فهرست کشورهای در گستره بیش از یک قاره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

فهرست زیر فهرست کشورهایی است که گستره آنها در بیش از یک قاره است . البته ممکن است تعریف‌های متفاوتی از قاره ( از دیدگاههای مختلفی نظیر سیاسی، جغرافیایی و ... ) وجود داشته باشد. کشورهای جزیره‌ای که با تعریف تراقاره‌ای مطابقت داشته باشند زیاد هستند اما در خشکی کمتر کشوری را می‌توان تراقاره‌ای نامید، اکثرا چنین کشورهایی را در مرز اروپا-آسیا می‌توان یافت.

مناقشات در مرز اروپا و آسیا همیشه زیاد بوده است و کمتر توافقنامه‌ای را می‌توان یافت که تا سده بیستم میلادی ثابت مانده باشد. اکنون بیشترین توافقنامه‌های مقبول برای قفقاز رشته‌کوه اورال و رود اورال را به عنوان مرز معرفی می‌کنند.

خاک اصلی[ویرایش]

آفریقا و آسیا[ویرایش]

مصر[ویرایش]

شبه جزیره سینا که به وسیله کانال سوئز از قسمت افریقایی مصر جدا گشته به عنوان بخش اسیایی مصر شناخته میشود

آسیا و اروپا[ویرایش]

روسیه[ویرایش]

قسمت زیاد خاک این کشور در بخش آسیایی آن قرار دارد ولی بسیاری از شهرهای مهم آن نظیر پایتخت آن مسکو، در بخش اروپایی روسیه واقع شده است .

ترکیه[ویرایش]

کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب خاور اروپا) قرار دارد. بخش غربی استانبول در قاره اروپا (شبه جزیره تراکیه) و بخش شرقی آن در آسیا (شبه جزیره آناتولی) واقع است.

آذربایجان[ویرایش]

این کشور تا قبل از حکومت فتحعلیشاه قاجار متعلق به ایران بوده است اما در دوره فتحعلیشاه قاجار از ایران جدا شد هم اکنون با کشور ایران هم مرز میباشد اما از نظر تقسیمات سیاسی جز قاره اروپا میباشد

==== قزاقستان ====این کشور که در باختر قرار دارد و میتوان ان را جزوه کشورهای تراقاره نامید

آمریکای شمالی و جنوبی[ویرایش]

پاناما[ویرایش]

آمریکای شمالی و اروپا[ویرایش]

خاک ضمیمه[ویرایش]

آسیا و اروپا[ویرایش]

اروپا و آمریکای شمالی[ویرایش]

اروپا و آمریکای جنوبی[ویرایش]

آفریقا و اروپا[ویرایش]

آسیا و آفریقا[ویرایش]

آسیا و اقیانوسیه[ویرایش]

اندونزی[ویرایش]

این:کشور به قاره استرالیا بسیار نزدیک میباشد

جستارهای وابسته[ویرایش]