اگزون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اگزون یا بیانه توالی‌های نوکلئیک اسیدی هستند؛ که هرزمان به صورت رنا[۱] در آمدند؛ می‌توانند برای ساخت پروتئین به کار روند . جداسازی آن‌ها از اینترون‌ها به وسیله ی فر آیند پیرایش آران‌ای و اتصال اگزون‌ها به یکدیگر و حذف اینترون‌ها صورت می‌گیرد . حتی دیده شده‌است که گاهی بیانه‌های روی ژن‌های مختلف و دور از هم می‌توانند به یکدیگر متصل شوند.

تاریخچه[ویرایش]

بیانه‌ها نواحی رمز دارِی هستند که اولین بار توسط شیمی دانی به نام Walter Gilbert در سال۱۹۷۸ کشف شدند او گفت :عقیده ی من این است که بعد از رونویسی قسمت‌هایی از رنا حذف شده و قسمت‌هایی نیز باقی می مانند و در رنای بالغ دیده می‌شوند قسمت‌های حذف شده اینترون و باقی‌مانده اگزون‌ها هستند . از متن بالا نتیجه می گیریم که قبل از ترجمه و ساخت پروتئین نواحی از آن برای ساخت آماده و سر هم بندی می‌شوند.

عملکرد[ویرایش]

در بسیاری ازژن‌ها اگزون‌ها دارای نواحی ترجمه شونده هستند؛ که از روی آن‌ها پروتئین ساخته می‌شوند در انسان نواحی اگزونی کشف شده‌است که هیچ پروتئین از روی آن‌ها ساخته نمی‌شود. ابتدا و انتهای آن‌ها درای توالی بسیار مهمی است که به آن‌ها ۵' UTR و ۳' UTR می گویند این نواحی برای اتصال آن‌ها به یکدیگر در هنگام پیرایش آران‌ای بسیار مهم و حیاتی است . این نواحی برگردان نمی‌شوند و برای کنترل ترجمه و بالابردن نیمه عمر محصول رونویسی رمزهای دنایی نقش بسیار مهمی دارد.

فرایند اگزون زایی سبب تولید اگزون‌های جدید می‌شود که می‌تواند نتیجه ی جهش در اینترون‌ها باشد.

پلی سیسترونیک حالتی است که تعداد زیادی قاب خواندن یعنی نواحیبرگردان شوند پشت سر هم قرار می‌گیرند فاصله ی هر منطقه از منطقه ی قبلی بسیار کم است.

آزمایش یر روی اگزون‌ها[ویرایش]

اگزون تراپی یا ژن تراپی تکنیکی در زیست‌شناسی مولکولی است؛ که به وسیله ی پردازش بر روی اگزون ـ اینترون‌ها ژن‌های جدید کشف می‌شوند. یک اگزون جدید برای بررسی اگزون مورد نظر به کار می‌رود.

پیوند به بیرون[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. رنا مطابق با واژگان گردآوری شدهٔ فرهنگستان زبان وادب فارسی بر گردان آر ان ای است.

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیا انگلیسی