وزیکول
 5. شبکه آندوپلاسمی زبر یا خشن
 6. دستگاه گلژی
 7. سیتواسکلتون
 8. شبکه آندوپلاسمیک نرم
 9. میتوکندری یک اندامک است که انرژی مورد نیاز سلول را تامین میکند
 10. کریچه (واکوئل)
 11. سیتوپلاسم (میان‌یاخته)
 12. لیزوزوم (کافنده‌تن)
 13. میانک (سنتریول)

تفاوت یاختهٔ جانوری و گیاهی[ویرایش]

نوشتار(های) وابسته: یاخته گیاهی

برای تمایز یاخته‌های گیاهی و جانوری می‌توان تفاوتهای زیر را بررسی کرد: تفاوتهای متابولیسمی تفاوتهای ساختاری تفاوتهای تقسیمی یاختهٔ گیاهی نسبت به یاختهٔ جانوری دارای اشکال متنوعتری است و علاوه بر آن یاخته‌های گیاهی در دیوارهٔ اسکلتی نسبتا سختی محصور هستند. یاخته‌های گیاهی معمولاً دیواره سخت و ضخیم سلولزی دارند که نقش محافظت کننده دارد. یاخته‌های جانوری این دیواره را ندارند. سانتریول در یاخته‌های جانوری و گیاهان ابتدایی مثل خزه‌ها و سرخس‌ها وجود دارد اما در گیاهان پیشرفته دیده نمی‌شود. یاخته‌های جانوری ممکن است یک یا چند تاژک داشته باشند اما به جز یاخته‌های جنسی نر بعضی از گونه‌های گیاهی، یاخته‌های گیاهی فاقد تاژک هستند. در یاخته‌های گیاهی اندامکی به نام پلاست وجود دارد که در یاخته‌های جانوری یافت نمی‌شود. پلاست‌ها مسئول رنگیزه‌های مختلف گیاهی می‌باشند و آنها را به سه گروه کلروپلاست، کروموپلاست و لوکوپلاست تقسیم می‌کنند. در بسیاری از یاخته‌های گیاهی بالغ یک واکوئل مرکزی بزرگ وجود دارد که در خود آب و مواد شیمیایی گوناگونی را ذخیره می‌کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • سایت biologyjunction.com
 • سایت stephsnature.com