یانوش یکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یانوش یکم
Szapolyai János fametszet.jpg
پادشاهی مجارستان
سلطنت‎۱۵۲۶–۱۵۴۰
تاج‌گذاری۱۱ نوامبر ۱۵۲۶
پیشینلایوش دوم
جانشینفردیناند یکم، امپراتور مقدس روم
یانوش دوم
جنگ‌سالار ترانسیلوانیا
سلطنت‎۱۵۱۱–۱۵۴۰
جانشینیانوش دوم
زادهدوم فوریهٔ ۱۴۸۷
پادشاهی مجارستان (امروز سپیشسکه پدهرادیه، اسلواکی)
درگذشته۲۲ ژوئیهٔ ۱۵۴۰ (۵۳ سال)
ترانسیلوانی (امروز سبش، رومانی)
همسر(ان)ایزابلا یاگیلون
فرزند(ان)یانوش دوم
خاندانساپویایی
پدرایشتوان زاپویا
مادرهدویگ چیشن
امضاءیانوش یکم's signature
مهر یانوش یکم
سلیمان قانونی تاج مقدس مجارستان را به یانوش می‌دهد.

یانوش یکم یا یانوش زاپویا یا یانوش ساپویایی (مجاری: Szapolyai János؛ زادهٔ ۲ فوریهٔ ۱۴۸۷- درگذشته ۲۲ ژوئیهٔ ۱۵۴۰) پادشاه مجارستان در ‎۱۵۲۶–۱۵۴۰ میلادی بود. وی بر عنوان پادشاهی مجارستان با فردیناند یکم، امپراتور مقدس روم که او نیز خود را پادشاه مجارستان می‌دانست، در ستیز بود.

زندگی[ویرایش]

یانوش تا پیش از تاج‌گذاری وویوود (مجاری: Vajda; انگلیسی: Voivode؛ جنگ سالار) ترانسیلوانی بود. وی این سمت را از ۱۵۱۱ میلادی عهده‌دار بود. در کشاکش نبرد موهاچ میان لایوش دوم و سلیمان یکم سلطان عثمانی او با نیروهای قابل توجهی رهسپار میدان جنگ بود، ولی به دلیل نادانسته‌ای به جنگ نرسید و شاه جوان، لایوش کشته‌شد. پس از شکست ارتش مجار عثمانی‌ها وارد مجارستان شدند و کشور دچار آشفتگی سیاسی گردید. در این زمان نامزدهای پادشاهی بازمانده بر مجارستان دو تن بودند، فردیناند برادر کارل پنجم، امپراتور مقدس روم که برادر همسر شاه کشته‌شده بود، و یانوش که از اشراف مجارستان بود و نیرویی زیر فرمان داشت. بیشتر بزرگان کشور از پادشاهی یانوش دفاع کردند.

یانوش، در ۱۰ نوامبر ۱۵۲۶ در سِکِش‌فِهِروار خود را شاه مجارستان خواند و تاج‌گذاری نمود. در این زمان میان فرانسه و امپراتوری مقدس روم جنگ درگرفته‌بود. نیروهای امپراتوری شهر رم را اشغال کردند و پاپ کلمنت هفتم را که پشتیبان فرانسه بود برانداختند. در ۱۵۲۷ ارتشی متشکل از آلمان‌های مزدور به مجارستان تاختند. نیروهای فردیناند برای درهم شکستن مقاومت یانوش رعایای اسلاونی (کرواسیِ امروز) را نیز بر او شوراندند. سرانجام در نبرد تارتسال یانوش یکم شکست خورد و به لهستان گریخت. او سرانجام دست به دامان عثمانی شد که این عمل در آن زمان شهرت او را لکه‌دار کرد.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «John Zápolya». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۹ مارس ۲۰۱۹.