چرخ لنگر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یک چرخ لنگر صنعتی.
یک چرخ لنگر سوارشده بر انتهای میل‌لنگ یک خودرو.
چرخ لنگر در یک تراکتور لاندینی.
یک چرخ لنگر با ممان اینرسی متغیر که توسط لئوناردو داوینچی متصور شده بود.

چرخ لنگر یا چرخ طیار (به انگلیسی: flywheel) یک وسیلهٔ مکانیکی گردان است که برای ذخیره‌سازی انرژی دورانی به کار می‌رود. چرخ لنگرها دارای گشتاور لختی بالایی هستند و بنابراین در برابر تغییر سرعت دورانی مقاومت می‌کنند. میزان انرژی ذخیره‌شده در یک چرخ لنگر با توان دوم سرعت دورانی آن متناسب است. برای انتقال انرژی به چرخ لنگر به آن گشتاور اعمال می‌کنند که موجب بالا رفتن سرعت دورانی و در نتیجه بالا رفتن انرژی ذخیره‌شده در آن می‌شود. و در حالت معکوس، چرخ لنگر می‌تواند انرژی گردشی را به بار مکانیکی منتقل کند که موجب پایین آمدن سرعت دورانی آن خواهد شد.

کاربرد[ویرایش]

سه کاربرد مهم چرخ لنگر عبارتند از:

  • فراهم‌آوردن انرژی پیوسته هنگامی که منبع انرژی ناپیوسته‌است. برای نمونه چرخ لنگرهایی که در موتورهای رفت و برگشتی استفاده می‌شوند چنین کاربردی دارند، زیرا گشتاور حاصل از موتور ناپیوسته‌است.
  • انتقال انرژی با سرعتی که از عهدهٔ یک منبع انرژی پیوسته بر نمی‌آید. برای اینکار انرژی را در طول زمان در چرخ لنگر ذخیره می‌کنند و سپس به صورت ناگهانی آن را آزاد می‌کنند.
  • برای کنترل جهت یک سامانهٔ مکانیکی. در چنین کاربردهایی تکانهٔ زاوایه‌ای چرخ لنگر را هنگام انتقال انرژی به/از چرخ لنگر عمداً به بار منتقل می‌کنند.

جنس[ویرایش]

چرخ لنگرها معمولاً از فولاد ساخته می‌شوند و بر روی یاتاقان‌های معمولی گردش می‌کنند؛ چنین چرخ لنگرهایی معمولاً سرعتی محدود به چندهزار دور بر دقیقه دارند.[۱] برخی از چرخ لنگرهای نوین از الیاف کربنی ساخته شده‌اند و از یاتاقان‌های مغناطیسی بهره می‌برند که موجب می‌شود بتوانند تا سرعت‌هایی نزدیک به ۶۰٬۰۰۰ دور بر دقیقه به چرخش درآیند.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. [۱]; "Flywheels move from steam age technology to Formula 1"; Jon Stewart | 1 July 2012, retrieved 2012-07-03
  2. [۲], "Breakthrough in Ricardo Kinergy ‘second generation’ high-speed flywheel technology"; Press release date: 22 August 2011. retrieved 2012-07-03

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Flywheel»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۳ ژوئن ۲۰۱۲).