چهاربرج (میاندوآب)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
چهاربرج
Çarburc1.jpg
کشور ایران
استانآذربایجان غربی
شهرستانمیاندوآب
بخشمرحمت‌آباد
سال شهرشدن۱۳۷۵
مردم
جمعیت۱۱،۰۰۰ نفر
اطلاعات شهری
شهرداررضا مقدم
ره‌آوردفرش.کشاورزی.
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۴۴–۴۵۳۲
شناسهٔ ملی خودروط۲۷ ,۳۷ج


چهاربرج یا چاربورج شهری در بخش مرحمت‌آباد شهرستان میاندوآب استان آذربایجان غربی، ایران است. این شهر ترکیبی از دو قسمت چهاربرج قدیم و جدید بوده و مرکز بخش مرحمت آباد است

بخش مرحمت آباد پیش از انقلاب اسلامی از توابع شهرستان مراغه بوده و پس از آن در تقسیمات کشوری از توابع شهرستان میاندوآب محسوب شده است.
است.


این شهر به شهرت قم کوچک در جای بجای ایران الخصوص آذربایجان شهره شده است. چهاربرج یک شهر صددرصد آذربایجانی نشین است.

مقبره تاج‌الدّین علی چهاربرج
مقبره تاج‌الدّین علی چهاربرج

جغرافیا[ویرایش]

بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۰، جمعیت این شهر برابر با ۸۶۵۱نفر بوده‌است این شهر در ۲۵ کیلومتری میاندوآب قرار دارد و از یک سو مرز بین آذربایجان شرقی و غربی است این شهر ازشمال به روستای قپچاق و از جنوب به روستای فیروزآباد (چره جلو) ختم می‌شود.[۱][۲]

تقسیمات کشوری[ویرایش]

تقسیمات کشوری این بخش، بنابرآنچه در نتایج آمارگیری سرشماری سال ۱۳۸۵ کل کشور آمده‌است، بر حسب شهر، دهستان و روستا به شرح زیر است:[۳]

دهستان مرحمت آباد شمالی[ویرایش]

آثار دیدنی[ویرایش]

از مناطق دیدنی چهاربرج، امام زاده تاج الدین علی و منطقهٔ شامات را می‌توان اشاره کرد.

تاریخچه[ویرایش]

منطقه مرحمت آباد به مرکزیت شهر چهاربرج در شمال غربی شهرستان میاندوآب واقع شده است و از حدود ۵۰۰ سال پیش ناصر الدین شاه عایدات جلگه شمالی میاندوآب را به نوه دختری خویش به نام مرحمت واگذار کرد. از آن پس جلگه شمالی میاندوآب به منطقه مرحمت آباد معروف و نامگذاری شد.

اما در مورد وجه تسمیه شهر چهاربرج نقل و قولهای بسیاری وجود دارد. از جمله :

سابقه تاریخی شهر چهاربرج به هزاران سال قبل بر می گرددو طبق ادبیات سینه به سینه به زمان هلاکو خان حاکم در مراغه می رسد که با توجه به شرایط آب و هوایی و جغرافیایی از جمله: دریاچه ارومیه، جنگل های چند صد کیلومتری معروف به شامات، شکارگاه مناسب و محل نگهداری اسب و گوسفند و ....این منطقه احشام حکومتی محسوب می شده و وجود شکار و امکانات دیگر حیاتی باعث مهاجرت مردم از سایر مناطق و رونق سکونت در این منطقه شد.و با گذشت زمان به شکل و بافت امروزی تبدیل شود. البته آثار تاریخی و زیر خاکی از جمله کوزه های سفالی و ... بدست آمده از منطقه حاکی از سابقه تاریخی حتی قبل از هلاکوخان است.

و هم چنین چندین روستا که سالیان خیلی پیش در اثر بلایای طبیعی و ... ازبین رفته است و آثار به جای مانده از آن‌ها، و نشانه‌های حیات و زندگی در آن مخروبه‌ها که هم نام روستا های امروزی بودند در منطقه آثار آنها بر جای مانده است.

حکایت دیگر اینکه: منطقه چهاربرج اردوگاه قوم مغول و لشکرگاه بوده و دور تا دور منطقه حصار کشیشده بود و چهار تا برج و قلعه محکم، در چهار گوشه منطقه به عنوان برج مراقبت برای نگهبانی وجود داشت که اثر دو تا ازآنها به نام های تپه بزرگ چهاربرج و تپه ی فیروزآباد تاکنون باقی است. همچنین بناهای تاریخی و زیارتی موجود در منطقه برای گویا ساختن قدمت تاریخی شهرچهاربرج و شناخت دقیق تر منطقه قابل توجه است. است

این شهر در خرداد 1375 از روستا تبدیل به شهر شده است
در ادامه گزارشی از تاریخ و جمعیت شهر  چهاربرج ارائه می شود :
- در کتاب سفرنامه مراغه نوشته شده در سال 1297 قمری (حدود سال 1257 شمسی)  از حمله کرد های مهاباد به مرحمت آباد و چهاربرج و قتل و غارت هزاران نفر خاطراتی گزارش شده است.
- در کتاب مرآة البلدان اعتماد السلطنه(ج4 ص1919) نوشته شده در سال 1294 شمسی، از چهاربرج نام برده و هر یک از قریه جدید و قدیم را دارای چهل یا پنجاه خانوار سکنه دانسته است.

پانویس[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.
  2. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۳ ژانویه ۲۰۱۴.
  3. «http://www.amar.org.ir/Default.aspx?tabid=1160». پیوند خارجی در |title= وجود دارد (کمک); پارامتر |پیوند= ناموجود یا خالی (کمک)

منابع[ویرایش]

  1. https://web.archive.org/web/20141113160734/https://www.amar.org.ir/Default.aspx?tabid=1160 سرشماری سال ۱۳۹۰
  2. http://gmch.blogfa.com