درزبند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
برخی آب‌بندها و درزبندها۱. اُ-رینگ ۲. واشر فیبری ۳. درزبندهای مقوایی (کاغذی) ۴. درزبند سرسیلندر

درزبند یا گَسکِت (به انگلیسی: Gasket) یا به نادرستی واشر آب‌بندی، آب‌بندی مکانیکی است که برای پر کردن فضای میان دو جسم برای جلوگیری از نشت بکار می‌رود. درزبندها را معمولاً از راه برش دادن در صفحه‌های لاستیکی، فلزی، نمدی، مقوایی، فایبرگلاسی، سیلیکونی یا بسپاری می‌سازند. درزبندهای مربوط به کاربردهای ویژه ممکن است حاوی آزبست هم باشند.

انواع درزبند (واشر)[ویرایش]

گاهی برای اشاره به درزبند از کلمه واشر استفاده می‌شود اما واشر در اصل وسیله‌ای است که برای توزیع بار پیچ و مهره‌ها به کار می‌رود. واشرها در آببندی صنایع مختلف کاربرد زیادی دارد و انواع متفاوتی بر حسب اندازه،جنس،ساختار و … تقسیم می شود.واشر های آببندی بسته به نوع جنس عبارت است از؛واشر کلینگریت یا همان واشر نسوز(Non-Metallic/Compressed Gasket)، واشر لاستیکی(Rubber Gasket)، واشر تفلونی (Ptfe gasket)،واشر فیبری (phenolic sheet gasket)،واشر کربنی یا گرافویل(Geraphoil Gasket)،واشر گرافیتی(graphite gasket)،واشر نمدی(felt industrial gasket)،واشر ویکتوری یا ویکتوریا(vegetable fiber gasket)، واشر چوب پنبه(Rubber Cork gasket) و …(مهرگان نسوز) عموماً واشرها بر اساس ساختار به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  • واشر صفحه‌ای

ارزان‌ترین و پر مصرف‌ترین نوع واشر می‌باشد که تشکیل شده از صفحه‌ای از جنس معمولاً آزبست یا فیبر یا جنس‌های مشابه که به شکل و اندازه مناسب بریده شده و بین دو سطح مورد درزبندی قرار می‌گیرد.

  • واشر جامد

واشری مشابه واشرهای صفحه‌ای است که دارای کیفیت و مرغوبیت بیشتری می‌باشد.

  • واشر با حلقه فلزی

این نوع واشر پر مصرف‌ترین نوع واشر در صنعت می‌باشد. نوعی واشر می‌باشد که با استفاده از حلقه‌های فلزی ساخته شده‌است که ما بین آن‌ها با مواد پر کن مانند گرافیت پر می‌شود. جنس حلقه‌های فلزی بستگی به نوع ماده‌ای که درزبندی می‌شود دارد.

  • واشر سیلیکونی نواری

از این نوع واشر در تابه‌های دو طرفه برای پخت غذای بدون آب و روغن به نام چفل ساخت کشور کره جنوبی استفاده شده‌است که اولین اختراع در نوع خود محسوب می‌گردد.

  • واشر سرسیلندر

برای جلوگیری از اختلاط آب و روغن در موتور به کار می‌رود.

استاندارد[ویرایش]

استاندارد مورد استفاده در صنایع نفت و گاز و مخازن تحت فشار برای واشرها ASME B۱۶٫۲۰ می‌باشد که توسط انجمن مهندسان مکانیک آمریکا تهیه و تدوین شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]