درزبند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
برخی آب‌بندها و درزبندها۱. اُ-رینگ ۲. واشر فیبری ۳. درزبندهای مقوایی (کاغذی) ۴. درزبند سرسیلندر

درزبند یا گَسکِت (به انگلیسی: Gasket) یا به نادرستی پولک آب‌بندی، آب‌بندی مکانیکی است که برای پر کردن فضای میان دو جسم برای جلوگیری از نشت بکار می‌رود. درزبندها را معمولاً از راه برش دادن در صفحه‌های لاستیکی، فلزی، نمدی، مقوایی، فایبرگلاسی، سیلیکونی یا بسپاری می‌سازند. درزبندهای مربوط به کاربردهای ویژه ممکن است حاوی آزبست هم باشند.

انواع درزبند (واشر)[ویرایش]

گاهی برای اشاره به درزبند از کلمه پولک یا به فنگلیش واشر استفاده می‌شود اما پولک در اصل وسیله‌ای است که برای توزیع بار پیچ و مهره‌ها به کار می‌رود. پولک‌ها در آببندی صنایع مختلف کاربرد زیادی دارد و انواع متفاوتی بر حسب اندازه،جنس،ساختار و … تقسیم می شود.پولک های آببندی بسته به نوع جنس عبارت است از؛پولک کلینگریت یا همان پولک نسوز(Non-Metallic/Compressed Gasket)، پولک لاستیکی(Rubber Gasket)، پولک تفلونی (Ptfe gasket)،پولک فیبری (phenolic sheet gasket)،پولک کربنی یا گرافویل(Geraphoil Gasket)،پولک گرافیتی(graphite gasket)،پولک نمدی(felt industrial gasket)،پولک ویکتوری یا ویکتوریا(vegetable fiber gasket)، پولک چوب پنبه(Rubber Cork gasket) و …(مهرگان نسوز) عموماً پولکها بر اساس ساختار به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  • پولک صفحه‌ای

ارزان‌ترین و پر مصرف‌ترین نوع پولک می‌باشد که تشکیل شده از صفحه‌ای از جنس معمولاً آزبست یا فیبر یا جنس‌های مشابه که به شکل و اندازه مناسب بریده شده و بین دو سطح مورد درزبندی قرار می‌گیرد.

  • پولک جامد

پولکی مشابه پولکهای صفحه‌ای است که دارای کیفیت و مرغوبیت بیشتری می‌باشد.

  • پولک با حلقه فلزی

این نوع پولک پر مصرف‌ترین نوع پولک در صنعت می‌باشد. نوعی پولک می‌باشد که با استفاده از حلقه‌های فلزی ساخته شده‌است که ما بین آن‌ها با مواد پر کن مانند گرافیت پر می‌شود. جنس حلقه‌های فلزی بستگی به نوع ماده‌ای که درزبندی می‌شود دارد.

  • پولک سیلیکونی نواری

از این نوع پولک در تابه‌های دو طرفه برای پخت غذای بدون آب و روغن به نام چفل ساخت کشور کره جنوبی استفاده شده‌است که اولین اختراع در نوع خود محسوب می‌گردد.

  • پولک سرسیلندر

برای جلوگیری از اختلاط آب و روغن در موتور به کار می‌رود.

استاندارد[ویرایش]

استاندارد مورد استفاده در صنایع نفت و گاز و مخازن تحت فشار برای واشرها ASME B۱۶٫۲۰ می‌باشد که توسط انجمن مهندسان مکانیک آمریکا تهیه و تدوین شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]